England at the
2018 Commonwealth Games
CGF codeENG
CGACommonwealth Games England
Websiteteamengland.org
in Gold Coast, Australia
Competitors388 in 19 sports
Flag bearers Alistair Brownlee (opening)
Jade Jones (closing)
Medals
Ranked 2nd
Gold
45
Silver
45
Bronze
46
Total
136
Commonwealth Games appearances (overview)

England competed at the 2018 Commonwealth Games in Gold Coast, Australia between 4 and 15 April 2018.[1] It was England's 21st appearance at the Commonwealth Games, having participated at every Games since their inception in 1930.

England sent a total of 394 athletes across all 18 sports, making it the largest team ever to represent the nation at an overseas sporting event.[2] However, only 388 athletes competed. Triathlete Alistair Brownlee was the country's flag bearer during the opening ceremony.[3]

With Birmingham as the host of the 2022 Commonwealth Games, the English segment was performed during the Closing Ceremony.

Competitors

  1. ^ a b Jade Jones was selected to compete in both para-athletics and paratriathlon. For this reason she has not been included in the total for the athletics component of the England team.
  2. ^ a b As a travelling reserve, Charles Hayter is not included in the total for the rugby sevens component of the England team.
  3. ^ a b As a travelling reserve, Vicky Fleetwood is not included in the total for the rugby sevens component of the England team.

Medallists

Athletics

Main article: Athletics at the 2018 Commonwealth Games

On 24 October 2017, Commonwealth Games England announced a squad of 75 athletes consisting of 35 men and 40 women.[4] Since the initial announcement, selected relay athletes were given permission to fill any remaining slots in the individual sprints.[5]

On 11 December 2017, Commonwealth Games England announced the selection of eighteen athletes to compete in the para-athletic events in Gold Coast.[6] Jade Jones will compete in both the para-athletics and paratriathlon.

Key:

Note–Ranks given for track events are across all heats

Men

Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Harry Aikines-Aryeetey 100 m 10.30 11 Q 10.26 10 Did not advance
Adam Gemili 10.24 7 Q 10.11 3 Q DNS
Zac Shaw 100 m (T12) N/A 11.58 2 Did not advance
Amar Aichoun 100 m (T38) N/A 12.14 8
James Arnott 100 m (T47) N/A 11.30 2nd place, silver medalist(s)
Zharnel Hughes 200 m 20.34 2 Q 20.37 3 Q DSQ
Richard Kilty 21.08 22 Q 20.67 5 Did not advance
Dwayne Cowan 400 m 45.68 4 Q 46.06 10 Did not advance
Matthew Hudson-Smith DSQ Did not advance
Rabah Yousif 46.09 11 Q 46.05 9 Did not advance
Elliot Giles 800 m 1:48.54 15 N/A Did not advance
Kyle Langford 1:45.61 3 Q N/A 1:45.16 2nd place, silver medalist(s)
Andrew Osagie 1:48.20 14 N/A Did not advance
Charlie Grice 1500 m 3:47.19 11 Q N/A 3:37.43 4
Richard Chiassaro 1500 m (T54) 3:05.76 GR 1 Q N/A 3:18.63 8
Dillon Labrooy 3:12.07 6 Q N/A 3:12.82 5
Nathan Maguire 3:06.95 3 Q N/A 3:12.73 4
Andy Vernon 10000 m N/A 28:17.11 9
David King 110 m hurdles 13.74 10 N/A Did not advance
Andrew Pozzi 13.29 1 Q N/A 13.53 7
Jack Green 400 m hurdles 49.14 4 Q N/A 49.18 4
Zharnel Hughes
Richard Kilty
Reuben Arthur
Harry Aikines-Aryeetey
4 × 100 m relay 38.15 1 Q N/A 38.10 1st place, gold medalist(s)
Matthew Hudson-Smith
Dwayne Cowan
Rabah Yousif
Jack Green
4 × 400 m relay DNF N/A Did not advance
Callum Hall Marathon (T54) N/A 1:37.36 7
Simon Lawson N/A 1:31.44 3rd place, bronze medalist(s)
John Smith N/A 1:31.44 2nd place, silver medalist(s)
Tom Bosworth 20 km race walk N/A 1:19.38 NR 2nd place, silver medalist(s)
Callum Wilkinson N/A 1:22.35 7
Field Events
Athlete Event Qualification Final
Distance Rank Distance Rank
Dan Bramble Long jump 8.02 4 Q 7.94 5
Nathan Douglas Triple jump 16.27 6 q 16.35 5
Nathan Fox DNS Did not advance
Chris Baker High jump 2.21 =1 q 2.21 9
Tom Gale 2.18 14 Did not advance
Robbie Grabarz 2.21 7 q 2.18 12
Luke Cutts Pole vault N/A 5.45 3rd place, bronze medalist(s)
Adam Hague N/A 5.45 4
Joshua Bain Shot put (F38) 11.87 5 Q 12.31 5
Nick Miller Hammer throw 76.48 1 Q 80.26 GR NR 1st place, gold medalist(s)
Taylor Campbell 71.69 3 Q 72.03 5
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
John Lane Result 10.89 7.26 12.93 1.92 49.64 14.96 43.79 4.80 49.86 5:08.56 7529 6
Points 885 876 663 731 831 854 742 849 587 511

Women

Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Corinne Humphreys 100 m 11.62 =12 Q 11.66 15 Did not advance
Asha Philip 11.31 3 Q 11.21 1 Q 11.28 4
Daphne Schrager 100 m (T35) N/A 17.09 8
Maria Verdeille N/A 19.38 6
Sophie Hahn 100 m (T38) N/A 12.46 GR 1st place, gold medalist(s)
Katrina Hart N/A 14.82 6
Finette Agyapong 200 m 23.15 6 Q 23.38 3 Did not advance
Dina Asher-Smith 23.28 9 Q 22.44 2 Q 22.29 3rd place, bronze medalist(s)
Bianca Williams 23.20 7 Q 23.23 3 q 23.06 7
Emily Diamond 400 m 52.26 9 Q 52.02 8 Did not advance
Anyika Onuora 53.13 18 q 52.73 13 Did not advance
Perri Shakes-Drayton DNS Did not advance
Alexandra Bell 800 m 2:00.11 2 Q N/A 2:00.83 5
Shelayna Oskan-Clarke 2:00.81 11 N/A Did not advance
Adelle Tracey 2:02.03 18 N/A Did not advance
Jessica Judd 1500 m 4:08.87 12 Q N/A 4:08.82 14
Sarah McDonald 4:09.54 13 Q N/A 4:05.77 8
Katie Snowden 4:08.00 7 Q N/A 4:06.55 11
Nicole Emerson 1500 m (T54) N/A 3:51.28 6
Laura Weightman 5000 m N/A 15:25.84 3rd place, bronze medalist(s)
Tiffany Porter 100 m hurdles 12.99 4 Q N/A 13.12 6
Alicia Barrett 13.19 8 q N/A 13.64 8
Meghan Beesley 400 m hurdles 56.41 11 N/A Did not advance
Jessica Turner 58.26 14 N/A Did not advance
Rosie Clarke 3000 m steeplechase N/A 9:36.29 4
Iona Lake N/A 9:58.92 8
Asha Philip
Bianca Williams
Dina Asher-Smith
Lorraine Ugen
4 × 100 m relay N/A 42.46 ENR 1st place, gold medalist(s)
Anyika Onuora
Emily Diamond
Finette Agyapong
Perri Shakes-Drayton
4 × 400 m relay N/A 3:27.21 4
Alyson Dixon Marathon N/A 2:38.19 6
Sonia Samuels N/A 2:36.59 5
Nicole Emerson Marathon (T54) N/A 1:50.13 6
Jade Jones N/A 1:44.20 3rd place, bronze medalist(s)
Gemma Bridge 20 km race walk N/A 1:39.31 5
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Shara Proctor Long jump 6.89 1 Q 6.75 3rd place, bronze medalist(s)
Jazmin Sawyers 6.47 5 q 6.35 7
Lorraine Ugen 6.42 8 q 6.69 4
Molly Kingsbury Long jump (F38) N/A 3.85 6
Morgan Lake High jump N/A 1.93 2nd place, silver medalist(s)
Bethan Partridge N/A 1.84 8
Holly Bradshaw Pole vault N/A 4.60 4
Lucy Bryan N/A 4.30 7
Molly Caudery N/A 4.40 5
Sophie McKinna Shot put 17.24 4 Q 17.76 5
Amelia Strickler 16.57 9 Q 16.78 9
Rachel Wallader 17.20 5 Q 17.48 6
Jade Lally Discus throw N/A 53.97 7
Sophie Hitchon Hammer throw N/A X -
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Niamh Emerson Result 14.08 1.84 12.13 24.83 6.06 40.43 2:12.18 6043 3rd place, bronze medalist(s)
Points 967 1029 670 902 868 674 933
Katarina Johnson-Thompson Result 13.54 1.87 11.54 23.56 6.50 40.46 2:21.24 6255 1st place, gold medalist(s)
Points 1044 1067 631 1023 1007 676 807
Katie Stainton Result DSQ 1.72 DNS DNF
Points - 879 - - - - -

Relay competitors named in italics did not participate in the corresponding finals.

Badminton

Main article: Badminton at the 2018 Commonwealth Games

On 8 February 2018, Team England announced its squad of 10 players, 5 of which are male and 5 female.[7]

Singles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Rajiv Ouseph Men's singles Bye  Ekiring (UGA)
W 2-0
 Mulenga (ZAM)
W 2-0
 Ho-Shue (CAN)
W 2-0
 Kidambi (IND)
L 0-2
Bronze medal match
 Prannoy (IND)
W 2-1
3rd place, bronze medalist(s)
Chloe Birch Women's singles  Scholtz (RSA)
W 2-0
 Dixon (JER)
W 2-0
 Gimour (SCO)
L 0-2
Did not advance
Doubles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chris Langridge
Marcus Ellis
Men's doubles N/A Bye  Lindeman &
Yang (CAN)
W 2-0
 Chrisnanta &
Kai (SGP)
W 2-0
 Shem &
Kiong (MAS)
W 2-1
 Rankireddy &
Shetty (IND)
W 2-0
1st place, gold medalist(s)
Chris Adcock
Ben Lane
N/A  Middleton &
Smith (AUS)
W 2-0
 Chan &
Goh (MAS)
L 1-2
Did not advance
Lauren Smith
Sarah Walker
Women's doubles N/A Bye  MacPherson &
O'Donnell (SCO)
W 2-0
 Hendahewa &
Sirimannage (SRI)
W 2-0
 Mapasa &
Somerville (AUS)
W 2-0
 Kuan &
Hoo (MAS)
L 0-2
2nd place, silver medalist(s)
Chloe Birch
Jessica Pugh
N/A Bye  Johnson &
le Tissier (GUE)
W 2-0
 Kuan &
Hoo (MAS)
L 0-2
Did not advance
Gabrielle Adcock
Chris Adcock
Mixed doubles Bye  Yang &
Li (CAN)
W 2-0
 Wong &
Ong (SGP)
W 2-0
 Serasinghe &
Mapasa (AUS)
W 2-0
 Ying &
Soon (MAS)
W 2-0
 Smith &
Ellis (ENG)
W 2-1
1st place, gold medalist(s)
Lauren Smith
Marcus Ellis
Bye  Campbell &
MacPherson (SCO)
W 2-0
 Leydon-Davis &
Leydon-Davis (NZL)
W 2-0
 Han &
Kai (SGP)
W 2-0
 Rankireddy &
Ponnappa (IND)
W 2-1
 Adcock &
Adcock (ENG)
L 1-2
2nd place, silver medalist(s)
Ben Lane
Jessica Pugh
Bye  Rankireddy &
Ponnappa (IND)
L 0-2
Did not advance
Mixed team

Main article: Badminton at the 2018 Commonwealth Games – Mixed team

Summary
Team Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
England Mixed team  Uganda (UGA)
W 5–0
 South Africa (RSA)
W 5–0
 Australia (AUS)
W 5–0
1 Q  Canada (CAN)
W 3-0
 Malaysia (MAS)
L 0-3
Bronze medal match
 Singapore (SGP)
W 3-0
3rd place, bronze medalist(s)
Squad
Pool C
Pos Team Pld W L MF MA MD GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1  England 3 3 0 15 0 +15 30 0 +30 630 345 +285 3 Knockout stage
2  Australia 3 2 1 9 6 +3 19 12 +7 576 472 +104 2
3  South Africa 3 1 2 3 12 −9 6 24 −18 410 592 −182 1
4  Uganda 3 0 3 3 12 −9 6 25 −19 406 613 −207 0
Updated to match(es) played on 6 April 2018. Source: GC2018


Basketball

Main article: Basketball at the 2018 Commonwealth Games

England has qualified both men's and women's teams for a total of 24 athletes. The men's team was invited by FIBA and the CGF, while the women's team qualified as being one of the top three ranked teams in the Commonwealth (minus the host nation Australia).[8] Each team will consist of twelve players.

Both teams were announced on 16 March 2018.[9]

Summary
Team Event Preliminary round Qualifying final Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
England men's Men's tournament  Scotland
L 65–78
 India
W 100–54
 Cameroon
W 81–54
2 Q  Canada
L 79–97
Did not advance
England women's Women's tournament  Canada
L 54–80
 Mozambique
W 78–51
 Australia
L 55–118
3 q  Jamaica
W 62–40
 Canada
W 65-53
 Australia
L 55-99
2nd place, silver medalist(s)

Men's tournament

Main article: Basketball at the 2018 Commonwealth Games – Men's tournament

Roster
Pool B
PLD W L PF PA PD Points
 Scotland 3 3 0 237 198 39 6
 England 3 2 1 246 186 60 5
 Cameroon 3 1 2 202 231 -29 4
 India 3 0 3 222 292 -70 3
Qualified for the Qualifying finals
5 April 2018
17:30
England  65–78  Scotland
Scoring by quarter: 19–17, 13–18, 16–14, 17–29
Pts: Walker 17
Rebs: Jackman 9
Asts: Jackman 5
Pts: Bunyah 18
Rebs: Fraser, Achara 8
Asts: Fraser, Achara 4
Townsville Entertainment and Convention Centre, Townsville
Referees: Matthew Beattie (USA), Kingsley Ojeaburu (UGR)

7 April 2018
17:30
England  100–54  India
Scoring by quarter: 19–15, 27–9, 29–11, 25–19
Pts: Thoseby 20
Rebs: Walker 8
Asts: Jones 6
Pts: Aravind 22
Rebs: Y. Singh 7
Asts: At. Singh 5
Townsville Entertainment and Convention Centre, Townsville
Referees: Takaki Kato (JPN), Ryan Jones (NZL)

8 April 2018
14:00
Cameroon  54–81  England
Scoring by quarter: 15-20, 16-17, 14-29, 9-15
Pts: Bogmis 14
Rebs: Yangue 10
Asts: Essome 3
Pts: Josephs 26
Rebs: Jackman 8
Asts: Thoseby, Tuck 3
Townsville Entertainment and Convention Centre, Townsville
Referees: Leonardo Zalazar (ARG), Matthew Beattie (AUS)
Qualifying final
10 April 2018
20:00
Canada  97–79  England
Scoring by quarter: 30–12, 25–14, 22–32, 20–21
Pts: Morgan 24
Rebs: Pierre-Charles 8
Asts: Tutu, Diressa 4
Pts: Thoseby, Josephs 20
Rebs: Gilchrist, Josephs 8
Asts: Thoseby 4
Cairns Convention Centre, Cairns
Referees: Liszka (POL), Boyer (AUS)
Dodds (GBR)

Women's tournament

Main article: Basketball at the 2018 Commonwealth Games – Women's tournament

Roster

The following is the England roster in the women's basketball tournament of the 2018 Commonwealth Games.[10]

Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
G 1 Melita Emanuel-Carr 23 – (1994-11-06)6 November 1994 1.78 m (5 ft 10 in) CABC Basket France
G 3 Nicolette Fong Lyew Quee 25 – (1992-04-14)14 April 1992 1.65 m (5 ft 5 in) Durham Palatinates England
G 4 Siobhan Prior 31 – (1987-02-27)27 February 1987 1.78 m (5 ft 10 in) Nottingham Wildcats England
G 6 Stefanie Collins 35 – (1982-12-30)30 December 1982 1.68 m (5 ft 6 in) Cardiff Archers Wales
G 7 Rachael Vanderwal 34 – (1983-06-27)27 June 1983 1.75 m (5 ft 9 in) Universitario de Ferrol Spain
G 8 Georgia Jones 28 – (1990-04-03)3 April 1990 1.72 m (5 ft 8 in) Manchester Mystics England
C 9 Hannah Shaw 27 – (1990-09-22)22 September 1990 1.93 m (6 ft 4 in) Northumbria England
G 10 Eilidh Simpson 25 – (1992-09-11)11 September 1992 1.70 m (5 ft 7 in) Cardiff Archers Wales
F 11 Mollie Campbell 23 – (1995-02-28)28 February 1995 1.83 m (6 ft 0 in) Leicester Riders England
F 12 Chantelle Pressley 27 – (1990-05-25)25 May 1990 1.85 m (6 ft 1 in) Sevenoaks Suns England
C 13 Azania Stewart (C) 29 – (1989-03-13)13 March 1989 1.96 m (6 ft 5 in) TTT Riga Latvia
F/C 20 Dominique Allen 28 – (1989-09-10)10 September 1989 1.92 m (6 ft 4 in) Manchester Mystics England
Head coach
  • Spain Jose Buceta
Assistant coach(es)
  • England Chris Bunten
  • England Vanessa Ellis
Legend
  • (C) Team captain
  • Club - describes last
    club before the tournament
  • Age - describes age
    on 5 April 2018
Pool A
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Australia (H) 3 3 0 331 169 +162 6 Semi-finals
2  Canada 3 2 1 226 207 +19 5
3  England 3 1 2 187 249 −62 4 Qualifying finals
4  Mozambique 3 0 3 157 276 −119 3
Source: GC2018
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
(H) Host
6 April 2018
18:30
Canada  80–54  England
Scoring by quarter: 15–15, 26–17, 27–11, 12–11
Pts: Colley, Provo 14
Rebs: Kiss-Rusk 9
Asts: Nofuente 5
Pts: Jones 11
Rebs: Stewart 8
Asts: Jones 4
Townsville Entertainment and Convention Centre, Townsville
Referees: Snehal Bendke (IND), Jon Chapman (AUS), Sandy Ng (MAS)

8 April 2018
11:30
Mozambique  51–78  England
Scoring by quarter: 14–19, 13–17, 20–22, 4–20
Pts: Mafanela 13
Rebs: Mafanela 7
Asts: Cossa 6
Pts: Stewart 18
Rebs: Stewart 12
Asts: Jones 5
Townsville Entertainment and Convention Centre, Townsville
Referees: Jon Chapman (AUS), Joyce Muchenu (ZIM), Ho Shuet Mei (SGP)

9 April 2018
17:30
England  55–118  Australia
Scoring by quarter: 15–31, 9–30, 18–33, 13–24
Pts: three players 9
Rebs: Allen 7
Asts: Fong 4
Pts: Cambage 30
Rebs: George 10
Asts: Lavey 7
Townsville Entertainment and Convention Centre, Townsville
Referees: Takaki Kato (JPN), Kingsley Ojeaburu (NGR), Joyce Muchenu (ZIM)
Qualifying Final
10 April 2018
18:30
England  62–40  Jamaica
Scoring by quarter: 13–4, 13–9, 22–16, 14–11
Pts: Vanderwal 22
Rebs: Stewart 8
Asts: Collins 6
Pts: T. Gordon 14
Rebs: George 14
Asts: Smith 4
Townsville Entertainment and Convention Centre, Townsville
Referees: Leonardo Zalazar (ARG), Michael Weiland (CAN), Snehal Bendke (IND)
Semi-final
13 April 2018
18:30
Canada  53–65  England
Scoring by quarter: 14–16, 5–19, 19–19, 15–11
Pts: Hamblin 21
Rebs: Hamblin, Kiss-Rusk 10
Asts: Kiss-Rusk 3
Pts: Vanderwal 20
Rebs: Stewart 12
Asts: Vanderwal 6
Gold Coast Convention and Exhibition Centre, Gold Coast
Referees: Takaki Kato (JPN), Joyce Muchenu (ZIM), Snehal Bendke (IND)
Final
14 April 2018
20:30
Australia  99–55  England
Scoring by quarter: 26–10, 23–21, 29–16, 21–8
Pts: George, Griffin 16
Rebs: George 10
Asts: Ebzery 7
Pts: Stewart 13
Rebs: Emanuel-Carr, Vanderwal 5
Asts: Vanderwal 4
Gold Coast Convention and Exhibition Centre, Gold Coast
Referees: Christine Vuong (CAN), Ryan Jones (NZL), Viola Györgyi (NOR)

Beach volleyball

Main article: Beach volleyball at the 2018 Commonwealth Games

England qualified both men's and women's teams based on the FIVB Beach Volleyball World Rankings as at 31 October 2017. On 23 November 2017, Commonwealth Games England announced the selection of the two pairs who will compete for England at the Games.[11]

Athlete Event Preliminary round Standing Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chris Gregory
Jake Sheaf
Men's  O'Dea - O'Dea (NZL)
L 1–2
 Apostolou - Chrysostomou (CYP)
W 2–0
 Acacio - Soares (MOZ)
W 2–0
2 Q  Miedzybrodski - Cook (SCO)
W 2-0
 McHugh - Schumann (AUS)
L 0–2
 O'Dea - O'Dea (NZL)
L 0-2
4
Jessica Grimson
Victoria Palmer
Women's  Humana-Paredes - Pavan (CAN)
L 0–2
 Blackman - Grant (TTO)
W 2–0
 Ratudina - Nima (FIJ)
W 2–0
2 Q  Matautu - Pata (VAN)
L 1–2
Did not advance

Boxing

Main article: Boxing at the 2018 Commonwealth Games

On 6 February 2018, Team England announced its squad of 12 boxers, 8 of which are male and 4 female.[12]

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Galal Yafai Light flyweight N/A  Fotsala (CMR)
W 5-0
 Beedassee (MRI)
W ABD
 Ranasinghe (SRI)
W RSC
 Panghal (IND)
W 3-1
1st place, gold medalist(s)
Peter McGrail Bantamweight N/A  Njangiru (KEN)
W RSC-I
 Addo (GHA)
W 5-0
 Mohammed (IND)
W 5-0
 Walker (AUS)
W 4-1
1st place, gold medalist(s)
Calum French Lightweight Bye  Ahmad (PAK)
W 5-0
 Kaushik (IND)
L 0-5
Did not advance
Luke McCormack Light welterweight  Ssemujju (UGA)
W 5–0
 McComb (NIR)
W 4-1
 Wilson (AUS)
W 5-0
 Jonas (NAM)
L 2-3
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Pat McCormack Welterweight Bye  Francois (GRN)
W KO
 Bwogi (UGA)
W 5-0
 Kumar (IND)
W 5-0
 Walsh (NIR)
W 5-0
1st place, gold medalist(s)
Ben Whittaker Middleweight Bye  Ebanks (CAY)
W 5-0
 Docherty (SCO)
L 1-4
Did not advance
Cheavan Clarke Heavyweight N/A Bye  Forrest (SCO)
W 4-0
 Nyika (NZL)
L 0-5
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Frazer Clarke Super heavyweight N/A Bye  Siutu (AUS)
W 5-0
 Mailata (NZL)
W 3–2
 Kumar (IND)
W 5-0
1st place, gold medalist(s)
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Lisa Whiteside Flyweight N/A  Rani (IND)
W 3-2
 Robertson (AUS)
W 3-2
 McNaul (NIR)
W 5-0
1st place, gold medalist(s)
Paige Murney Lightweight  Soma (PNG)
W 5-0
 Nihell (NIR)
W 5-0
 Odunuga (NGR)
W 4-1
 Stridsman (AUS)
L 0-5
2nd place, silver medalist(s)
Sandy Ryan Welterweight Bye  Borgohain (IND)
W 3-2
 Parent (CAN)
W 4-1
 Eccles (WAL)
W 3-2
1st place, gold medalist(s)
Natasha Gale Middleweight Bye  Parker (AUS)
L 0-5
Did not advance

Cycling

Main article: Cycling at the 2018 Commonwealth Games

On 6 March 2018, Team England announced its squad of 27 cyclists, of which 14 are male and 13 female.[13]

Road

Athlete Event Time Rank
Ian Bibby Men's road race 3:57.12 12
Adam Blythe DNF
Christopher Latham 3:59.08 26
Tom Stewart 3:57.01 8
Harry Tanfield 3:59.39 42
Oliver Wood DNF
Eleanor Dickinson Women's road race 3:03.32 14
Emily Kay DNF
Melissa Lowther 3:02.26 9
Emily Nelson DNF
Hayley Simmonds 3:02.29 10
Abigail Van Twisk 3:03.32 16
Ian Bibby Men's time trial 50:43.88 9
Charlie Tanfield 50:42.83 8
Harry Tanfield 48:43.30 2nd place, silver medalist(s)
Hayley Simmonds Women's time trial 36:22.09 3rd place, bronze medalist(s)

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Philip Hindes Men's sprint 9.669 5 Q  Webster (NZL)
L
Did not advance
Ryan Owens 9.662 4 Q  Paul (TTO)
W
 Webster (NZL)
L
Did not advance
Joseph Truman 9.780 10 Q  Dawkins (NZL)
W
 Carlin (SCO)
L
Did not advance
Philip Hindes
Ryan Owens
Joseph Truman
Men's team sprint 43.516 2 QG N/A  New Zealand (NZL)
L 43.547
2nd place, silver medalist(s)
Lauren Bate Women's sprint 11.127 10 Q  Marchant (ENG)
W
 Genest (CAN)
L 0-2
Did not advance
Katy Marchant 11.043 7 Q  Bate (ENG)
L
Did not advance
Lauren Bate
Katy Marchant
Women's team sprint 33.739 3 QB N/A  Wales (WAL)
W 33.893
3rd place, bronze medalist(s)
Sophie Thornhill
Helen Scott
(pilot)
Women's tandem sprint B 10.609 WR 1 QG N/A  Australia (AUS)
W 2-0
1st place, gold medalist(s)
Keirin
Athlete Event Round 1 Repechage Semifinals Final
Philip Hindes Men's keirin 3 R 3 Did not advance
Ryan Owens 4 R 1 Q 6 12 B
Joseph Truman 1 Q N/A 5 10 B
Lauren Bate Women's keirin 3 R 1 Q 6 Did not advance
Katy Marchant 5 Did not advance
Time trial
Athlete Event Time Rank
Daniel Bigham Men's time trial 1:02.691 15
Kian Emadi-Coffin 1:02.079 12
Joseph Truman 1:01.795 8
Lauren Bate Women's time trial 34.546 5
Katy Marchant 34.583 6
Sophie Thornhill
Helen Scott
(pilot)
Women's tandem time trial B 1:04.623 WR 1st place, gold medalist(s)
Pursuit
Athlete Event Qualification Final
Time Rank Opponent
Results
Rank
Daniel Bigham Men's pursuit 4:17.174 6 Did not advance
Ethan Hayter 4:17.477 8 Did not advance
Charlie Tanfield 4:11.455 GR 1 QG  John Archibald (SCO)
W 4:15.952
1st place, gold medalist(s)
Daniel Bigham
Kian Emadi-Coffin
Ethan Hayter
Charlie Tanfield
Oliver Wood
Men's team pursuit 3:55.359 2 QG 3:55.510 2nd place, silver medalist(s)
Eleanor Dickinson Women's pursuit 3:37.616 13 Did not advance
Emily Kay 3:37.501 12 Did not advance
Emily Nelson 3:36.397 10 Did not advance
Eleanor Dickinson
Emily Kay
Emily Nelson
Rebecca Raybould
Women's team pursuit 4:24.519 4 QB 4:24.499 4
Points race
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Ethan Hayter Men's points race 25 1 Q 68 3rd place, bronze medalist(s)
Christopher Latham 8 7Q 50 5
Oliver Wood 28 1 Q 46 6
Eleanor Dickinson Women's points race N/A 2 13
Emily Kay N/A 8 6
Emily Nelson N/A 5 9
Scratch race
Athlete Event Qualification Final
Ethan Hayter Men's scratch race 2 5
Christopher Latham 1 3rd place, bronze medalist(s)
Oliver Wood 2 4
Eleanor Dickinson Women's scratch race N/A 6
Emily Kay N/A 3rd place, bronze medalist(s)
Emily Nelson N/A 21

Mountain bike

Athlete Event Time Rank
Frazer Clacherty Men's cross country 1:19.14 5
Annie Last Women's cross country 1:18.02 1st place, gold medalist(s)
Evie Richards 1:18.50 2nd place, silver medalist(s)

Diving

Main article: Diving at the 2018 Commonwealth Games

On 5 February 2018, Team England announced its squad of 13 divers, 9 of which are male and 4 female.[14]

Men
Athlete Event Preliminaries Final
Points Rank Points Rank
Jack Haslam 1 m springboard 305.40 10 Q 325.05 10
Ross Haslam 363.75 4 Q 368.85 8
Jack Laugher 399.80 1 Q 438.00 1st place, gold medalist(s)
Jack Haslam 3 m springboard 329.70 12 Q 389.00 8
Ross Haslam 404.10 3 Q 432.45 4
Jack Laugher 396.40 5 Q 519.40 1st place, gold medalist(s)
Tom Daley 10 m platform Withdrew
Matthew Dixon 429.70 1 Q 449.55 2nd place, silver medalist(s)
Noah Williams 427.25 2 Q 405.85 4
Matty Lee 380.85 7 Q 341.20 11
Jack Laugher
Chris Mears
3 m synchronised springboard N/A 436.17 1st place, gold medalist(s)
Jack Haslam
Ross Haslam
N/A 395.31 5
Tom Daley
Daniel Goodfellow
10 m synchronised platform N/A 405.81 1st place, gold medalist(s)
Matthew Dixon
Noah Williams
N/A 399.99 2nd place, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Preliminaries Final
Points Rank Points Rank
Alicia Blagg 1 m springboard 259.90 4 Q 228.55 7
Katherine Torrance 259.55 5 Q 237.50 5
Alicia Blagg 3 m springboard 287.35 7 Q 282.40 8
Katherine Torrance 305.85 4 Q 286.05 7
Robyn Birch 10 m platform 319.50 5 Q 308.40 8
Lois Toulson 324.60 4 Q 344.20 3rd place, bronze medalist(s)
Alicia Blagg
Katherine Torrance
3 m synchronised springboard N/A 276.90 2nd place, silver medalist(s)
Robyn Birch
Lois Toulson
10 m synchronised platform N/A 282.48 5

Gymnastics

Main article: Gymnastics at the 2018 Commonwealth Games

On 12 February 2018, Team England announced its squad of 3 rhythmic gymnasts.[15] The initial 10-strong artistic gymnastics squad (5 men and 5 women) was added on 21 February 2018[16] and the current make-up is correct as of 28 March 2018.

Artistic

Men
Team Final & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Dominick Cunningham Team 13.950 13.200 13.400 14.850 Q 13.500 13.600 82.500 3 R
James Hall 14.050 13.950 Q 13.900 14.250 14.250 Q 14.450 Q 84.850 2 Q
Courtney Tulloch - - 15.200 Q 14.850 Q 13.050 - N/A
Max Whitlock 14.800 Q 15.150 Q - - - - N/A
Nile Wilson 14.150 Q 12.900 14.750 Q 14.350 14.850 Q 15.100 Q 86.100 1 Q
Total 43.000 42.300 43.850 44.050 42.600 43.150 258.950 1st place, gold medalist(s)
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
James Hall All-around 13.550 13.550 14.200 14.525 14.050 14.100 83.975 2nd place, silver medalist(s)
Nile Wilson 13.800 12.600 14.500 14.350 14.600 15.100 84.950 1st place, gold medalist(s)
Athlete Apparatus Score Rank
Max Whitlock Floor 13.333 6
Nile Wilson 12.400 8
Max Whitlock Pommel horse 15.100 2nd place, silver medalist(s)
James Hall 14.066 5
Courtney Tulloch Rings 14.833 1st place, gold medalist(s)
Nile Wilson 14.400 2nd place, silver medalist(s)
Dominick Cunningham Vault 14.333 3rd place, bronze medalist(s)
Courtney Tulloch 14.666 2nd place, silver medalist(s)
James Hall Parallel bars 14.100 5
Nile Wilson 14.533 2nd place, silver medalist(s)
James Hall Horizontal bar 14.000 2nd place, silver medalist(s)
Nile Wilson 14.533 1st place, gold medalist(s)
Women
Team Final & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Georgia-Mae Fenton Team - 14.600 Q 12.450 - N/A
Alice Kinsella 13.900 13.350 13.350 Q 13.000 Q 53.600 3 Q
Kelly Simm 13.950 13.750 Q 13.050 Q 12.850 53.600 2 Q
Lucy Stanhope 14.300 - 10.350 11.500 N/A
Taeja James 12.400 13.000 - 14.100 Q N/A
Total 42.150 41.700 38.850 39.950 162.650 2nd place, silver medalist(s)
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Alice Kinsella All-around 14.050 13.400 13.150 12.550 53.150 3rd place, bronze medalist(s)
Kelly Simm 14.100 13.650 11.950 12.900 52.600 5
Athlete Apparatus Score Rank
Georgia-Mae Fenton Uneven bars 14.600 1st place, gold medalist(s)
Kelly Simm 12.966 6
Alice Kinsella Balance beam 13.700 1st place, gold medalist(s)
Kelly Simm 13.033 3rd place, bronze medalist(s)
Alice Kinsella Floor 11.666 8
Taeja James 12.666 7

Rhythmic

Team Final & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
Hoop Ball Clubs Ribbon
Mimi-Isabella Cesar Team 11.050 10.950 9.100 10.050 41.150 19
Hannah Martin 10.850 12.300 Q 10.100 10.450 43.700 16 Q
Stephani Sherlock 11.250 11.050 10.450 10.050 42.800 17 Q
Total 33.150 34.300 20.550 20.500 108.500 6
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
Hoop Ball Clubs Ribbon
Hannah Martin All-around 13.250 12.000 12.250 11.850 49.350 7
Stephani Sherlock 9.500 10.850 10.350 10.700 41.400 14
Athlete Apparatus Score Rank
Hannah Martin Ball 12.500 5

Hockey

Main article: Hockey at the 2018 Commonwealth Games

England qualified both a men's and women's hockey team by placing in the top nine (excluding the host nation, Australia) among Commonwealth nations in the FIH World Rankings as of October 31, 2017. Each team consists of 18 athletes, for a total of 36.[17]

The men's team was announced on 12 March 2018.[18] Following an initial announcement on 15 March 2018,[19] the women's team was confirmed on 20 March 2018.[20]

Summary

Key:

Team Event Preliminary round Semifinal Final / BM / PM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
England men's Men's tournament  Malaysia
W 7–0
 Pakistan
D 2–2
 Wales
W 3–2
 India
L 3-4
2 Q  Australia
L 1–2
 India
W 2–1
3rd place, bronze medalist(s)
England women's Women's tournament  South Africa
W 2–0
 Wales
W 5–1
 India
L 1–2
 Malaysia
W 3–0
1 Q  New Zealand
L 1–2P
FT: 0–0
 India
W 6–0
3rd place, bronze medalist(s)

Men's tournament

Main article: Hockey at the 2018 Commonwealth Games – Men's tournament

Squad
Pool B
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  India 4 3 1 0 12 9 +3 10 Advance to Semi-finals
2  England 4 2 1 1 15 8 +7 7
3  Malaysia 4 1 1 2 5 10 −5 4 5th–6th place match
4  Pakistan 4 0 4 0 6 6 0 4 7th–8th place match
5  Wales 4 0 1 3 6 11 −5 1 9th–10th place match
Source: FIH
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.


6 April 2018 (2018-04-06)
09:30
England  7–0  Malaysia
Ward Goal 14'20'
Goodfield Goal 21'
Gleghorne Goal 27'53'
Martin Goal 49'
Roper Goal 59'
Report
Umpires:
Tim Bond (NZL)
Ben de Young (AUS)

8 April 2018 (2018-04-08)
14:30
England  2–2  Pakistan
GleghorneGoal 34'
WardGoal 51'
Report Md. ArslanGoal 33'
AliGoal 57'
Umpires:
Ben de Young (AUS)
Sam Rapaport (RSA)

10 April 2018 (2018-04-10)
14:30
England  3–2  Wales
Ward Goal 38'49'57' Report Hawker Goal 26'
Francis Goal 30+'
Umpires:
Eric Koh (MAS)
Ben de Young (AUS)

11 April 2018 (2018-04-11)
19:30
India  4–3  England
Manp. Singh Goal 33'
R.P. Singh Goal 51'
Kumar Goal 59'
Mand. Singh Goal 60'
Report Condon Goal 17'
Ansell Goal 52'
Ward Goal 56'
Umpires:
Sean Rapaport (RSA)
Rawi Anbananthan (MAS)
Semi-finals
13 April 2018 (2018-04-13)
19:30
Australia  2–1  England
Mitton Goal 1'49' Report Sloan Goal 37'
Umpires:
Sean Rapaport (RSA)
David Sweetman (SCO)
Bronze medal match
14 April 2018 (2018-04-14)
19:00
England  2–1  India
Ward Goal 7'43' Report Kumar Goal 27'
Umpires:
Rawi Anbananthan (MAS)
David Sweetman (SCO)

Women's tournament

Main article: Hockey at the 2018 Commonwealth Games – Women's tournament

Squad
Pool A
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  England 4 3 0 1 11 3 +8 9 Advance to Semi-finals
2  India 4 3 0 1 9 5 +4 9
3  South Africa 4 1 1 2 3 4 −1 4 5th–6th place match
4  Malaysia 4 1 1 2 3 8 −5 4 7th–8th place match
5  Wales 4 1 0 3 4 10 −6 3 9th–10th place match
Source: FIH
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.


5 April 2018 (2018-04-05)
14:30
England  2–0  South Africa
Balsdon Goal 11'
Townsend Goal 20'
Report
Umpires:
Sarah Wilson (GBR)
Nur Hafizah Azman (MAS)

6 April 2018 (2018-04-06)
19:30
England  5–1  Wales
Ansley Goal 23'
Townsend Goal 25'
Martin Goal 48'
Bray Goal 53'
Balsdon Goal 60'
Report Laity Goal 34'
Umpires:
Lelia Sacre (CAN)
Ayanna McClean (TTO)

8 April 2018 (2018-04-08)
09:30
England  1–2  India
Danson Goal 1' Report Navn. Kaur Goal 42'
G. Kaur Goal 48'
Umpires:
Aleisha Neumann (AUS)
Cookie Tan (SGP)

9 April 2018 (2018-04-09)
19:30
England  3–0  Malaysia
Watton Goal 7'
Martin Goal 35'
Bray Goal 53'
Report
Umpires:
Lelia Sacre (CAN)
Wanri Venter (RSA)
Semi-finals
12 April 2018 (2018-04-12)
19:00
England  0–0  New Zealand
Report
Penalties
Danson Penalty shoot-out missed
Bray Penalty shoot-out missed
Martin Penalty shoot-out scored
Toman Penalty shoot-out missed
Pearne-Webb Penalty shoot-out missed
1–2 Penalty shoot-out missed Charlton
Penalty shoot-out missed Thompson
Penalty shoot-out scored Harrison
Penalty shoot-out missed Gunson
Penalty shoot-out scored Michelsen
Umpires:
Sarah Wilson (SCO)
Aleisha Neumann (AUS)
Bronze medal match
14 April 2018 (2018-04-14)
10:30
England  6–0  India
Webb Goal 27'
Bray Goal 44'49'56'
Unsworth Goal 55'
Danson Goal 57'
Report
Umpires:
Aleisha Neumann (AUS)
Lelia Sacre (CAN)

Lawn bowls

Main article: Lawn bowls at the 2018 Commonwealth Games

On 13 November 2017, Commonwealth Games England announced a full squad consisting of 15 bowlers, 9 of which are male and 6 female. Along with the other athletes, 2 directors were announced, Mark and Sue Wherry, who will assist the visually impaired athletes in the para-lawn bowls.[21]

Men
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Robert Paxton Singles  Kumar (FIJ)
W 21-13
 Xalxo (IND)
W 21-19
 Newell (JAM)
L 16-21
 McIlroy (NZL)
W 21-18
 Kimani (KEN)
W 21-14
2 Q  McIlroy (NZL)
W 21-16
 Wilson (AUS)
L 16-21
 Burnett (SCO)
W 21-14
3rd place, bronze medalist(s)
Louis Ridout
Sam Tolchard
Pairs  Cook Islands
L 13-15
 Fiji
D 22-22
 Papua New Guinea
W 28-14
 Botswana
W 24-9
 New Zealand
L 12-14
3 Did not advance
David Bolt
Jamie Chestney
Robert Paxton
Triples  Papua New Guinea
W 24-6
 India
W 15-14
 South Africa
W 24-13
 Wales
W 17-16
N/A 1 Q  Norfolk Island
L 18-19
Did not advance
David Bolt
Jamie Chestney
Louis Ridout
Sam Tolchard
Fours  Singapore
W 25-6
 Brunei
W 18-4
 Scotland
L 8-12
N/A 2 Q  New Zealand
W 20-2
 Scotland
L 10-18
 Wales
W 15-9
3rd place, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Katherine Rednall Singles  Saroji (MAS)
L 11-21
 Pinki (IND)
W 21-11
 Edwards (NZL)
W 21-17
 Blumsky (NIU)
W 21-19
 Tikoisuva (FIJ)
L 20-21
3 Did not advance
Natalie Chestney
Sophie Tolchard
Pairs  Papua New Guinea
W 16-14
 Malta
W 23-10
 Zambia
W 30-5
 Niue
W 29-8
 Australia
L 14-20
2 Q  South Africa
L 12-14
Did not advance
Ellen Falkner
Sian Honnor
Katherine Rednall
Triples  Northern Ireland
W 16-8
 Niue
W 42-5
 South Africa
W 28-11
N/A 1 Q  Wales
W 16-11
 Australia
L 13-16
 Canada
W 20-12
3rd place, bronze medalist(s)
Natalie Chestney
Ellen Falkner
Sian Honnor
Sophie Tolchard
Fours  Malta
L 10-14
 India
L 9-21
 Fiji
W 19-11
 Northern Ireland
L 14-15
N/A 4 Did not advance
Para-bowls
Athlete Event Group Stage Semifinal Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Steve Simmons
Guide: Mark Wherry
Alison Yearling
Guide: Sue Wherry
Pairs  Scotland
L 6-16
 Australia
W 17-16
 Wales
L 11-21
 South Africa
L 8-19
 New Zealand
L 13-16
6 Did not advance
Paul Brown
Mike Robertson
Kieran Rollings
Triples  South Africa
D 13-13
 New Zealand
W 13-12
 Australia
W 16-12
 Scotland
W 18-10
 Wales
L 13-15
2 Q  New Zealand
L 11-18
 South Africa
L 13-16
4

Netball

Main article: Netball at the 2018 Commonwealth Games

England qualified a netball team by virtue of being ranked in the top 11 (excluding the host nation, Australia) of the INF World Rankings on 1 July 2017.[22][23][24]

The squad was announced on 14 February 2018.[25]

Summary
Team Event Preliminary round Semifinal Final / BM / PM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
England Tournament  Scotland
W 74–28
 Malawi
W 74–49
 Uganda
W 55–49
 Wales
W 85–31
 New Zealand
W 54–45
1 Q  Jamaica
W 56–55
 Australia
W 52–51
1st place, gold medalist(s)


The following is the England roster in the netball tournament of the 2018 Commonwealth Games.[26][27]

England national netball team – 2018 Commonwealth Games roster
Players Coaches
Pos. Name Age - DOB Ht. Club Club nat.
GD, GK, WD Ama Agbeze (C) 35 - (1982-11-12)12 November 1982 1.84 m (6 ft 0 in) Adelaide Thunderbirds Australia
GK, GD Eboni Beckford-Chambers 30 - (1988-02-04)4 February 1988 1.85 m (6 ft 1 in) Team Bath England
C, WD, WA Jade Clarke 34 - (1983-10-17)17 October 1983 1.74 m (5 ft 9 in) Wasps Netball England
C, WD Beth Cobden 25 - (1993-02-03)3 February 1993 1.77 m (5 ft 10 in) Loughborough Lightning England
GS, GA Kadeen Corbin 26 - (1991-11-27)27 November 1991 1.77 m (5 ft 10 in) Mainland Tactix New Zealand
GD, WD Jodie Gibson 25 - (1992-10-30)30 October 1992 1.78 m (5 ft 10 in) Severn Stars England
C, WD Serena Guthrie 28 - (1990-01-05)5 January 1990 1.77 m (5 ft 10 in) Giants Netball Australia
GS, GA Joanne Harten 29 - (1989-03-21)21 March 1989 1.88 m (6 ft 2 in) Giants Netball Australia
WA, GA Natalie Haythornthwaite 25 - (1992-12-09)9 December 1992 1.74 m (5 ft 9 in) Wasps Netball England
GS, GA Helen Housby 23 - (1995-01-19)19 January 1995 1.84 m (6 ft 0 in) New South Wales Swifts Australia
GK, GD Geva Mentor 33 - (1984-09-17)17 September 1984 1.91 m (6 ft 3 in) Sunshine Coast Lightning Australia
WA Chelsea Pitman 29 - (1988-06-08)8 June 1988 1.81 m (5 ft 11 in) Adelaide Thunderbirds Australia
Head coach

Tracey Neville



Legend
  • (C) Team captain
  • Club field describes current pro club
  • Injured


Pool B
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  England 5 5 0 0 342 202 +140 10 Semi-finals
2  New Zealand 5 3 0 2 292 235 +57 6
3  Uganda 5 3 0 2 287 248 +39 6 Classification matches
4  Malawi 5 3 0 2 277 284 −7 6
5  Scotland 5 1 0 4 195 289 −94 2
6  Wales 5 0 0 5 215 350 −135 0
Updated to match(es) played on 11 April 2018. Source: GC2018


5 April 2018
15:00
Report England  74–28  Scotland    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Kristie Simpson
Joshua Bowring
Reserve umpire: Michelle Phippard
Harten
 40/43 (93%)
Corbin
 17/18 (94%)
Housby
 17/21 (81%)
Goodwin
 15/19 (79%)
Gallagher
 7/11 (64%)
McCall
 4/7 (57%)
Pettitt
 2/6 (33%)



6 April 2018
18:30
Report Malawi  49–74  England    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Marc Henning
Jono Bredin
Reserve umpire: Maria van der Merwe
Kumwenda
 31/33 (94%)
Mvula
 10/11 (91%)
Chimaliro
 7/7 (100%)
Simtowe
 1/3 (33%)
Harten
 48/54 (89%)
Housby
 14/18 (78%)
Corbin
 6/7 (86%)
Haythornthwaite
 6/7 (86%)



8 April 2018
15:00
Report England  55–49  Uganda    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Michelle Phippard
Marc Henning
Reserve umpire: Helen George
Housby
 30/34 (88%)
Harten
 11/11 (100%)
Corbin
 7/10 (70%)
Haythornthwaite
 7/7 (100%)
Proscovia
 23/26 (88%)
Nanyonga
 22/27 (81%)
Nakabuye
 4/4 (100%)



9 April 2018
13:00
Report England  85–31  Wales    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Helen George
Theresa Prince
Reserve umpire: Lisa McPhail
Housby
 34/36 (94%)
Harten
 26/32 (81%)
Haythornthwaite
 13/14 (93%)
Corbin
 12/14 (86%)
Lewis
 22/28 (79%)
Rowe
 5/6 (83%)
Moseley
 4/6 (67%)



11 April 2018
09:00
Report New Zealand  45–54  England    Gold Coast Convention and Exhibition Centre
Umpires: Michelle Phippard
Marc Henning
Reserve umpire: Joshua Bowring
Folau
 30/39 (77%)
Selby-Rickit
 12/19 (63%)
Mes
 3/4 (75%)
Housby
 27/32 (84%)
Harten
 27/31 (87%)


Semi Final
14 April 2018
15:00
Report England  56–55  Jamaica    Coomera Indoor Sports Centre
Umpires: Marc Henning
Michelle Phippard
Reserve umpire: Joshua Bowring
Housby
 29/35 (83%)
Harten
 16/18 (89%)
Haythornthwaite
 11/13 (85%)
Fowler-Reid
 47/50 (94%)
Beckford
 8/9 (89%)


Final
15 April 2018
13:00
Report Australia  51–52  England    Coomera Indoor Sports Centre
Umpires: Lisa McPhail
Jono Bredin
Reserve umpire: Angela Armstrong-Lush
Bassett
 22/24 (92%)
Wood
 12/14 (86%)
Pettitt
 11/12 (92%)
Thwaites
 6/6 (100%)
Harten
 34/39 (87%)
Housby
 18/21 (86%)

Rugby sevens

Main article: Rugby sevens at the 2018 Commonwealth Games

England qualified both men's and women's teams by finishing as one of the top nine Commonwealth Games Association sides in the 2016-17 World Rugby Sevens Series and as one of the top six sides at the 2016-17 World Rugby Women's Sevens Series respectively, as of 1 July 2017.[17] Each team gets 12 players and a reserve.

The women's squad was announced on 26 March 2018.[28] The men's squad was provisionally selected a few days later, although it was not officially announced until 3 April 2018.[29]

Summary
Team Event Preliminary Round Semifinal / CS Final / BM / CF
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
England men's Men's tournament  Jamaica
W 38–5
 Samoa
W 33–0
 Australia
W 26–17
1 Q  New Zealand
L 12–17
 South Africa
W 21-14
3rd place, bronze medalist(s)
England women's Women's tournament  Fiji
W 17–5
 Australia
L 12–29
 Wales
W 45–0
2 Q  New Zealand
L 5–26
 Canada
W 24-19
3rd place, bronze medalist(s)

Men's tournament

Main article: Rugby sevens at the 2018 Commonwealth Games – Men's tournament

Squad
Pool B
Pos Team Pld W D L PF PA PD Pts Qualification
1  England 3 3 0 0 97 22 +75 9 Semi-finals
2  Australia 3 2 0 1 73 38 +35 7 Classification semi-finals
3  Samoa 3 1 0 2 43 64 −21 5
4  Jamaica 3 0 0 3 17 106 −89 3
Source: GC2018
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
14 April 2018
9:53
England  38–5  Jamaica
Try: Mitchell (2) 1' m, 6' c
Norton (2) 4' c, 12' m
Glover 5' c
Lindsay-Hague 8' c
Con: Mitchell (3/4) 4', 5', 6'
Bibby (1/2) 8'
(Gold Goast 2018) Try: Smith 10' m
Con: Roy-Smith (0/1)
Cards: