This is the complete list of Commonwealth Games medalists in cycling from 1934 to 2014.

Men's track

Time trial

Games Gold Silver Bronze
1934  Dunc Gray (AUS) 1:16.4  Bob McLeod (CAN) 1:18.0  Ted Clayton (RSA) 1:18.4
1938  Bob Porter (AUS) 1:15.2  Tasman Johnson (AUS) 1:15.7  Ernie Mills (ENG) 1:15.9
1950  Russell Mockridge (AUS) 1:13.4  Sid Patterson (AUS) 1:13.5  Tommy Godwin (ENG) 1:13.6
1954  Dick Ploog (AUS) 00:01:12  Keith Harrison (ENG) 00:01:13
 Alfred Swift (SAF)
1958  Neville Tong (ENG) 00:01:12  Warren Scarfe (AUS) 00:01:12  Warwick Dalton (NZL) 00:01:13
1962  Peter Bartels (AUS) 00:01:13  Ian Chapman (AUS) 00:01:13  Roger Whitfield (ENG) 00:01:14
1966  Roger Gibbon (TTO) 00:01:10  Philip Bristow-Stagg (AUS) 00:01:11  Richard Hine (AUS) 00:01:11
1970  Harry Kent (NZL) 00:01:09  Leslie King (TRI) 00:01:10  Jocelyn Lovell (CAN) 00:01:11
1974  Richard Paris (AUS) 00:01:12  John Nicholson (AUS) 00:01:12  Ian Hallam (ENG) 00:01:12
1978  Jocelyn Lovell (CAN) 1:06.00  Kenrick Tucker (AUS) 00:01:07  Gordon Singleton (CAN) 00:01:08
1982  Craig Adair (NZL) 00:01:07  Chris Wilson (AUS) 00:01:08  Terrence Tinsley (ENG) 00:01:08
1986  Martin Vinnicombe (AUS) 00:01:06  Gary Anderson (NZL) 00:01:06  Max Rainsford (AUS) 00:01:07
1990  Martin Vinnicombe (AUS) 00:01:06  Gary Anderson (NZL) 00:01:07  Jon Andrews (NZL) 00:01:07
1994  Shane Kelly (AUS) 00:01:05  Darryn Hill (AUS) 00:01:06  Tim O'Shannessey (AUS) 00:01:07
1998  Shane Kelly (AUS)  Jason Queally (ENG)  Joshua Kersten (AUS)
2002  Chris Hoy (SCO)  Jason Queally (ENG)  Jamie Staff (ENG)
2006
details
 Ben Kersten (AUS)  Jason Queally (ENG)  Chris Hoy (SCO)
2010
details
 Scott Sunderland (AUS)  Mohd Rizal Tisin (MAS)  Eddie Dawkins (NZL)
2014
details
 Scott Sunderland (AUS)  Simon van Velthooven (NZL)  Matt Archibald (NZL)
2018
details
 Matthew Glaetzer (AUS) 59.340  Eddie Dawkins (NZL) 59.928  Callum Skinner (SCO) 1:01.083

Sprint

Games Gold Silver Bronze
1934  Ernest Higgins (ENG)  Horace Pethybridge (AUS)  Ted Clayton (RSA)
1938  Dunc Gray (AUS)  Bob Porter (AUS)  George Giles (NZL)
1950  Russell Mockridge (AUS)  Sid Patterson (AUS)  Graham Avery (NZL)
1954  Cyril Peacock (ENG) +not awarded  Thomas Shardelow (SAF)
1958  Dick Ploog (AUS)  Karl Barton (ENG)  Lloyd Binch (ENG)
1962  Tom Harrison (AUS)  Karl Barton (ENG)  Ian Browne (AUS)
1966  Roger Gibbon (TTO)  Jim Booker (ENG)  Daryl Perkins (AUS)
1970  John Nicholson (AUS)  Gordon Johnson (AUS)  Leslie King (TRI)
1974  John Nicholson (AUS)  Xavier Mirander (JAM)  Ian Atherly (TRI)
1978  Kenrick Tucker (AUS)  Trevor Gadd (ENG)  David Weller (JAM)
1982  Kenrick Tucker (AUS)  Mike McRedmond (NZL)  Murray Steele (NZL)
1986  Gary Neiwand (AUS)  Alex Ongaro (CAN)  Eddie Alexander (SCO)
1990  Gary Neiwand (AUS)  Curt Harnett (CAN)  Jon Andrews (NZL)
1994  Gary Neiwand (AUS)  Curt Harnett (CAN)  Darryn Hill (AUS)
1998  Darryn Hill (AUS)  Sean Eadie (AUS)  Barry Forde (BAR)
2002  Ryan Bayley (AUS)  Sean Eadie (AUS)  Jobie Dajka (AUS)
2006
details
 Ryan Bayley (AUS)  Ross Edgar (SCO)  Travis Smith (CAN)
2010
details
 Shane Perkins (AUS)  Scott Sunderland (AUS)  Sam Webster (NZL)
2014
details
 Sam Webster (NZL)  Jason Kenny (ENG)  Eddie Dawkins (NZL)

+ Lionel Cox did not receive a silver medal, the Australian cycling team refused to participate in the gold and bronze medal play offs and were subsequently disqualified.[1]

Team sprint

Games Gold Silver Bronze
2002  Australia (AUS)
Jobie Dajka
Sean Eadie
Ryan Bayley
 England (ENG)
Jamie Staff
Jason Queally
Andy Slater
 Scotland (SCO)
Chris Hoy
Craig MacLean
Ross Edgar
2006
details
 Scotland (SCO)
Ross Edgar
Chris Hoy
Craig MacLean
 England (ENG)
Matthew Crampton
Jason Queally
Jamie Staff
 Australia (AUS)
Ryan Bayley
Shane Kelly
Shane Perkins
2010
details
 Australia (AUS)
Daniel Ellis
Jason Niblett
Scott Sunderland
 New Zealand (NZL)
Eddie Dawkins
Ethan Mitchell
Sam Webster
 Malaysia (MAS)
Azizulhasni Awang
Josiah Ng
Mohd Rizal Tisin
2014
details
 New Zealand (NZL)
Eddie Dawkins
Ethan Mitchell
Sam Webster
 England (ENG)
Philip Hindes
Jason Kenny
Kian Emadi
 Australia (AUS)
Matthew Glaetzer
Nathan Hart
Shane Perkins

Individual pursuit

Games Gold Silver Bronze
1950  Cyril Cartwright (ENG) 5:16.3  Russell Mockridge (AUS) 5:27.0  Les Lock (NZL) 5:26.7
1954  Norman Sheil (ENG) 00:05:03  Peter Brotherton (ENG) 00:05:09  Robert Fowler (SAF) 00:05:07
1958  Norman Sheil (ENG) 00:05:10  Tom Simpson (ENG) 00:05:11  Warwick Dalton (NZL) 00:05:15
1962  Maxwell Langshaw (AUS) 00:05:08  Richard Hine (AUS) 00:05:13  Harry Jackson (ENG) 00:05:14
1966  Hugh Porter (ENG) 00:04:57  John Bylsma (AUS) 00:04:59  Richard Hine (AUS) 00:05:04
1970  Ian Hallam (ENG) 00:05:01  Danny Clark (AUS) 00:05:05  Blair Stockwell (NZL) walkover
1974  Ian Hallam (ENG) 00:05:05  William Moore (ENG) 00:05:12  Gary Sutton (AUS) 00:05:09
1978  Mike Richards (NZL) 00:04:50  Gary Campbell (AUS) 00:04:56  Tony Doyle (ENG) 00:04:56
1982  Michael Turtur (AUS) 00:04:51  Shaun Wallace (ENG) 00:04:51  Alex Stieda (CAN) 00:04:54
1986  Dean Woods (AUS) 00:04:44  Colin Sturgess (ENG) 00:04:51  Gary Anderson (NZL) 00:04:54
1990  Gary Anderson (NZL) 00:04:45  Mark Kingsland (AUS) 00:04:53  Darren Winter (AUS) 00:04:52
1994  Bradley McGee (AUS) 00:04:31  Shaun Wallace (ENG) 00:04:35  Stuart O'Grady (AUS) 00:04:35
1998  Bradley McGee (AUS)  Luke Roberts (AUS)  Matt Illingworth (ENG)
2002  Bradley McGee (AUS)  Bradley Wiggins (ENG)  Paul Manning (ENG)
2006
details
 Paul Manning (ENG)  Rob Hayles (ENG)  Steve Cummings (ENG)
2010
details
 Jack Bobridge (AUS)  Jesse Sergent (NZL)  Michael Hepburn (AUS)
2014
details
 Jack Bobridge (AUS)  Alex Edmondson (AUS)  Marc Ryan (NZL)

Team pursuit

Games Gold Silver Bronze
1974  England (ENG)
Mick Bennett
Rik Evans
Ian Hallam
William Moore
00:04:41  Australia (AUS)
Murray Hall
Kevin Nichols
Garry Reardon
Gary Sutton
00:04:49  New Zealand (NZL)
Paul Brydon
René Hyde
Russell Nant
Blair Stockwell
overtook
1978  Australia (AUS)
Colin Fitzgerald
Kevin Nichols
Gary Sutton
Shane Sutton
00:04:29  New Zealand (NZL)
Kevin Blackwell
Anthony Cuff
Neil Lyster
Jack Swart
00:04:38  England (ENG)
Tony Doyle
Paul Fennell
Tony James
Glen Mitchell
00:04:51
1982  Australia (AUS)
Michael Grenda
Kevin Nichols
Michael Turtur
Gary West
00:04:26  New Zealand (NZL)
Clem Captein
Brian Fowler
Graeme Miller
Murray Steele
00:04:30  England (ENG)
Paul Curran
Tony Mayer
Darryl Webster
Shaun Wallace
00:04:35
1986  Australia (AUS)
Glenn Clarke
Brett Dutton
Bill Hardy
Wayne McCarney
Dean Woods
00:04:27  New Zealand (NZL)
Gary Anderson
Russell Clune
Stephen Swart
Andrew Whitford
00:04:34  England (ENG)
Chris Boardman
Gary Coltman
Rob Muzio
Jon Walshaw
Guy Rowland
overtaken
1990  New Zealand (NZL)
Gary Anderson
Nigel Donnelly
Glenn McLeay
Stuart Williams
00:04:23  Australia (AUS)
Brett Aitken
Stephen McGlede
Shaun O'Brien
Darren Winter
00:04:26  England (ENG)
Chris Boardman
Simon Lillistone
Bryan Steel
Glen Sword
00:04:27
1994  Australia (AUS)
Brett Aitken
Bradley McGee
Stuart O'Grady
Tim O'Shannessey
00:04:10  England (ENG)
Tony Doyle
Rob Hayles
Chris Newton
Bryan Steel
caught  New Zealand (NZL)
Brendon Cameron
Julian Dean
Glen Thomson
Lee Vertongen
00:04:22
1998  Australia (AUS)
Bradley McGee
Brett Lancaster
Luke Roberts
Michael Rogers
Timothy Lyons
 England (ENG)
Bradley Wiggins
Colin Sturgess
Jon Clay
Matt Illingworth
Rob Hayles
 New Zealand (NZL)
Brendon Cameron
Greg Henderson
Lee Vertongen
Tim Carswell
2002  Australia (AUS)
Graeme Brown
Luke Roberts
Mark Renshaw
Peter Dawson
Stephen Wooldridge
 England (ENG)
Bradley Wiggins
Bryan Steel
Chris Newton
Paul Manning
Stephen Cummings
 New Zealand (NZL)
Greg Henderson
Hayden Roulston
Lee Vertongen
Matthew Randall
2006
details
 England (ENG)
Steve Cummings
Rob Hayles
Paul Manning
Chris Newton
 Australia (AUS)
Ashley Hutchinson
Matthew Goss
Stephen Wooldridge
Mark Jamieson
 New Zealand (NZL)
Hayden Godfrey
Timothy Gudsell
Marc Ryan
Peter Latham
Jason Allen
2010
details
 Australia (AUS)
Jack Bobridge
Michael Freiberg
Michael Hepburn
Dale Parker
 New Zealand (NZL)
Sam Bewley
Westley Gough
Marc Ryan
Jesse Sergent
 Northern Ireland (NIR)
Sean Downey
Martyn Irvine
Philip Lavery
David McCann
2014
details
 Australia
Jack Bobridge
Luke Davison
Alex Edmondson
Glenn O'Shea
 England
Steven Burke
Ed Clancy
Andy Tennant
Bradley Wiggins
 New Zealand
Shane Archbold
Pieter Bulling
Marc Ryan
Dylan Kennett

Scratch

Games Gold Silver Bronze
1934  Bob McLeod (CAN) 24:26.2  Ted Clayton (RSA)  William Harvell (ENG)
1938  William Maxfield (ENG) 24:44.0  Ray Hicks (ENG)  Syd Rose (RSA)
1950  Bill Heseltine (AUS) 23:23.4  Les Lock (NZL)  Ken Caves (AUS)
1954  Lindsay Cocks (AUS) 00:21:59  Keith Harrison (ENG)  Don Skene (WAL)
1958  Ian Browne (AUS) 00:21:40  Warren Johnston (NZL)  Don Skene (WAL)
1962  Doug Adams (AUS) 00:22:11  Warren Johnston (NZL)  John Clarey (ENG)
1966  Ian Alsop (ENG) 00:21:46  Hilton Clarke (AUS) 00:21:46  Trevor Bull (ENG) 00:21:47
1970  Jocelyn Lovell (CAN) 00:20:47  Brian Temple (SCO) 00:20:48  Vernon Stauble (TRI) 00:20:48
1974  Steve Heffernan (ENG) 00:20:51  Murray Hall (AUS) 00:20:52  Ian Hallam (ENG) 00:20:52
1978  Jocelyn Lovell (CAN) 00:20:06  Shane Sutton (AUS) 00:20:06  Gary Sutton (AUS) 00:20:06
1982  Kevin Nichols (AUS) 00:19:57  Gary Hammond (AUS) 00:19:57  Michael Turtur (AUS) 00:19:57
1986  Wayne McCarney (AUS) 00:19:41  Dean Woods (AUS) 00:19:41  Gary Anderson (NZL) 00:19:41
1990  Gary Anderson (NZL) 00:19:44  Shaun O'Brien (AUS) 00:19:44  Stephen McGlede (AUS) 00:19:44
1994  Stuart O'Grady (AUS) 00:18:51  Glenn McLeay (NZL) 00:18:51  Brian Walton (CAN) 00:18:51
1998  Michael Rogers (AUS)  Shaun Wallace (ENG)  Timothy Barswell (NZL)
2002  Graeme Brown (AUS)  Huw Pritchard (WAL)  Tony Gibb (ENG)
2006
details
 Mark Cavendish (IOM)  Ashley Hutchinson (AUS)  James McCallum (SCO)
2010
details
 Cameron Meyer (AUS)  Michael Freiberg (AUS)  Zachary Bell (CAN)
2014
details
 Shane Archbold (NZL)  Glenn O'Shea (AUS)  Rémi Pelletier-Roy (CAN)

Tandem

Games Gold Silver Bronze
1970  Gordon Johnson
Ron Jonker (AUS)
11.43  Jocelyn Lovell
Barry Harvey (CAN)
 John Hatfield
John Beswick (WAL)
1974  Geoffrey Cooke
Ernie Crutchlow (ENG)
10.74  John Rush
Danny O'Neill (AUS)
 Paul Medhurst
Philip Harland (NZL)
1978  Jocelyn Lovell
Gordon Singleton (CAN)
15.52  Trevor Gadd
Dave Le Grys (ENG)
 Ron Boyle
Steve Goodall (AUS)

Points race

Games Gold Silver Bronze
1990  Robert Burns (AUS) 81  Craig Connell (NZL) 72  Alistair Irvine (NIR) 39
1994  Brett Aitken (AUS) 38  Stuart O'Grady (AUS) 37  Dean Woods (AUS) 23
1998  Glen Thomson (NZL)  Rob Hayles (ENG)  Greg Henderson (NZL)
2002  Greg Henderson (NZL)  Mark Renshaw (AUS)  Chris Newton (ENG)
2006
details
 Sean Finning (AUS)  Hayden Roulston (NZL)  Geraint Thomas (WAL)
2010
details
 Cameron Meyer (AUS)  George Atkins (ENG)  Mark Christian (IOM)
2014
details
 Tom Scully (NZL)  Peter Kennaugh (IOM)  Aaron Gate (NZL)

Keirin

Games Gold Silver Bronze
2006
details
 Ryan Bayley (AUS)  Travis Smith (CAN)  Ross Edgar (SCO)
2010
details
 Josiah Ng (MAS)  David Daniell (ENG)  Simon van Velthooven (NZL)
2014
details
 Matthew Glaetzer (AUS)  Sam Webster (NZL)  Azizulhasni Awang (MAS)

Men's road

Road race

Games Gold Silver Bronze
1938  Hennie Binneman (RSA) 2'53:29.6  John Brown (NZL) s.t.  Ray Jones (ENG) s.t.
1950  Hector Sutherland (AUS) 3'13:06.4  Nick Carter (NZL) 3'13:06.5  Jack Fowler (AUS) 3'13:06.6
1954  Eric Thompson (ENG) 02:44:08  John Baird (NZL) NTT  Bernard Pusey (ENG) NTT
1958  Ray Booty (ENG) 05:16:34  Frank Brazier (AUS) 05:19:22  Stuart Slack (IOM) 05:19:22
1962  Wes Mason (ENG) 05:20:26  Anthony Walsh (NZL) 05:20:27  Laurie Byers (NZL) 05:20:27
1966  Peter Buckley (IOM) 05:07:52  Des Thomson (NZL) 05:12:11  Laurie Byers (NZL) 05:12:20
1970  Bruce Biddle (NZL) 04:38:06  Raymond Bilney (AUS) 04:39:06  John Trevorrow (AUS) 04:40:03
1974  Clyde Sefton (AUS) 05:07:17  Phil Griffiths (ENG) 05:07:46  Remo Sansonetti (AUS) 05:17:27
1978  Phil Anderson (AUS) 04:22:34  Pierre Harvey (CAN) 04:22:35  Garry Bell (NZL) 04:22:35
1982  Malcolm Elliott (ENG) 04:34:40  Steve Bauer (CAN) 04:34:41  Roger Sumich (NZL) 04:34:41
1986  Paul Curran (ENG) 04:08:50  Brian Fowler (NZL) 04:08:50  Jeff Leslie (AUS) 04:08:50
1990  Graeme Miller (NZL) 04:34:00  Brian Fowler (NZL) 04:34:00  Scott Goguen (CAN) 04:34:05
1994  Mark Rendell (NZL) 04:46:08  Brian Fowler (NZL) 04:48:10  Willem Engelbrecht (RSA) 04:48:10
1998  Jay Sweet (AUS)  Rosli Effandy (MAS)  Eric Wohlberg (CAN)
2002  Stuart O'Grady (AUS)  Cadel Evans (AUS)  Baden Cooke (AUS)
2006
details
 Mathew Hayman (AUS)  David George (RSA)  Allan Davis (AUS)
2010
details
 Allan Davis (AUS)  Hayden Roulston (NZL)  David Millar (SCO)
2014
details
 Geraint Thomas (WAL)  Jack Bauer (NZL)  Scott Thwaites (ENG)

Team time trial

Games Gold Silver Bronze
1982  England
Joseph Waugh
Malcolm Elliott
Bob Downs
Steve Lawrence
02:09:27  Australia
John Watters
Remo Sansonetti
Ricky Flood
Michael Lynch
02:09:36  New Zealand
Blair Stockwell
Jack Swart
Stephen Carton
Stephen Cox
02:10:56
1986  England
Alan Gornall
Deno Davie
Keith Reynolds
Paul Curran
02:13:16  New Zealand
Blair Cox
Graeme Miller
Greg Fraine
Paul Leitch
02:14:50  Northern Ireland
Alastair Irvine
Cormac McCann
Joseph Barr
Martin Quinn
02:16:13
1990  New Zealand
Brian Fowler
Gavin Stevens
Graeme Miller
Ian Richards
02:06:47  Canada
Chris Koberstein
David Spears
Peter Verhesen
Sean Way
02:09:20  England
Chris Boardman
Peter Longbottom
Ben Luckwell
Wayne Randle
02:09:33
1994  Australia
Phil Anderson
Brett Dennis
Henk Vogels
Damian McDonald
01:53:19  England
Peter Longbottom
Matt Illingworth
Simon Lillistone
Paul Jennings
01:56:41  New Zealand
Brian Fowler
Paul Leitch
Tim Pawson
Mark Rendell
01:56:53

Individual time trial

Games Gold Silver Bronze
1998  Eric Wohlberg (CAN)  Stuart O'Grady (AUS)  David George (RSA)
2002  Cadel Evans (AUS)  Michael Rogers (AUS)  Nathan O'Neill (AUS)
2006
details
 Nathan O'Neill (AUS)  Benjamin Day (AUS)  Gordon McCauley (NZL)
2010
details
 David Millar (SCO)  Alex Dowsett (ENG)  Luke Durbridge (AUS)
2014
details
 Alex Dowsett (ENG)  Rohan Dennis (AUS)  Geraint Thomas (WAL)

Men's mountain biking

Cross country

Games Gold Silver Bronze
2002  Roland Green (CAN)  Seamus McGrath (CAN)  Liam Killeen (ENG)
2006
details
 Liam Killeen (ENG)  Oli Beckingsale (ENG)  Seamus McGrath (CAN)
2014
details
 Anton Cooper (NZL)  Sam Gaze (NZL)  Daniel McConnell (AUS)

Men's para-track

Tandem sprint B

Event Gold Silver Bronze
2014
details
 Scotland
Neil Fachie
Craig MacLean (pilot)
 Australia
Kieran Modra
Jason Niblett (pilot)
 Australia
Paul Kennedy
Thomas Clarke (pilot)

Tandem 1 km time trial B

Event Gold Silver Bronze
2014
details
 Scotland
Neil Fachie
Craig MacLean (pilot)
 Australia
Kieran Modra
Jason Niblett (pilot)
 Wales
Matt Ellis
Ieuan Williams (pilot)

Women's track

Sprint

Games Gold Silver Bronze
1990  Louise Jones (WAL)  Julie Speight (AUS)  Sue Golder (NZL)
1994  Tanya Dubnicoff (CAN)  Michelle Ferris (AUS)  Donna Wynd (NZL)
1998  Tanya Dubnicoff (CAN)  Michelle Ferris (AUS)  Lori-Ann Muenzer (CAN)
2002  Kerrie Meares (AUS)  Lori-Ann Muenzer (CAN)  Anna Meares (AUS)
2006
details
 Victoria Pendleton (ENG)  Anna Meares (AUS)  Kerrie Meares (AUS)
2010
details
 Anna Meares (AUS)  Becky James (WAL)  Emily Rosemond (AUS)
2014
details
 Stephanie Morton (AUS)  Anna Meares (AUS)  Jessica Varnish (ENG)

Individual pursuit

Games Gold Silver Bronze
1990  Madonna Harris (NZL) 00:03:55  Kathy Watt (AUS) 00:03:55  Kelly-Ann Way (CAN) 00:04:00
1994  Kathy Watt (AUS) 00:03:49  Sarah Ulmer (NZL) 00:03:51  Jacqui Nelson (NZL) 00:03:55
1998  Sarah Ulmer (NZL)  Alayna Burns (AUS)  Yvonne McGregor (ENG)
2002  Sarah Ulmer (NZL)  Katherine Bates (AUS)  Alison Wright (AUS)
2006
details
 Katie Mactier (AUS)  Katherine Bates (AUS)  Emma Jones (ENG)
2010
details
 Alison Shanks (NZL)  Wendy Houvenaghel (NIR)  Tara Whitten (CAN)
2014
details
 Joanna Rowsell (ENG)  Annette Edmondson (AUS)  Amy Cure (AUS)

Points race

Games Gold Silver Bronze
1994  Yvonne McGregor (ENG) 5  Jacqui Nelson (NZL) 1+32  Sally Hodge (WAL) 1+28
1998  Alayna Burns (AUS)  Sarah Ulmer (NZL)  Annie Gariepy (CAN)
2002  Katherine Bates (AUS)  Rochelle Gilmore (AUS)  Clara Hughes (CAN)
2006
details
 Katherine Bates (AUS)  Rochelle Gilmore (AUS)  Katie Cullen (SCO)
2010
details
 Megan Dunn (AUS)  Lauren Ellis (NZL)  Tara Whitten (CAN)
2014
details
 Laura Trott (ENG)  Elinor Barker (WAL)  Katie Archibald (SCO)

Time trial

Games Gold Silver Bronze
2002  Kerrie Meares (AUS)  Julie Paulding (ENG)  Lori-Ann Muenzer (CAN)
2006
details
 Anna Meares (AUS)  Victoria Pendleton (ENG)  Kerrie Meares (AUS)
2010
details
 Anna Meares (AUS)  Kaarle McCulloch (AUS)  Becky James (WAL)
2014
details
 Anna Meares (AUS)  Stephanie Morton (AUS)  Jessica Varnish (ENG)

Team sprint

Games Gold Silver Bronze
2010
details
 Australia (AUS)
Anna Meares
Kaarle McCulloch
 Scotland (SCO)
Jenny Davis
Charline Joiner
 Canada (CAN)
Monique Sullivan
Tara Whitten

Scratch

Games Gold Silver Bronze
2010
details
 Megan Dunn (AUS)  Jo Kiesanowski (NZL)  Anna Blyth (ENG)
2014
details
 Annette Edmondson (AUS)  Amy Cure (AUS)  Elinor Barker (WAL)

Women's road

Road race

Games Gold Silver Bronze
1990  Kathy Watt (AUS) 01:55:11.60  Lisa Brambani (ENG) 1:55:11.88  Kathleen Shannon (AUS) 1:55:12.06
1994  Kathy Watt (AUS) 02:48:05  Linda Jackson (CAN) 02:48:35  Alison Sydor (CAN) 02:50:17
1998  Lyne Bessette (CAN)  Susy Pryde (NZL)  Anna Wilson (AUS)
2002  Nicole Cooke (WAL)  Sue Palmer-Komar (CAN)  Rachel Heal (ENG)
2006
details
 Nathalie Bates (AUS)  Oenone Wood (AUS)  Nicole Cooke (WAL)
2010
details
 Rochelle Gilmore (AUS)  Lizzie Armitstead (ENG)  Chloe Hosking (AUS)
2014
details
 Lizzie Armitstead (ENG)  Emma Pooley (ENG)  Ashleigh Moolman Pasio (RSA)

Team time trial

Games Gold Silver Bronze
1994  Australia
Catherine Reardon
Kathy Watt
Louise Nolan
Rachel Victor
01:04:03  Canada
Alison Sydor
Anne Samplonius
Clara Hughes
Lesley Tomlinson
01:04:19  England
Julia Freeman
Maria Lawrence
Maxine Johnson
Yvonne McGregor
1:06:32.85

Individual time trial

Games Gold Silver Bronze
1998  Anna Wilson (AUS)  Linda Jackson (CAN)  Kathy Watt (AUS)
2002  Clara Hughes (CAN)  Anna Millward (AUS)  Lyne Bessette (CAN)
2006
details
 Oenone Wood (AUS)  Kathy Watt (AUS)  Sara Carrigan (AUS)
2010
details
 Tara Whitten (CAN)  Linda Villumsen (NZL)  Julia Shaw (ENG)
2014
details
 Linda Villumsen (NZL)  Emma Pooley (ENG)  Katrin Garfoot (AUS)

Women's mountain biking

Cross country

Event Gold Silver Bronze
2002  Chrissy Redden (CAN)  Susy Pryde (NZL)  Mary Grigson (AUS)
2006
details
 Marie-Hélène Prémont (CAN)  Rosara Joseph (NZL)  Kiara Bisaro (CAN)
2014
details
 Catharine Pendrel (CAN)  Emily Batty (CAN)  Rebecca Henderson (AUS)

Women's para-track

Tandem sprint B

Event Gold Silver Bronze
2014
details
 England
Sophie Thornhill
Helen Scott (pilot)
 Scotland
Aileen McGlynn
Louise Haston (pilot)
 Australia
Brandie O'Connor
Breanna Hargreave (pilot)

Tandem 1 km time trial B

Event Gold Silver Bronze
2014
details
 England
Sophie Thornhill
Helen Scott (pilot)
 Scotland
Aileen McGlynn
Louise Haston (pilot)
 Australia
Brandie O'Connor
Breanna Hargreave (pilot)

References

  1. ^ "AUSSIES BOYCOTT GAMES CYCLING Thu 5 Aug 1954 Page 1". Daily Advertiser (Wagga Wagga, NSW). 1954.