China at the
2020 Summer Olympics
Flag of the People
IOC codeCHN
NOCChinese Olympic Committee
Websitewww.olympic.cn (in Chinese and English)
in Tokyo, Japan
July 23, 2021 (2021-07-23) – August 8, 2021 (2021-08-08)
Competitors406 in 30 sports
Flag bearers (opening)Zhu Ting
Zhao Shuai
Flag bearer (closing)Su Bingtian
Medals
Ranked 2nd
Gold
38
Silver
32
Bronze
19
Total
89
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Republic of China (1924–1948)
Uniform of the Team China at the opening ceremony, designed by Beijing Institute of Fashion Technology
Uniform of the Team China at the opening ceremony, designed by Beijing Institute of Fashion Technology

The People's Republic of China competed at the 2020 Summer Olympics in Tokyo, Japan. Originally scheduled to take place from 24 July to 9 August 2020, the Games were postponed to 23 July to 8 August 2021 because of the COVID-19 pandemic.[1] It was the nation's eleventh appearance at the Summer Olympics since its debut in 1952. The opening ceremony flag-bearers for China are volleyball player Zhu Ting and taekwondoin Zhao Shuai.[2] Sprinter Su Bingtian, who broke the Asian record of 100m during the Games, is the flag-bearer for the closing ceremony.[3] The delegation competed in all sports except baseball (softball), handball, and surfing.

China finished the Game with 89 medals, 38 of them gold, an improvement of their previous performance at the last Olympics of 70 medals and 26 gold, which moved it up to the second place in overall medal standing from the third place it occupied at the Rio Games. China state media subsequently included the medals won by Hong Kong and Taiwan, even though both of them have their own separate NOCs.[4][5]

Medalists

Further information: 2020 Summer Olympics medal table and List of 2020 Summer Olympics medal winners

Competitors

The following is the list of number of competitors in the Games. Note that reserves in field hockey, association football, and water polo are not counted. Chinese state media reported that China sent 431 athletes including reserves,[6] while the IOC website listed 421 athletes from China.[7]

Sport Men Women Total
Archery 3 3 6
Artistic swimming 8 8
Athletics 23 27 50
Badminton 6 8 14
Basketball 4 16 20
Boxing 3 3 6
Canoeing 7 11 18
Cycling 3 5 8
Diving 5 5 10
Equestrian 6 0 6
Fencing 5 7 12
Field hockey 0 16 16
Football 0 18 18
Golf 2 2 4
Gymnastics 8 13 21
Judo 0 6 6
Karate 0 2 2
Modern pentathlon 2 2 4
Rowing 7 21 28
Rugby sevens 0 13 13
Sailing 5 7 12
Shooting 10 14 24
Skateboarding 0 2 2
Sport climbing 1 1 2
Swimming 11 19 30
Table tennis 3 3[note 1] 6
Taekwondo 2 4 6
Tennis 0 5 5
Triathlon 0 1 1
Volleyball 0 16 16
Water polo 0 13 13
Weightlifting 4 4 8
Wrestling 5 6 11
Total 125 281 406
  1. ^ The allocated quota in Table tennis is 3 athletes, however there was a late replacement during the Games. In fact, 4 female athletes from China competed.

Archery

Main articles: Archery at the 2020 Summer Olympics and Archery at the 2020 Summer Olympics - Qualification

Chinese archers qualified each for the men's and women's events by reaching the quarterfinal stage of their respective team recurves at the 2019 World Archery Championships in 's-Hertogenbosch, Netherlands.[8] The Chinese archery team, led by Rio 2016 Olympians Wang Dapeng and Wu Jiaxin, was named to the Tokyo 2020 roster on 27 April 2021.[9]

Men
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Li Jialun Individual 669 11  Baatarkhuyag (MGL)
W 6–4
 De Smedt (BEL)
W 6–5
 Abdullin (KAZ)
W 6–5
 Furukawa (JPN)
L 0–6
Did not advance
Wang Dapeng 668 13  Mussayev (KAZ)
W 6–4
 Mohamad (MAS)
L 5–6
Did not advance
Wei Shaoxuan 674 7  Pineda (COL)
W 6–0
 Worth (AUS)
L 4–6
Did not advance
Li Jialun
Wang Dapeng
Wei Shaoxuan
Team 2011 3 Bye  Chinese Taipei (TPE)
L 1–5
Did not advance
Women
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Long Xiaoqing Individual 646 28  Amaistroaie (ROU)
W 6–2
 Brown (USA)
L 0–6
Did not advance
Wu Jiaxin 652 18  Folkard (GBR)
W 6–2
 Bettles (GBR)
W 6–2
 Nakamura (JPN)
W 7–1
 Boari (ITA)
L 2–6
Did not advance
Yang Xiaolei 654 14  Mirca (MDA)
W 6–0
 Anagöz (TUR)
L 2–6
Did not advance
Long Xiaoqing
Wu Jiaxin
Yang Xiaolei
Team 1952 5  Belarus (BLR)
L 3–5
Did not advance
Mixed
Athlete Event Ranking round Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Wei Shaoxuan
Yang Xiaolei
Team 1328 5  Great Britain (GBR)
L 3–5
Did not advance

Artistic swimming

Main articles: Artistic swimming at the 2020 Summer Olympics and Artistic swimming at the 2020 Summer Olympics – Qualification

China fielded a squad of eight artistic swimmers to compete in the women's duet and team routine by obtaining one of two highest-ranked spots, not yet qualified, in the team free routine at the 2019 FINA World Championships in Gwangju, South Korea.

Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Huang Xuechen
Sun Wenyan
Duet 95.5499 2 96.2333 191.7832 2 Q 96.9000 192.4499 2nd place, silver medalist(s)
Feng Yu
Guo Li
Huang Xuechen
Liang Xinping
Wang Qianyi
Sun Wenyan
Xiao Yanning
Yin Chengxin
Team 96.2310 2 97.3000 193.5310 2nd place, silver medalist(s)

Athletics

Main articles: Athletics at the 2020 Summer Olympics and Athletics at the 2020 Summer Olympics – Qualification

Chinese athletes further achieved the entry standards, either by qualifying time or by world ranking, in the following track and field events (up to a maximum of 3 athletes in each event):[10][11]

Key
Track & road events
Men
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Su Bingtian 100 m Bye 10.05 2 Q 9.83 AS 1 Q 9.98 6
Xie Zhenye Bye 10.16 5 Did not advance
Wu Zhiqiang Bye 10.18 4 Did not advance
Xie Zhenye 200 m 20.34 4 q 20.45 7 Did not advance
Xie Wenjun 110 m hurdles 13.51 4 Q 13.58 5 Did not advance
Su Bingtian
Wu Zhiqiang
Tang Xingqiang
Xie Zhenye
Yan Haibin*
4 × 100 m relay 37.92 1 Q 37.79 3rd place, bronze medalist(s)[b]
Dong Guojian Marathon 2:21:35 57
Peng Jianhua 2:16:39 32
Yang Shaohui 2:14:58 19
Cai Zelin 20 km walk 1:26:39 26
Wang Kaihua 1:22:03 7
Zhang Jun 1:22:16 8
Bian Tongda 50 km walk 3:52:01 7
Luo Yadong 4:06:17 28
Wang Qin 3:59:35 21

b On 18 February 2022, Great Britain was disqualified from the men's 4 × 100 m relay because of a doping violation, thereby officially stripping them of the silver medal.[12] In this case, Canada will be upgraded to silver, with China receiving the bronze.[13] Medals have not yet been reallocated.

Women
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Ge Manqi 100 m Bye 11.20 4 q 11.22 7 Did not advance
Liang Xiaojing Bye 11.40 5 Did not advance
Wei Yongli Bye 11.48 6 Did not advance
Wang Chunyu 800 m 2:00.05 3 Q 1:59.14 2 Q 1:57.00 5
Chen Jiamin 100 m hurdles 13.09 5 Did not advance
Xu Shuangshuang 3000 m steeplechase 9:34.92 8 Did not advance
Ge Manqi
Huang Guifen
Liang Xiaojing
Li Yuting*
Wei Yongli
4 × 100 m relay 42.82 3 Q 42.71 6
Bai Li Marathon 2:49:21 67
Li Zhixuan 2:45:23 62
Zhang Deshun 2:37:45 47
Liu Hong 20 km walk 1:29:57 3rd place, bronze medalist(s)
Qieyang Shenjie 1:31:04 7
Yang Jiayu 1:31:54 12
Field events
Men
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Gao Xinglong Long jump 7.86 17 Did not advance
Huang Changzhou 7.96 11 q 7.72 10
Wang Jianan 7.81 20 Did not advance
Fang Yaoqing Triple jump 16.84 10 q 17.01 8
Wu Ruiting 16.73 14 Did not advance
Zhu Yaming 17.11 3 Q 17.57 2nd place, silver medalist(s)
Wang Yu High jump 2.21 =17 Did not advance
Huang Bokai Pole vault 5.50 21 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Li Ling Pole vault NM Did not advance
Xu Huiqin 4.55 6 q 4.50 8
Gao Yang Shot put 18.80 7 Q 18.67 10
Gong Lijiao 19.46 1 Q 20.58 1st place, gold medalist(s)
Song Jiayuan 19.23 2 Q 19.14 5
Chen Yang Discus throw 62.72 9 q 61.57 10
Feng Bin 60.45 17 Did not advance
Su Xinyue 58.90 20 Did not advance
Liu Shiying Javelin throw 61.95 9 q 66.34 1st place, gold medalist(s)
Lü Huihui 61.99 7 q 63.41 5
Luo Na Hammer throw 69.86 15 Did not advance
Wang Zheng 74.29 2 Q 77.03 2nd place, silver medalist(s)
Combined events – Women's heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Total Rank
Zheng Ninali Result 13.27 1.80 13.55 24.56 6.12 42.0 2:10.35 6318 10
Points 1084 978 764 928 887 717 960

Badminton

Main articles: Badminton at the 2020 Summer Olympics and Badminton at the 2020 Summer Olympics – Qualification

China entered fourteen badminton players (five men and nine women) for the following events based on the BWF Race to Tokyo Rankings; two entries each in the men's and women's singles, two pairs each in the women's and mixed doubles, and one entry in the men's doubles.[14]

Men
Athlete Event Group stage Elimination Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chen Long Singles  Must (EST)
W (21–10, 21–9)
 Abián (ESP)
W (21–11, 21–10)
1 Q  Lee Z J (MAS)
W (8–21, 21–19, 21–5)
 Chou T-c (TPE)
W (21–14, 9–21, 21–14)
 Ginting (INA)
W (21–16, 21–11)
 Axelsen (DEN)
L (15–21, 12–21)
2nd place, silver medalist(s)
Shi Yuqi  Abela (MLT)
W (21–8, 21–9)
 Opti (SUR)
W (W/O)
1 Q  Christie (INA)
W (21–11, 21–9)
 Axelsen (DEN)
L (13–21, 13–21)
Did not advance
Li Junhui
Liu Yuchen
Doubles  P Chew /
R Chew (USA)
W (21–9, 21–17)
 Lamsfuß /
Seidel (GER)
W (21–14, 21–13)
 Kamura /
Sonoda (JPN)
W (21–14, 21–16)
1 Q  Astrup /
Rasmussen (DEN)
W (12–21, 21–14, 21–19)
 Chia /
Soh (MAS)
W (24–22, 21–13)
 Lee Y /
Wang C-l (TPE)
L (18–21, 12–21)
2nd place, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Group stage Elimination Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chen Yufei Singles  Hany (EGY)
W (21–5, 21–3)
 Yiğit (TUR)
W (21–14, 21–9)
1 Q Bye  An S-y (KOR)
W (21–18, 21–19)
 He Bj (CHN)
W (21–16, 13–21, 21–12)
 Tai T-y (TPE)
W (21–18, 19–21, 21–18)
1st place, gold medalist(s)
He Bingjiao  Abdul Razzaq (MDV)
W (21–6, 21–3)
 Aghaei (IRI)
W (21–11, 21–3)
1 Q  Zhang (USA)
W (14–21, 9–7r)
 Okuhara (JPN)
W (13–21, 21–13, 21–14)
 Chen Yf (CHN)
L (16–21, 21–13, 12–21)
 Sindhu (IND)
L (13–21, 15–21)
4
Chen Qingchen
Jia Yifan
Doubles  Kititharakul /
Prajongjai (THA)
W (21–6, 21–10)
 G Stoeva /
S Stoeva (BUL)
W (21–18, 21–15)
 Kim S-y /
Kong H-y (KOR)
W (19–21, 21–16, 21–14)
1 Q  Fukushima /
Hirota (JPN)
W (18–21, 21–10, 21–10)
 Kim S-y /
Kong H-y (KOR)
W (21–15, 21–11)
 Polii /
Rahayu (INA)
L (19–21, 15–21)
2nd place, silver medalist(s)
Du Yue
Li Yinhui
 Fruergaard /
Thygesen (DEN)
W (21–13, 21–15)
 Mapasa /
Somerville (AUS)
W (21–9, 21–12)
 Lee S-h /
Shin S-c (KOR)
L (19–21, 12–21)
2 Q  Polii /
Rahayu (INA)
L (15–21, 22–20, 17–21)
Did not advance
Mixed
Athlete Event Group stage Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Wang Yilyu
Huang Dongping
Doubles  Lamsfuß /
Herttrich (GER)
W (24–22, 21–17)
 Tang C M /
Tse Y S (HKG)
W (21–12, 21–18)
 Chan P S /
Goh L Y (MAS)
W (21–13, 21–19)
1 Q  Seo S-j /
Chae Y-j (KOR)
W (21–9, 21–16)
 Watanabe /
Higashino (JPN)
W (21–23, 21–15, 21–14)
 Zheng Sw /
Huang Yq (CHN)
W (21–17, 17–21, 21–19)
1st place, gold medalist(s)
Zheng Siwei
Huang Yaqiong
 Elgamal /
Hany (EGY)
W (21–5, 21–10)
 Tabeling /
Piek (NED)
W (21–15, 22–20)
 Seo S-j /
Chae Y-j (KOR)
W (21–14, 21–17)
1 Q  Jordan /
Oktavianti (INA)
W (21–17, 21–15)
 Tang C M /
Tse Y S (HKG)
W (21–16, 21–12)
 Wang Yy /
Huang Dp (CHN)
L (17–21, 21–17, 19–21)
2nd place, silver medalist(s)

Basketball

Main article: Basketball at the 2020 Summer Olympics

Indoor

Summary
Team Event Group stage Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
China women's Women's tournament  Puerto Rico (PUR)
W 97–55
 Australia (AUS)
W 76–74
 Belgium (BEL)
W 74–62
1 Q  Serbia (SRB)
L 70–77
Did not advance 5

Women's tournament

Main article: Basketball at the 2020 Summer Olympics – Women's tournament

China women's basketball team qualified for the Olympics as one of two highest-ranked eligible squads from group B at the Belgrade meet of the 2020 FIBA Women's Olympic Qualifying Tournament.[15]

Team roster

The roster was announced on 3 July 2021.[16]

China women's national basketball team – 2020 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club
PG 3 Yang Liwei 26 – (1995-01-02)2 January 1995 1.76 m (5 ft 9 in) Guangdong Vermilion Birds China
G 4 Li Yuan 21 – (2000-05-29)29 May 2000 1.70 m (5 ft 7 in) Shandong Six Stars China
G 5 Wang Siyu 25 – (1995-10-16)16 October 1995 1.80 m (5 ft 11 in) Shandong Six Stars China
G 6 Wu Tongtong 27 – (1994-06-27)27 June 1994 1.75 m (5 ft 9 in) Shanxi Flame China
SF 7 Shao Ting (C) 31 – (1989-12-10)10 December 1989 1.84 m (6 ft 0 in) Sichuan Blue Whales China
F 8 Zhang Ru 21 – (1999-09-02)2 September 1999 1.85 m (6 ft 1 in) Henan Phoenix China
SG 9 Li Meng 26 – (1995-01-02)2 January 1995 1.83 m (6 ft 0 in) Liaoning Flying Eagles China
F 10 Pan Zhenqi 26 – (1995-07-05)5 July 1995 1.90 m (6 ft 3 in) Beijing Great Wall China
PF 11 Huang Sijing 25 – (1996-01-08)8 January 1996 1.90 m (6 ft 3 in) Guangdong Vermilion Birds China
C 13 Sun Mengran 29 – (1992-07-16)16 July 1992 1.97 m (6 ft 6 in) Shandong Six Stars China
C 14 Li Yueru 22 – (1999-03-28)28 March 1999 2.00 m (6 ft 7 in) Guangdong Vermilion Birds China
C 15 Han Xu 21 – (1999-10-31)31 October 1999 2.05 m (6 ft 9 in) Xinjiang Magic Deer China
Head coach
Assistant coach(es)
  • China Jia Nan
  • China Zheng Wei
Legend
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on 26 July 2021
Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  China 3 3 0 247 191 +56 6 Quarterfinals
2  Belgium 3 2 1 234 196 +38 5
3  Australia 3 1 2 240 230 +10 4
4  Puerto Rico 3 0 3 176 280 −104 3
Source: TOCOG and FIBA
Rules for classification: 1) classification points; 2) head-to-head results; 3) head-to-head game points difference; 4) head-to-head number of game points scored.
27 July 2021 (2021-07-27)
21:00
v
Puerto Rico  55–97  China
Scoring by quarter: 17–32, 9–21, 13–18, 16–26
Pts: Rosado 14
Rebs: Quiñones 5
Asts: Gwathmey 4
Pts: Li Yue. 21
Rebs: Han 14
Asts: Huang 7
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Takaki Kato (JPN), Maj Forsberg (DEN), Samir Abaakil (MAR)

30 July 2021 (2021-07-30)
21:00
v
China  76–74  Australia
Scoring by quarter: 27–19, 11–19, 17–9, 21–27
Pts: Wang 20
Rebs: Shao 8
Asts: Li M. 7
Pts: Magbegor 15
Rebs: George 5
Asts: Ebzery 4
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Matthew Kallio (CAN), Maj Forsberg (DEN), Ahmed Al-Shuwaili (IRQ)

2 August 2021 (2021-08-02)
17:20
v
China  74–62  Belgium
Scoring by quarter: 17–21, 21–16, 21–15, 15–10
Pts: Li Yue. 14
Rebs: Li Yue. 8
Asts: Wang 8
Pts: Meesseman 24
Rebs: Meesseman 7
Asts: Mestdagh 5
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Leandro Lezcano (ARG), Yener Yılmaz (TUR), Maj Forsberg (DEN)
Quarterfinal
4 August 2021 (2021-08-04)
10:00
v
China  70–77  Serbia
Scoring by quarter: 14–16, 19–19, 25–14, 12–28
Pts: Shao 17
Rebs: Han 7
Asts: Li Yua. 6
Pts: Brooks 18
Rebs: Vasić 10
Asts: Dabović 6
Saitama Super Arena, Saitama
Referees: Luis Castillo (ESP), Maripier Malo (CAN), Rabah Noujaim (LIB)

3×3

Summary
Team Event Group stage Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
China men's 3×3 Men's 3×3 tournament  Serbia (SRB)
L 13–22
 ROC
L 13–21
 Latvia (LAT)
L 17–18
 Netherlands (NED)
L 18–21
 Belgium (BEL)
W 21–20
 Poland (POL)
W 21–19
 Japan (JPN)
L 16–21
8 Did not advance
China women's 3×3 Women's 3×3 tournament  Romania (ROU)
W 21–10
 ROC
L 9–19
 Italy (ITA)
W 22–13
 France (FRA)
W 20–13
 Japan (JPN)
W 15–12
 United States (USA)
L 19–21
 Mongolia (MGL)
W 21–9
3 Q  Italy (ITA)
W 19–13
 ROC
L 14–21
 France (FRA)
W 16–14
3rd place, bronze medalist(s)

Men's tournament

Main article: Basketball at the 2020 Summer Olympics – Men's 3x3 tournament

China men's national 3x3 team qualified directly for the Olympics by securing an outright berth, as one of the three highest-ranked squads, in the men's category of the FIBA rankings.[18]

Team roster

The players were named on 2 July 2021.[19]

Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification
1  Serbia 7 7 0 138 91 +47 Semifinals
2  Belgium 7 4[a] 3 126 127 −1
3  Latvia 7 4[a] 3 133 129 +4 Quarterfinals
4  Netherlands 7 4[a] 3 132 129 +3
5  ROC 7 3 4 116 125 −9
6  Japan (H) 7 2[b] 5 123 134 −11
7  Poland 7 2[b] 5 120 130 −10
8  China 7 2[b] 5 119 142 −23
Source: TOCOG and FIBA
Rules for classification: 1) Wins; 2) Head-to-head record; 3) Points scored.
(H) Host
Notes:
  1. ^ a b c Belgium 2–0, Latvia 1–1, Netherlands 0–2
  2. ^ a b c Japan 1–1, 123 PS; Poland 1–1, 120 PS; China 1–1, 119 PS
24 July 2021 (2021-07-24)
12:00
v
China  13–22  Serbia
Pts: Hu 6 Pts: Domović Bulut 11
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Marek Maliszewski (POL), Glenn Tuitt (USA)

24 July 2021 (2021-07-24)
15:00
v
ROC  21–13  China
Pts: Zuev 12 Pts: Hu 6
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Glenn Tuitt (USA), Cecília Tóth (HUN)

25 July 2021 (2021-07-25)
15:00
v
China  17–18  Latvia
Pts: Hu 12 Pts: Lasmanis 11
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Evgeny Ostrovskiy (RUS), Vlad Ghizdareanu (ROU)

25 July 2021 (2021-07-25)
22:00
v
Netherlands  21–18  China
Pts: Van der Horst 8 Pts: Hu 17
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Glenn Tuitt (USA), Jasmina Juras (SRB)

26 July 2021 (2021-07-26)
11:35
v
Belgium  20–21  China
Pts: Vervoort 10 Pts: Hu 9
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Marek Maliszewski (POL), Cecília Tóth (HUN)

26 July 2021 (2021-07-26)
19:05
v
Poland  19–21  China
Pts: Pawłowski 7 Pts: Hu 12
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Vlad Ghizdareanu (ROU), Jasmina Juras (SRB)

27 July 2021 (2021-07-27)
15:05
v
China  16–21  Japan
Pts: Gao 8 Pts: Tominaga, Yasuoka 8
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Markos Michaelides (SUI), Jasmina Juras (SRB)

Women's tournament

Main article: Basketball at the 2020 Summer Olympics – Women's 3x3 tournament

China women's national 3x3 team qualified directly for the Olympics by securing an outright berth, as one of the four highest-ranked squads, in the women's category of the FIBA rankings.[18]

Team roster

The players were named on 2 July 2021.[19]

Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification
1  United States 7 6 1 136 98 +38 Semifinals
2  ROC 7 5[a] 2 129 90 +39
3  China 7 5[a] 2 127 97 +30 Quarterfinals
4  Japan (H) 7 5[a] 2 130 97 +33
5  France 7 4 3 118 116 +2
6  Italy 7 2 5 98 125 −27
7  Romania 7 1 6 89 142 −53
8  Mongolia 7 0 7 79 141 −62
Source: TOCOG and FIBA
Rules for classification: 1) Wins; 2) Head-to-head record; 3) Points scored.
(H) Host
Notes:
  1. ^ a b c ROC 2–0, China 1–1, Japan 0–2
24 July 2021 (2021-07-24)
10:40
v
China  21–10  Romania
Pts: Wan J, Yang 6 Pts: Cuic 4
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Marek Maliszewski (POL), Vanessa Devlin (AUS)

24 July 2021 (2021-07-24)
14:00
v
ROC  19–9  China
Pts: O. Frolkina 7 Pts: Wan J 4
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Vanessa Devlin (AUS), Cecília Tóth (HUN)

25 July 2021 (2021-07-25)
14:25
v
China  22–13  Italy
Pts: Zhang 8 Pts: D'Alie 6
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Cecília Tóth (HUN), Evgeny Ostrovskiy (RUS)

25 July 2021 (2021-07-25)
21:00
v
China  20–13  France
Pts: Wang L., Yang 7 Pts: Touré 5
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Glenn Tuitt (USA), Evgeny Ostrovskiy (RUS)

26 July 2021 (2021-07-26)
10:15
v
Japan  12–15  China
Pts: Mawuli 5 Pts: Wang L. 5
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Marek Maliszewski (POL), Vanessa Devlin (AUS)

26 July 2021 (2021-07-26)
21:00
v
United States  21–19  China
Pts: Plum 10 Pts: Yang 8
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Sara El-Sharnouby (EGY), Markos Michaelides (SUI)

27 July 2021 (2021-07-27)
13:55
v
China  21–9  Mongolia
Pts: Wan 10 Pts: Chimeddolgor 5
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Cecília Tóth (HUN), Sara El-Sharnouby (EGY)
Quarter-final
27 July 2021 (2021-07-27)
20:30
v
China  19–13  Italy
Pts: Wang 11 Pts: Consolini, D'Alie 5
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Vanessa Devlin (AUS), Vlad Ghizdareanu (ROU)
Semi-final
28 July 2021 (2021-07-28)
18:10
v
ROC  21–14  China
Pts: Kozik 10 Pts: Zhang 7
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Cecília Tóth (HUN), Marek Maliszewski (POL)
Bronze medal match
28 July 2021 (2021-07-28)
20:45
v
France  14–16  China
Pts: Touré 8 Pts: Wang 9
Aomi Urban Sports Park, Tokyo
Referees: Evgeny Ostrovskiy (RUS), Jasmina Juras (SRB)

Boxing

Main articles: Boxing at the 2020 Summer Olympics and Boxing at the 2020 Summer Olympics – Qualification

China entered six boxers (three per gender) into the Olympic tournament. Rio 2016 bronze medalists Hu Jianguan (men's flyweight) and Li Qian (women's middleweight), along with rookies Tuohetaerbieke Tanglatihan (men's middleweight), Chen Daxiang (men's light heavyweight), Chang Yuan (women's flyweight), and Gu Hong (women's welterweight), secured the spots on the Chinese squad by advancing to the semifinal match of their respective weight divisions at the 2020 Asia & Oceania Qualification Tournament in Amman, Jordan.[20]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Hu Jianguan Men's flyweight  Alakhverdovi (GEO)
W 5–0
 Tanaka (JPN)
L 1–3
Did not advance
Tuohetaerbieke Tanglatihan Men's middleweight  Kumar (IND)
W 5–0
 Conceição (BRA)
L 2–3
Did not advance
Chen Daxiang Men's light heavyweight  Negmatulloev (TJK)
W 4–0
 Machado (BRA)
L 0–5
Did not advance
Chang Yuan Women's flyweight Bye  Davison (GBR)
W 5–0
 Krasteva (BUL)
L 1–4
Did not advance
Gu Hong Women's welterweight Bye  Manikon (THA)
W 5–0
 Panguana (MOZ)
W 5–0
 Jones (USA)
W 4–1
 Sürmeneli (TUR)
L 0–3
2nd place, silver medalist(s)
Li Qian Women's middleweight  O'Rourke (IRL)
W 5–0
 Rani (IND)
W 5–0
 Magomedalieva (ROC)
W 5–0
 Price (GBR)
L 0–5
2nd place, silver medalist(s)

Canoeing

Main articles: Canoeing at the 2020 Summer Olympics and Canoeing at the 2020 Summer Olympics – Qualification

Slalom

Chinese canoeists have qualified a maximum of one boat in each of the following classes through the 2019 ICF Canoe Slalom World Championships in La Seu d'Urgell, Spain and the 2021 Asian Canoe Slalom Championships in Pattaya, Thailand.[21][22]

Athlete Event Preliminary Semifinals Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Best Rank Time Rank Time Rank
Quan Xin Men's K-1 98.86 16 98.06 15 98.06 20 Q 101.99 17 Did not advance
Chen Shi Women's C-1 127.36 17 124.15 16 124.15 18 Q 164.99 17 Did not advance
Li Tong Women's K-1 115.27 16 114.36 17 114.36 17 Q 126.86 20 Did not advance

Sprint

Chinese canoeists qualified six boats in each of the following distances for the Games through the 2019 ICF Canoe Sprint World Championships in Szeged, Hungary and the 2021 Asian Championships in Pattaya, Thailand.[23][24]

Men
Athlete Event Heats Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Liu Hao C-1 1000 m 4:06.914 2 SF Bye 4:04.196 2 FA 4:05.724 2nd place, silver medalist(s)
Zheng Pengfei 4:10.115 3 QF 4:05.502 1 SF 4:09.139 4 FA 4:14.048 8
Liu Hao
Zheng Pengfei
C-2 1000 m 3:37.783 1 SF Bye 3:27.023 1 FA 3:25.198 2nd place, silver medalist(s)
Yang Xiaoxu K-1 200 m 36.561 4 QF 35.852 3 Did not advance
Zhang Dong K-1 1000 m 3:40.955 3 QF 3:44.269 2 SF 3:26.246 4 FA 3:28.103 6
Bu Tingkai
Wang Congkang
K-2 1000 m 3:10.292 2 SF Bye 3:17.784 3 FA 3:19.612 8
Bu Tingkai
Wang Congkang
Yang Xiaoxu
Zhang Dong
K-4 500 m 1:24.264 4 QF 1:24.036 3 SF 1:24.653 5 Did not advance
Women
Athlete Event Heats Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Lin Wenjun C-1 200 m 46.449 2 SF Bye 47.161 2 FA 47.608 6
Sun Mengya
Xu Shixiao
C-2 500 m 1:57.870 1 SF Bye 2:01.369 1 FA 1:55.495 1st place, gold medalist(s)
Ma Qing K-1 200 m 42.706 4 QF 42.321 2 SF 40.837 8 FB 40.652 15
Yin Mengdie 41.688 1 SF Bye 40.069 5 FB 40.365 12
Huang Jieyi K-1 500 m 1:52.385 6 QF 1:52.689 5 Did not advance
Yin Mengdie 1:52.760 6 QF 1:49.268 1 SF 1:56.977 7 Did not advance
Li Dongyin
Zhou Yu
K-2 500 m 1:45.831 3 QF 1:47.471 3 SF 1:39.404 5 FB 1:39.790 10
Li Dongyin
Ma Qing
Wang Nan
Zhou Yu
K-4 500 m 1:36.249 3 QF 1:36.379 2 SF 1:36.697 3 FA 1:38.121 6

Qualification Legend: FA = Qualify to final (medal); FB = Qualify to final B (non-medal); SF = Qualify to semifinal round; QF = Qualify to quarterfinal round

Cycling

Main articles: Cycling at the 2020 Summer Olympics and Cycling at the 2020 Summer Olympics – Qualification

Road

China entered one rider each to compete in the men's and women's Olympic road races, by virtue of his top 50 national finish (for men) and her top 100 individual finish (for women) in the UCI World Ranking.[25]

Athlete Event Time Rank
Wang Ruidong Men's road race Did not finish
Sun Jiajun Women's road race Did not finish

Track

Following the completion of the 2020 UCI Track Cycling World Championships, Chinese riders accumulated spots in the women's team sprint, as well as the women's sprint, keirin, and omnium, based on their country's results in the final UCI Olympic rankings.

Unable to earn a spot in the men's team sprint, China won a single quota place in the men's individual sprint through the UCI Olympic rankings. Qualification for the individual sprint thereby implies a quota place being added to the men's keirin.

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Round 3 Repechage 3 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Xu Chao Men's sprint 9.584
75.125
11 Q  Rajkowski (POL)
L
 Tjon En Fa (SUR)
 Hart (AUS)
L
Did not advance
Bao Shanju Women's sprint 10.723
67.145
18 Q  Braspennincx (NED)
L
 Basova (UKR)
 Gaxiola (MEX)
W 10.913
65.976
 Hinze (GER)
L
 Andrews (NZL)
L
Did not advance
Zhong Tianshi 10.559
68.188
10 Q  Gaxiola (MEX)
W 10.744
67.014
 Braspennincx (NED)
L
 McCulloch (AUS)
W 11.200
64.286
 Hinze (GER)
L
 Andrews (NZL)
 Starikova (UKR)
L
Did not advance
Team sprint
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Bao Shanju
Zhong Tianshi
Women's team sprint 32.135
56.014
2 Q  Lithuania (LTU)
W 31.804 WR
56.597
1 FA  Germany (GER)
W 31.895
56.435
1st place, gold medalist(s)

Qualification legend: FA=Gold medal final; FB=Bronze medal final

Keirin
Athlete Event 1st Round Repechage 2nd Round 3rd Round Final
Rank Rank Rank Rank Rank
Xu Chao Men's keirin 4 R 5 Did not advance
Bao Shanju Women's keirin 4 R 5 Did not advance
Zhong Tianshi 2 Q Bye 3 Q 6 FB 12

Qualification legend: FA=Medal final; FB=7–12 placement final

Omnium
Athlete Event Scratch Race Tempo Race Elimination Race Points Race Total points Rank
Rank Points Rank Points Rank Points Rank Points
Liu Jiali Women's omnium 10 22 7 28 14 14 11 1 65 11

Mountain biking

Chinese mountain bikers qualified for one men's and one women's quota place into the Olympic cross-country race, by virtue of a top two national finish, respectively, at the 2019 Asian Championships.

Athlete Event Time Rank
Zhang Peng Men's cross-country LAP (3 laps) 36
Yao Bianwa Women's cross-country LAP (2 laps) 34

Diving

Main articles: Diving at the 2020 Summer Olympics and Diving at the 2020 Summer Olympics – Qualification

Chinese divers qualified for the following individual spots and synchronized teams at the Olympics through the 2019 FINA World Championships.

Men
Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Xie Siyi 3 m springboard 520.90 2 Q 543.45 1 Q 558.75 1st place, gold medalist(s)
Wang Zongyuan 531.30 1 Q 540.50 1 Q 534.90 2nd place, silver medalist(s)
Cao Yuan 10 m platform 529.30 2 Q 513.70 1 Q 582.35 1st place, gold medalist(s)
Yang Jian 546.90 1 Q 480.85 2 Q 580.40 2nd place, silver medalist(s)
Wang Zongyuan
Xie Siyi
3 m synchronized springboard 467.82 1st place, gold medalist(s)
Cao Yuan
Chen Aisen
10 m synchronized platform 470.58 2nd place, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Shi Tingmao 3 m springboard 350.45 1 Q 371.45 2 Q 383.50 1st place, gold medalist(s)
Wang Han 347.25 2 Q 346.85 1 Q 348.75 2nd place, silver medalist(s)
Chen Yuxi 10 m platform 390.70 1 Q 407.75 2 Q 425.40 2nd place, silver medalist(s)
Quan Hongchan 364.45 2 Q 415.65 1 Q 466.20 1st place, gold medalist(s)
Shi Tingmao
Wang Han
3 m synchronized springboard 326.40 1st place, gold medalist(s)
Chen Yuxi
Zhang Jiaqi
10 m synchronized platform 363.78 1st place, gold medalist(s)

Equestrian

Main articles: Equestrian at the 2020 Summer Olympics and Equestrian at the 2020 Summer Olympics – Qualification

China fielded a squad of three equestrian riders for the first time into the team competitions by securing an outright berth each, as one of two top-ranked nations, qualified at the International Equestrian Federation (FEI)-designated Olympic eventing qualifier for Group F and G (Africa, Middle East, Asia and Oceania) in Saumur, France and at the Olympic jumping qualifier for Group G in Valkenswaard, Netherlands, respectively.[26][27]

Eventing

Liang Ruiji and Agore de Bordenave have been named the traveling alternates.

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Bao Yingfeng Flandia Individual 34.40 39 38.00 72.50 39 5.60 78.10 35 Did not advance
Alex Hua Tian Don Geniro 23.90 3 12.00 35.90 18 8.80 44.70 21 Q 17.60 62.30 25 62.30 25
Sun Huadong Lady Chin van't Moerven Z 35.20 41 42.00 77.20 42 9.60 86.80 37 Did not advance
Bao Yingfeng
Alex Hua Tian
Sun Huadong
See above Team 93.60 7 92.00 185.60 9 24.00 209.60 9 209.60 9

Jumping

Athlete Horse Event Qualification Final
Penalties Rank Penalties Time Rank
Li Zhenqiang Uncas S Individual 10 =52 Did not advance
Zhang Xingjia For Passion d'Ive Z 18 65 Did not advance
Zhang You Caesar Retired Did not advance
Li Yaofeng
Li Zhenqiang
Zhang Xingjia
Jericho Dwerse Hagen
Uncas S
For Passion d'Ive Z
Team 35 12 Did not advance

Fencing

Main articles: Fencing at the 2020 Summer Olympics and Fencing at the 2020 Summer Olympics – Qualification

Chinese fencers qualified a full squad each in the women's team épée at the Games by finishing among the top four nations in the FIE Olympic Team Rankings, while the women's sabre team claimed the continental spot as the highest-ranked team from Asia and Oceania. Vying for qualification as the next highest-ranked country across all regions, the men's épée team accepted a spare berth freed up by Africa to complete the route in the rankings. Xu Yingming (men's sabre) and Chen Qingyuan (women's foil) secured additional places on the Chinese team as one of the two highest-ranked fencers vying for individual qualification from Asia and Oceania in the FIE Adjusted Official Rankings, while the reigning Asian Games gold medalist Huang Mengkai rounded out the Chinese roster by winning the final match of the men's foil at the Asia and Oceania Zonal Qualifier in Tashkent, Uzbekistan.[28]

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Dong Chao Épée  Blais Bélanger (CAN)
W 15–7
 Siklósi (HUN)
L 9–15
Did not advance
Lan Minghao Bye  Nikishyn (UKR)
W 13–12
 El-Sayed (EGY)
L 9–15
Did not advance
Wang Zijie Bye  El Kord (MAR)
L 14–15
Did not advance
Dong Chao
Lan Minghao
Wang Zijie
Shi Gaofeng
Team épée  Ukraine (UKR)
W 45–35
 ROC
L 38–45
 South Korea (KOR)
L 42–45
4
Huang Mengkai Foil  Cervantes (MEX)
L 14–15
Did not advance
Xu Yingming Sabre Bye  Samele (ITA)
L 12–15
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Lin Sheng Épée Bye  Diongue (SEN)
W 15–6
 Isola (ITA)
L 9–15
Did not advance
Sun Yiwen Bye  Khakimova (UZB)
W 15–10
 Zhu My (CHN)
W 15–8
 Isola (ITA)
W 15–11
 Murtazaeva (ROC)
W 12–8
 Popescu (ROU)
W 11–10
1st place, gold medalist(s)
Zhu Mingye Bye  Hurley (USA)
W 15–8
 Sun Yw (CHN)
L 8–15
Did not advance
Lin Sheng
Sun Yiwen
Zhu Mingye
Xu Anqi
Team épée  Hong Kong (HKG)
W 44–32
 South Korea (KOR)
L 29–38
 Italy (ITA)
L 21–23
4
Chen Qingyuan Foil Bye  Hany (EGY)
W 15–6
 Jeon H-s (KOR)
L 11–14
Did not advance
Qian Jiarui Sabre Bye  Tamura (JPN)
W 15–8
 Pusztai (HUN)
W 15–10
 Pozdniakova (ROC)
L 12–15
Did not advance
Shao Yaqi Bye  Dayibekova (UZB)
L 10–15
Did not advance
Yang Hengyu  Mohamed (ALG)
W 15–1
 Kharlan (UKR)
W 15–12
 Pozdniakova (ROC)
L 8–15
Did not advance
Qian Jiarui
Shao Yaqi
Yang Hengyu
Guo Yiqi
Team sabre  Italy (ITA)
L 41–45
Classification semifinal
 United States (USA)
L 35–45
Seventh place final
 Hungary (HUN)
W 45–30
7

Field hockey

Main article: Field hockey at the 2020 Summer Olympics

Summary

Key:

Team Event Group stage Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
China women's Women's tournament  Japan (JPN)
W 4–3
 Australia (AUS)
L 0–6
 Argentina (ARG)
L 2–3
 Spain (ESP)
L 0–2
 New Zealand (NZL)
W 3–2
5 Did not advance

Women's tournament

Main articles: Field hockey at the 2020 Summer Olympics – Women's tournament and Field hockey at the 2020 Summer Olympics – Women's qualification

China women's national field hockey team qualified for the Olympics by securing one of the seven tickets available and defeating Belgium in a playoff at the Changzhou leg of the 2019 FIH Olympic Qualifiers.[29]

Team roster

Head coach: Wang Yang

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps GoalsClub
1 GK Li Dongxiao (1987-11-26)26 November 1987 (aged 33) 151 (({goals))}
2 DF Gu Bingfeng (1994-01-25)25 January 1994 (aged 27) 100 (({goals))}
5 FW Li Jiaqi (1995-07-01)1 July 1995 (aged 26) 101 (({goals))}
6 DF Zhang Ying (1998-08-29)29 August 1998 (aged 22) 17 (({goals))}
7 DF Cui Qiuxia (1990-09-11)11 September 1990 (aged 30) 182 (({goals))}
9 MF Xu Wenyu (1995-12-06)6 December 1995 (aged 25) 75 (({goals))}
10 FW Peng Yang (1992-01-17)17 January 1992 (aged 29) 198 (({goals))}
11 FW Liang Meiyu (1994-01-08)8 January 1994 (aged 27) 181 (({goals))}
13 FW Li Hong (1999-05-31)31 May 1999 (aged 22) 67 (({goals))}
15 MF Zhang Jinrong (1997-03-24)24 March 1997 (aged 24) 129 (({goals))}
16 DF Ou Zixia (1995-09-24)24 September 1995 (aged 25) 107 (({goals))}
19 MF Zhang Xiaoxue (1992-12-13)13 December 1992 (aged 28) 154 (({goals))}
21 FW Liu Meng (1995-12-17)17 December 1995 (aged 25) 30 (({goals))}
24 MF Wang Na (1994-08-05)5 August 1994 (aged 26) 95 (({goals))}
26 MF Chen Yang (1997-02-15)15 February 1997 (aged 24) 52 (({goals))}
28 FW Luo Tiantian (1995-07-12)12 July 1995 (aged 26) 12 (({goals))}
29 FW Chen Yi (1997-01-28)28 January 1997 (aged 24) 38 (({goals))}
31 MF Zhong Jiaqi (1999-09-23)23 September 1999 (aged 21) 53 (({goals))}
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Australia 5 5 0 0 13 1 +12 15 Quarterfinals
2  Spain 5 3 0 2 9 8 +1 9
3  Argentina 5 3 0 2 8 8 0 9
4  New Zealand 5 2 0 3 8 7 +1 6
5  China 5 2 0 3 9 16 −7 6
6  Japan (H) 5 0 0 5 6 13 −7 0
Source: Tokyo 2020 and FIH
Rules for classification: 1) points; 2) matches won; 3) goal difference; 4) goals for; 5) head-to-head result; 6) field goals scored.
(H) Host
25 July 2021 (2021-07-25)
11:45
v
Japan  3–4  China
Nomura field hockey ball 21'
Y. Nagai field hockey ball 31'
H. Nagai field hockey ball 45+'
Report Gu field hockey ball 10'35'
Zhang Y. field hockey ball 20'
Liang field hockey ball 52'
North Pitch
Umpires:
Ayanna McClean (TTO)
Michelle Meister (GER)

26 July 2021 (2021-07-26)
12:15
v
Australia  6–0  China
Chalker field hockey ball 16'22'
Peris field hockey ball 31'
Malone field hockey ball 54'
Kershaw field hockey ball 56'
Stewart field hockey ball 58'
Report
South Pitch
Umpires:
Amber Church (NZL)
Laurine Delforge (BEL)

28 July 2021 (2021-07-28)
19:00
v
Argentina  3–2  China
Gorzelany field hockey ball 18'24'
Jankunas field hockey ball 54'
Report Li H. field hockey ball 52'
Liu field hockey ball 56'
South Pitch
Umpires:
Annelize Rostron (RSA)
Emi Yamada (JPN)

29 July 2021 (2021-07-29)
18:30
v
Spain  2–0  China
Pérez field hockey ball 4'
Bonastre field hockey ball 19'
Report
North Pitch
Umpires:
Michelle Meister (GER)
Irene Presenqui (ARG)

31 July 2021 (2021-07-31)
09:30
v
China  3–2  New Zealand
Liu field hockey ball 24'
Chen Y. field hockey ball 37'
Liang field hockey ball 54'
Report Gunson field hockey ball 20'
Keddell field hockey ball 45'
North Pitch
Umpires:
Laurine Delforge (BEL)
Ayanna McClean (TTO)

Football

Main article: Football at the 2020 Summer Olympics

Summary

Key:

Team Event Group stage Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
China women's team Women's tournament  Brazil
L 0–5
 Zambia
D 4–4
 Netherlands
L 2–8
4 Did not advance 10

Women's tournament

Main articles: Football at the 2020 Summer Olympics – Women's tournament and Football at the 2020 Summer Olympics – Women's qualification

China PR qualified for the Games by defeating South Korea in a two-legged playoff of the 2020 AFC Olympic Qualifying Tournament.[30]

Team roster

A provisional squad of 26 athletes was named on 8 June 2021.[31] The final squad of 22 athletes was announced on 7 July 2021.[32] On 9 July 2021, Chen Qiaozhu replaced Jin Kun.[33]

Head coach: Jia Xiuquan

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals Club
1 1GK Zhu Yu (1997-07-23)23 July 1997 (aged 23) 1 0 China Wuhan Jianghan University
2 2DF Li Mengwen (1995-03-28)28 March 1995 (aged 26) 7 0 China Jiangsu
3 2DF Lin Yuping (1992-02-28)28 February 1992 (aged 29) 17 0 China Meizhou Hakka
4 3MF Li Qingtong (1999-04-14)14 April 1999 (aged 22) 1 0 China Meizhou Hakka
5 2DF Wu Haiyan (1993-02-26)26 February 1993 (aged 28) 120 2 China Wuhan Jianghan University
6 3MF Zhang Xin (1992-05-23)23 May 1992 (aged 29) 9 2 China Shanghai Shengli
7 3MF Wang Shuang (1995-01-23)23 January 1995 (aged 26) 106 29 China Wuhan Jianghan University
8 3MF Wang Yan (1991-08-22)22 August 1991 (aged 29) 30 0 China Beijing BG Phoenix
9 3MF Miao Siwen (1995-01-24)24 January 1995 (aged 26) 1 0 China Shanghai Shengli
10 3MF Wang Yanwen (1999-03-27)27 March 1999 (aged 22) 0 0 China Beijing BG Phoenix
11 4FW Wang Shanshan (captain) (1990-01-27)27 January 1990 (aged 31) 136 52 China Tianjin Shengde
12 1GK Peng Shimeng (1998-05-12)12 May 1998 (aged 23) 30 0 China Jiangsu
13 3MF Yang Lina (1994-04-13)13 April 1994 (aged 27) 19 2 China Shanghai Shengli
14 3MF Liu Jing (1998-04-28)28 April 1998 (aged 23) 0 0 China Changchun Dazhong Zhuoyue
15 4FW Yang Man (1995-11-02)2 November 1995 (aged 25) 16 3 China Shandong Sports Lottery
16 2DF Wang Xiaoxue (1994-10-20)20 October 1994 (aged 26) 2 0 China Jiangsu
17 2DF Luo Guiping (1993-04-20)20 April 1993 (aged 28) 8 0 China Meizhou Hakka
18 4FW Wurigumula (1996-08-26)26 August 1996 (aged 24) 0 0 China Changchun Dazhong Zhuoyue
19 3MF Wang Ying (1997-11-18)18 November 1997 (aged 23) 3 0 China Wuhan Jianghan University
20 4FW Xiao Yuyi (1996-01-10)10 January 1996 (aged 25) 30 4 China Shanghai Shengli
21 3MF Chen Qiaozhu (1999-09-08)8 September 1999 (aged 21) 0 0 China Meizhou Hakka
22 1GK Ding Xuan (1989-02-11)11 February 1989 (aged 32) 0 0 China Shanghai Shengli
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Netherlands 3 2 1 0 21 8 +13 7 Advance to knockout stage
2  Brazil 3 2 1 0 9 3 +6 7
3  Zambia 3 0 1 2 7 15 −8 1
4  China 3 0 1 2 6 17 −11 1
Source: TOCOG and FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
China 0–5 Brazil
Report (TOCOG)
Report (FIFA)
Miyagi Stadium, Rifu
Attendance: 1,645[34]
Referee: Kateryna Monzul (Ukraine)

China 4–4 Zambia
Report (TOCOG)
Report (FIFA)
Miyagi Stadium, Rifu
Attendance: 2,212[34]
Referee: Melissa Borjas (Honduras)

Netherlands 8–2 China
Report (TOCOG)
Report (FIFA)

Golf

Main articles: Golf at the 2020 Summer Olympics and Golf at the 2020 Summer Olympics – Qualification

China entered two male and two female golfers into the Olympic tournament.

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Total
Score Score Score Score Score Par Rank
Wu Ashun Men's 72 71 67 66 276 −8 =32
Yuan Yechun 69 68 70 71 278 −6 =38
Feng Shanshan Women's 74 64 68 67 273 −11 8
Lin Xiyu 71 66 69 68 274 −10 =9

Gymnastics

Main articles: Gymnastics at the 2020 Summer Olympics and Gymnastics at the 2020 Summer Olympics – Qualification

Artistic

China fielded a full squad of four gymnasts each in both the men's and women's artistic gymnastics events by virtue of a top three finish in the team all-around at the 2018 World Artistic Gymnastics Championships in Doha, Qatar.[35][36] Both teams were announced on 3 July 2021.[37]

Men
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Lin Chaopan Team 13.966 14.100 13.433 14.666 14.733 14.200 85.098 12 13.166 14.733 14.133
Sun Wei 14.333 14.833 Q 14.233 14.766 15.133 14.000 87.298 4 Q 14.366 15.000 14.233 14.866 14.800 14.200
Xiao Ruoteng 14.866 Q 14.300 14.200 14.700 15.400 14.266 87.732 3 Q 14.600 14.166 14.366 14.733 14.933 14.333
Zou Jingyuan 14.600 16.166 Q 14.800 15.000 15.466
Total 43.165 43.733 41.866 44.132 46.699 42.466 262.061 2 Q 42.132 43.966 43.599 44.332 45.199 42.666 261.894 3rd place, bronze medalist(s)
Individual finals
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Liu Yang Rings 15.300 15.300 2 Q 15.500 15.500 1st place, gold medalist(s)
Sun Wei All-around See team results 14.500 14.966 14.066 14.900 14.966 14.400 87.798 4
Pommel horse 14.833 14.833 6 Q 13.066 13.066 8
Xiao Ruoteng All-around See team results 14.700 14.700 14.533 14.700 15.366 14.066 88.065 2nd place, silver medalist(s)
Floor 14.866 14.866 7 Q 14.766 14.766 3rd place, bronze medalist(s)
You Hao Rings 14.800 14.800 8 Q 15.300 15.300 2nd place, silver medalist(s)
Parallel bars 15.666 15.666 3 Q 15.466 15.466 4
Zou Jingyuan Parallel bars 16.166 16.166 1 Q 16.233 16.233 1st place, gold medalist(s)
Women
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Lu Yufei Team 13.600 14.700 Q 14.100 12.666 55.066 14 Q 13.333 13.966 13.166
Ou Yushan 13.633 13.500 13.933 12.700 13.233
Tang Xijing 14.300 14.433 14.333 Q 13.366 56.432 8 Q 12.600 14.500 13.733 12.866
Zhang Jin 14.433 13.100 13.966 13.433 54.932 15 14.066 13.900 13.133
Total 42.366 42.633 42.399 39.465 166.863 3 Q 39.366 41.066 41.599 39.165 161.196 7
Individual finals
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Fan Yilin Uneven bars 14.600 14.600 9 Q 13.900 13.900 7
Guan Chenchen Balance beam 14.933 14.933 1 Q 14.633 14.633 1st place, gold medalist(s)
Lu Yufei All-around See team results 13.500 13.333 13.133 12.833 52.799 18
Uneven bars 14.700 14.700 =7 Q 14.400 14.400 4
Tang Xijing All-around See team results 14.233 14.233 13.066 12.966 54.498 7
Balance beam 14.333 14.333 2 Q 14.233 14.233 2nd place, silver medalist(s)

Rhythmic

China qualified a squad of rhythmic gymnasts for the group all-around by finishing in the top five at the 2019 World Championships in Baku, Azerbaijan.[38]

Athletes Event Qualification Final
5 apps 3+2 apps Total Rank 5 apps. 3+2 apps Total Rank
Guo Qiqi
Hao Ting
Huang Zhangjiayang
Liu Xin
Xu Yanshu
Group 41.600 42.000 83.600 5 Q 42.150 42.400 84.550 4

Trampoline

China qualified one gymnast each for the men's and women's trampoline by finishing in the top eight, respectively, at the 2019 World Championships in Tokyo, Japan.[39] China qualified the second spot in both men's and women's trampoline through the 2019–2020 Trampoline World Cup series. The athletes were announced on 9 June 2021.[40]

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Dong Dong Men's 111.650 5 Q 61.235 2nd place, silver medalist(s)
Gao Lei 62.820 14 Did not advance
Liu Lingling Women's 105.470 1 Q 56.350 2nd place, silver medalist(s)
Zhu Xueying 105.300 2 Q 56.635 1st place, gold medalist(s)

Judo

Main articles: Judo at the 2020 Summer Olympics and Judo at the 2020 Summer Olympics – Qualification

China entered six female judoka into the Olympic tournament based on the International Judo Federation Olympics Individual Ranking.[41]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Li Yanan Women's −48 kg  Otgontsetseg (KAZ)
W 10–00
 Costa (POR)
L 00–10
Did not advance
Lu Tongjuan Women's −57 kg  Mezhetskaia (ROC)
W 10–01
 Yoshida (JPN)
L 00–10
Did not advance
Yang Junxia Women's −63 kg  Krssakova (AUT)
L 00–10
Did not advance
Sun Xiaoqian Women's −70 kg  Teltsidou (GRE)
L 00–10
Did not advance
Ma Zhenzhao Women's −78 kg  Graf (AUT)
L 00–10
Did not advance
Xu Shiyan Women's +78 kg  Külbs (GER)
W 10–00
 Chikhrouhou (TUN)
W 10–00
 Ortiz (CUB)
L 00–10
Did not advance  Altheman (BRA)
W FUS
 Kindzerska (AZE)
L 00–10
5

Karate

Main articles: Karate at the 2020 Summer Olympics and Karate at the 2020 Summer Olympics – Qualification

China entered two karateka into the inaugural Olympic tournament. 2018 Asian Games champion and world silver medalist Yin Xiaoyan (women's 61 kg) and Gong Li (women's +61 kg) qualified directly for their respective kumite categories by finishing among the top four karateka at the end of the combined WKF Olympic Rankings.[42]

Athlete Event Group stage Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Yin Xiaoyan Women's −61 kg  Garces Sequera (VEN)
W 2–0
 Heurtault (FRA)
W 1–0
 Someya (JPN)
W 4–2
 Çoban (TUR)
W 2S–2
1 Q  Farouk (EGY)
W 1H–1
 Preković (SRB)
L 0–0H
2nd place, silver medalist(s)
Gong Li Women's +61 kg  Abdelaziz (EGY)
L 0–4
 Matoub (ALG)
W 4–0
 Quirici (SUI)
D 1–1
 Abbasali (IRI)
W 8–4
2 Q  Zaretska (AZE)
L 2–7
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)

Modern pentathlon

Main articles: Modern pentathlon at the 2020 Summer Olympics and Modern pentathlon at the 2020 Summer Olympics – Qualification

Chinese athletes qualified for the following spots to compete in modern pentathlon. Asian Games bronze medalist Luo Shuai and champion Zhang Mingyu confirmed places each in the men's and women's event, respectively, with the former finishing second and the latter fourth among those eligible for Olympic qualification at the 2019 Asia & Oceania Championships in Kunming.[43][44]

Athlete Event Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Combined: shooting/running
(10 m air pistol)/(3200 m)
Total points Final rank
RR BR Rank MP points Time Rank MP points Penalties Rank MP points Time Rank MP Points
Li Shuhan Men's 16 0 26 196 2:09.27 34 292 82.14 17 284 11:08.89 13 632 1404 22
Luo Shuai 18 0 18 208 2:04.08 21 302 82.65 30 249 10:54.13 4 646 1405 21
Zhang Mingyu Women's 16 3 20 199 2:15.23 18 280 75.69 19 286 13:17.67 31 503 1268 25
Zhang Xiaonan 19 0 19 204 2:21.44 31 268 76.22 11 293 13:10.16 29 510 1275 22

Rowing

Main articles: Rowing at the 2020 Summer Olympics and Rowing at the 2020 Summer Olympics – Qualification

China qualified eight boats for each of the following rowing classes into the Olympic regatta, with the majority of crews confirming Olympic places for their boats at the 2019 FISA World Championships in Ottensheim, Austria.[45][46] Meanwhile, two more boats (women's four and women's eight) were awarded to the Chinese roster with a top-two finish at the 2021 FISA Final Qualification Regatta in Lucerne, Switzerland.[47]

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Liu Zhiyu
Zhang Liang
Double sculls 6:11.55 2 SA/B Bye 6:23.11 2 FA 6:03.63 3rd place, bronze medalist(s)
Liu Dang
Yi Xudi
Zang Ha
Zhang Quan
Quadruple sculls 5:43.44 4 SA/B 5:56.86 3 FB 5:46.07 7
Women
Athlete Event Heats Repechage Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Jiang Yan Single sculls 7:53.14 2 QF Bye 8:00.01 3 SA/B 7:27.30 3 FA 7:21.33 6
Huang Kaifeng
Liu Jinchao
Pair 7:45.55 4 R 7:45.17 4 Did not advance
Liu Xiaoxin
Shen Shuangmei
Double sculls 7:03.78 4 R 7:21.93 4 Did not advance
Chen Yunxia
Cui Xiaotong
Lü Yang
Zhang Ling
Quadruple sculls 6:14.32 1 FA Bye 6:05.13 1st place, gold medalist(s)
Lin Xinyu
Lu Shiyu
Qin Miaomiao
Wang Fei
Four 6:38.54 2 FA Bye 6:25.13 5
Guo Linlin
Ju Rui
Li Jingjing
Miao Tian
Wang Zifeng
Wang Yuwei
Xu Fei
Zhang Min
Eight 6:10.77 3 R 5:55.69 3 Q 6:01.21 3rd place, bronze medalist(s)

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semi-finals A/B; SC/D=Semi-finals C/D; SE/F=Semi-finals E/F; QF=Quarter-finals; R=Repechage

Rugby sevens

Main article: Rugby sevens at the 2020 Summer Olympics

Summary
Team Event Pool round Quarterfinal Semifinal / Cl. Final / BM / Pl.
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
China women Women's tournament  United States
L 14–28
 Australia
L 10–26
 Japan
W 29–0
3 Q  France
L 10–24
Classification 5–8
 United States
L 14–33
Classification 7–8
 ROC
W 22–10
7

Women's tournament

Main article: Rugby sevens at the 2020 Summer Olympics – Women's tournament

The China women's national rugby sevens team qualified for the Games by winning the silver medal and securing a lone outright berth at the 2019 Asian Olympic Qualifying Tournament in Guangzhou, marking the country's debut in the sport.[48]

Team roster
Group play
Pos Team Pld W D L PF PA PD Pts Qualification
1  United States 3 3 0 0 59 33 +26 9 Quarter-finals
2  Australia 3 2 0 1 86 24 +62 7
3  China 3 1 0 2 53 54 −1 5
4  Japan (H) 3 0 0 3 7 94 −87 3
Source: Tokyo 2020 and World Rugby
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
(H) Host
29 July 2021 (2021-07-29)
10:00
United States  28–14  China
Try: Thomas 5' c
Kirshe (2) 10' c, 12' c
Canett 14' c
Con: Heavirland (2/2) 6', 10'
Kelter (1/1) 13'
Canett (1/1) 14'
(Tokyo 2020) Try: Wang 3' c
Chen 14' +1 c
Con: Chen (1/1) 4'
Yu (1/1) 14' +1

29 July 2021 (2021-07-29)
17:30
Australia  26–10  China
Try: Williams 3' c
Caslick 6' m
Nathan 8' c
Ashby 9' c
Con: Williams (2/3) 3', 8'
Hinds (1/1) 9'
(Tokyo 2020) Try: Yang 1' m
Tang 13' m
Con: Chen (0/1)

30 July 2021 (2021-07-30)
10:00
China  29–0  Japan
Try: Xu (2) 1' c, 5' m
Wang 2' c
Tang 8' m
Yang 13' m
Con: Chen (2/4) 1', 2'
Yu (0/1)
(Tokyo 2020)
Quarter-final
30 July 2021 (2021-07-30)
19:30[note 1]
France  24–10  China
Try: Okemba (2) 4' c, 10' m
Drouin 6' m
Ciofani 9' c
Con: Ulutule (2/2) 4', 9'
Drouin (0/1)
Izar (0/1)
(Tokyo 2020) Try: Tang (2) 1' m, 12' m
Con: Chen (0/2)
Classification
31 July 2021 (2021-07-31)
10:30
United States  33–14  China
Try: Thomas 1' c, 3' c
Tapper 6' c
Maher 10' m, 14' c
Con: Heavirland (4/5) 1', 3', 7', 14'
(Tokyo 2020) Try: Wang 1' c
Chen 9' c
Con: Chen (2/2) 2', 9'

31 July 2021 (2021-07-31)
16:30
ROC  10–22  China
Try: Tiron 3' m
Seredina 5' m
Con: Seredina (0/2)
(Tokyo 2020) Try: Wang 7' m
Yang 8' c
Xu 9' m
Chen 12' m
Con: Chen (1/4) 8'
  1. ^ Matches were delayed by 30 minutes due to lightning in the area

Sailing

Main articles: Sailing at the 2020 Summer Olympics and Sailing at the 2020 Summer Olympics – Qualification

Chinese sailors qualified one boat in each of the following classes through the 2018 Sailing World Championships, the class-associated Worlds, the 2018 Asian Games, and the continental regattas.[49][50]

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Bi Kun RS:X 7 9 16 4 13 26 1 3 2 4 2 6 8 75 3rd place, bronze medalist(s)
He Chen Finn 16 14 14 17 16 15 9 14 15 11 EL 124 15
Wang Yang
Xu Zangjun
470 15 11 13 8 11 14 4 15 14 5 EL 95 13
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Lu Yunxiu RS:X 2 9 25 2 2 1 4 2 1 2 3 2 6 36 1st place, gold medalist(s)
Zhang Dongshuang Laser Radial 31 33 30 7 27 20 45 28 6 6 EL 188 24
Wei Mengxi
Gao Haiyan
470 9 15 16 14 DSQ 18 11 15 14 17 EL 129 18
Chen Shasha
Ye Jin
49erFX 20 19 17 DNF DNS 14 DSQ DSQ DSQ 2 10 1 EL 171 19
Mixed
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Hu Xiaoxiao
Yang Xuezhe
Nacra 17 13 19 14 15 16 15 16 20 16 14 14 15 EL 167 16

Legend: M = Medal race; EL = Eliminated – did not advance into the medal race; † – Discarded race not counted in the overall result

Shooting

Main articles: Shooting at the 2020 Summer Olympics and Shooting at the 2020 Summer Olympics – Qualification

Chinese shooters achieved quota places for the following events by virtue of their best finishes at the 2018 ISSF World Championships, the 2019 ISSF World Cup series, and Asian Championships, as long as they obtained a minimum qualifying score (MQS) by 5 June 2021.[51] To assure their nomination to the Olympic team, shooters must finish in the top two of each individual event at the Olympic Trials for rifle & pistol (March 16 to 25) in Guangzhou.

The rifle and pistol team was officially announced on March 29, 2021, featuring Beijing 2008 gold medalist Pang Wei (men's 10 m air pistol), Rio 2016 bronze medalist Li Yuehong (men's 25 m rapid fire pistol), and 2014 Youth Olympic men's air rifle champion Yang Haoran.[52][53]

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Li Yuehong 25 m rapid fire pistol 582 6 Q 26 3rd place, bronze medalist(s)
Lin Junmin 584 4 Q 12 6
Pang Wei 10 m air pistol 578 7 Q 217.6 3rd place, bronze medalist(s)
Sheng Lihao 10 m air rifle 629.2 8 Q 250.9 2nd place, silver medalist(s)
Yang Haoran 632.7 1 Q 229.4 3rd place, bronze medalist(s)
Yu Haicheng Trap 123 5 Q 24 5
Zhang Bowen 10 m air pistol 586 2 Q 158.2 6
Zhang Changhong 50 m rifle 3 positions 1183 2 Q 466.0 WR 1st place, gold medalist(s)
Zhao Zhonghao 1173 11 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Chen Dongqi 50 m rifle 3 positions 1165 19 Did not advance
Deng Weiyun Trap 115 18 Did not advance
Jiang Ranxin 10 m air pistol 587 1 Q 218.0 3rd place, bronze medalist(s)
Lin Yuemei 579 4 Q 176.6 5
Shi Mengyao 50 m rifle 3 positions 1171 9 Did not advance
Wang Luyao 10 m air rifle 625.6 18 Did not advance
Wang Xiaojing Trap 117 11 Did not advance
Wei Meng Skeet 124 1 Q 46 3rd place, bronze medalist(s)
Xiao Jiaruixuan 25 m pistol 587 2 Q 29 3rd place, bronze medalist(s)
Xiong Yaxuan 580 16 Did not advance
Yang Qian 10 m air rifle 628.7 6 Q 251.8 1st place, gold medalist(s)
Zhang Donglian Skeet 116 17 Did not advance
Mixed
Athlete Event Qualification Semifinal Final
Points Rank Points Rank Opposition
Result
Rank
Sheng Lihao
Zhang Yu
10 m air rifle team 626.7 11 Did not advance
Yang Haoran
Yang Qian
633.2 1 Q 419.7 1 Q  Kozeniesky /
Tucker (USA)
W 17–13
1st place, gold medalist(s)
He Zhengyang
Wang Qian
10 m air pistol team 576 7 Q 380 6 Did not advance
Pang Wei
Jiang Ranxin
581 3 Q 387 1 Q  Chernousov /
Batsarashkina (ROC)
W 16–14
1st place, gold medalist(s)
Yu Haicheng
Wang Xiaojing
Trap team 144 9 Did not advance

Skateboarding

Main articles: Skateboarding at the 2020 Summer Olympics and Skateboarding at the 2020 Summer Olympics – Qualification

China entered two skateboarder into the Olympic tournament. Zhang Xin was automatically selected among the top 16 eligible skateboarders in the women's park based on the World Skate Olympic Rankings of June 30, 2021.

Athlete Event Qualification Final
Result Rank Result Rank
Zhang Xin Women's park 28.16 15 Did not advance
Zeng Wenhui Women's street 12.31 6 Q 9.66 6

Sport climbing

Main articles: Sport climbing at the 2020 Summer Olympics and Sport climbing at the 2020 Summer Olympics – Qualification

China entered two sport climbers into the Olympic tournament. 2018 Youth Olympic fifth-place finalist Pan Yufei and Song Yiling qualified directly each for the men's and women's combined event, respectively, by finishing in the top six of those eligible for qualification at the IFSC World Olympic Qualifying Event in Toulouse, France.[54][55]

Athlete Event Qualification Final
Speed Boulder Lead Total Rank Speed Boulder Lead Total Rank
Best Place Result Place Hold Time Place Best Place Result Place Hold Time Place
Pan Yufei Men's 7.59 20 1T3z 2 15 8 36 7 1120.00 14 Did not advance
Song Yiling Women's 7.46 3 0T1z 0 5 19 13+ 18 1026.00 12 Did not advance

Swimming

Main articles: Swimming at the 2020 Summer Olympics and Swimming at the 2020 Summer Olympics – Qualification

Chinese swimmers further achieved qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the Olympic Qualifying Time (OQT), and potentially 1 at the Olympic Selection Time (OST)):[56][57] To assure their selection to the Olympic team, swimmers must finish in the top two of each individual pool event under the Olympic qualifying cut at the Chinese National Championships and Olympic Trials (April 30 to May 8, 2021) in Qingdao and at the Final Qualifying Event in Xi'an; or the first-place winners at the 2019 FINA World Championships, if they have reached the qualifying standards but failed to qualify in those domestic qualification events in any means.

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Cheng Long 800 m freestyle 7:58.71 27 Did not advance
1500 m freestyle 15:18.71 24 Did not advance
He Junyi 100 m freestyle 48.50 18 Did not advance
Ji Xinjie 200 m freestyle 1:46.86 21 Did not advance
400 m freestyle 3:48.27 19 Did not advance
Qin Haiyang 200 m breaststroke DSQ Did not advance
200 m individual medley 1:58.95 =26 Did not advance
Sun Jiajun 100 m butterfly 51.74 16 Q 51.82 13 Did not advance
Wang Shun 200 m individual medley 1:57.42 7 Q 1:56.22 1 Q 1:55.00 AS 1st place, gold medalist(s)
400 m individual medley 4:10.63 10 Did not advance
Xu Jiayu 100 m backstroke 52.70 3 Q 52.94 6 Q 52.51 5
200 m backstroke 1:57.76 15 Q Withdrew Did not advance
Yan Zibei 100 m breaststroke 58.75 5 Q 58.72 4 Q 58.99 6
Yu Hexin 50 m freestyle 22.14 =19 Did not advance
Hong Jinquan
Ji Xinjie
Wang Shun
Zhang Ziyang
4 × 200 m freestyle relay 7:08.27 9 Did not advance
He Junyi
Sun Jiajun
Xu Jiayu
Yan Zibei
4 × 100 m medley relay 3:31.72 4 Q DSQ
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Chen Jie 100 m backstroke 1:00.07 22 Did not advance
Li Bingjie 200 m freestyle 1:59.03 20 Did not advance
400 m freestyle 4:01.57 2 Q 4:01.08 3rd place, bronze medalist(s)
800 m freestyle 8:22.49 10 Did not advance
1500 m freestyle 15:59.92 10 Did not advance
Liu Yaxin 200 m backstroke 2:08.36 5 Q 2:08.65 6 Q 2:08.48 8
Peng Xuwei 100 m backstroke 59.78 9 Q 59.98 12 Did not advance
200 m backstroke 2:09.03 7 Q 2:08.76 8 Q 2:08.26 7
Tang Muhan 400 m freestyle 4:04.07 8 Q 4:04.10 5
Tang Qianting 100 m breaststroke 1:06.47 10 Q 1:06.63 10 Did not advance
Wang Jianjiahe 800 m freestyle 8:20.58 8 Q 8:21.93 5
1500 m freestyle 15:41.49 AS 2 Q 15:46.37 4
Wu Qingfeng 50 m freestyle 24.55 10 Q 24.32 =8 Q 24.32 =5
100 m freestyle 53.87 =18 Q 54.86 16 Did not advance
Xin Xin 10 km open water 2:00:10.1 8
Yang Junxuan 100 m freestyle 53.02 8 Q Withdrew Did not advance
200 m freestyle 1:56.17 6 Q 1:55.98 4 Q 1:55.01 4
Yu Jingyao 200 m breaststroke 2:23.17 8 Q 2:24.76 12 Did not advance
Yu Liyan 200 m butterfly 2:08.36 3 Q 2:07.04 5 Q 2:07.85 6
Yu Yiting 200 m individual medley 2:10.22 8 Q 2:09.72 4 Q 2:09.57 5
400 m individual medley 4:41.64 11 Did not advance
Zhang Yufei 50 m freestyle 24.36 6 Q 24.32 =8 Did not advance
100 m butterfly 55.82 =1 Q 55.89 1 Q 55.64 2nd place, silver medalist(s)
200 m butterfly 2:07.50 1 Q 2:04.89 1 Q 2:03.86 OR 1st place, gold medalist(s)
Ai Yanhan
Cheng Yujie
Wu Qingfeng
Zhu Menghui
4 × 100 m freestyle relay 3:35.07 6 Q 3:34.76 AS 7
Dong Jie[a]
Li Bingjie
Tang Muhan
Yang Junxuan
Zhang Yifan[a]
Zhang Yufei
4 × 200 m freestyle relay 7:48.98 3 Q 7:40.33 WR