The list of naval ship classes in service includes all combatant surface classes in service currently with navies or armed forces and auxiliaries in the world. Ships are grouped by type, and listed alphabetically within.

For other vessels, see also:

Aircraft carriers

Admiral Kuznetsov
Admiral Kuznetsov
Admiral Kuznetsov-class (Project 1143.5) aircraft carrier
Conte di Cavour
Conte di Cavour
Cavour-class aircraft carrier
Chakri Naruebet
Chakri Naruebet
Chakri Naruebet-class aircraft carrier
Charles de Gaulle
Charles de Gaulle
Charles de Gaulle-class nuclear-powered aircraft carrier
Gerald R. Ford
Gerald R. Ford
Gerald R. Ford-class nuclear-powered aircraft carrier
Giuseppe Garibaldi
Giuseppe Garibaldi
Giuseppe Garibaldi-class aircraft carrier
Vikramaditya
Vikramaditya
Vikramaditya (modified Kiev)-class aircraft carrier
Nimitz
Nimitz
Nimitz-class nuclear-powered aircraft carrier
Queen Elizabeth
Queen Elizabeth
Queen Elizabeth-class aircraft carrier

Cruisers

Frunze
Frunze
Kirov-class battlecruiser
Slava-class (Project 1164 Atlant) missile cruiser
Moskva (former Slava)
Moskva (former Slava)
Antietam
Antietam
Ticonderoga-class guided missile cruiser

Destroyers

Shenzhen
Shenzhen
051B type destroyer (NATO codename Luhai)
Shijiazhuang
Shijiazhuang
051C type destroyer (NATO codename Luzhou)
Qingdao
Qingdao
052 type destroyer (NATO codename Luhu)
Guangzhou
Guangzhou
052B type destroyer (NATO codename Luyang I)
Lanzhou
Lanzhou
052C type destroyer (NATO codename Luyang II)
Kunming
Kunming
052D type destroyer (NATO codename Luyang III)
055 type destroyer (NATO codename Renhai)
Fuyuzuki
Fuyuzuki
Akizuki-class destroyer
Almirante Brown-class destroyer (MEKO 360H2 type)
Barry
Barry
Arleigh Burke-class destroyer
Yūgiri
Yūgiri
Asagiri-class destroyer
Atago-class destroyer
Chungmugong Yi Sun-sin
Chungmugong Yi Sun-sin
Chungmugong Yi Sun-sin (KDX-II)-class destroyer
Mumbai
Mumbai
Delhi-class destroyer
Durand de la Penne
Durand de la Penne
Durand de la Penne-class destroyer
Yang Manchun
Yang Manchun
Gwanggaeto the Great (KDX-1 Okpo)-class destroyer
Hatakaze
Hatakaze
Hatakaze-class destroyer
Sawayuki
Sawayuki
Hatsuyuki-class destroyer
Hobart-class destroyer
Horizon-class destroyer
Caio Duilio (Italian Navy)
Caio Duilio (Italian Navy)
Kashin
Kashin
Kashin (Project 61M)-class destroyer
Kidd
Kidd
Kee Lung (Kidd)-class destroyer
INS Kolkata
Kolkata-class destroyer
Kirishima
Kirishima
Kongō-class destroyer
Maya-class destroyer
Murasame
Murasame
Murasame-class destroyer
Sejong the Great
Sejong the Great
Sejong the Great (KDX-III)-class destroyer
Taizhou (Chinese Navy)
Taizhou (Chinese Navy)
Sovremenny (Project 956 Sarych)-class destroyer
Ōnami
Ōnami
Takanami-class destroyer
Liverpool
Liverpool
Type 42 destroyer
Dauntless
Dauntless
Type 45 destroyer
Marshal Shaposhnikov
Marshal Shaposhnikov
Udaloy (Project 1155 Fregat)-class destroyer
Zumwalt-class destroyer

Frigates

Beihai
Beihai
053H, 053H1, 053H2, 053H1Q, 053H1G type frigate (NATO codename Jianghu I, II, III, IV, V)
Xiangfan
Xiangfan
053H3 type frigate (NATO codename Jiangwei II)
054 type frigate (NATO codename Jiangkai I)
Yiyang
Yiyang
054A type frigate (NATO codename Jiangkai II)
Abukuma-class destroyer escort
Álvaro de Bazán (F-101)
Álvaro de Bazán (F-101)
Álvaro de Bazán (F100)-class frigate
Te Mana (Royal New Zealand Navy)
Te Mana (Royal New Zealand Navy)
Anzac-class frigate
Bersagliere
Bersagliere
Artigliere-class patrol frigate
Bhumibol Adulyadej
Bhumibol Adulyadej
Bhumibol Adulyadej-class frigate
Brahmaputra
Brahmaputra
Brahmaputra-class frigate
Mecklenburg-Vorpommern
Mecklenburg-Vorpommern
Brandenburg-class frigate
Niedersachsen
Niedersachsen
Bremen-class frigate
Cassard
Cassard
Cassard-class frigate
De Ruyter
De Ruyter
De Zeven Provinciën-class frigate
Vendémiaire in Papeete harbor
Vendémiaire in Papeete harbor
Floréal-class frigate
Intrepid
Intrepid
Formidable-class frigate
Italian first FREMM Bergamini
Italian first FREMM Bergamini

FREMM multipurpose frigate (multiple classes)

Fridtjof Nansen
Fridtjof Nansen
Fridtjof Nansen-class frigate
Lamotte-Picquet
Lamotte-Picquet
Georges Leygues (Type F70)-class frigate
Godavari-class frigate
Regina
Regina
Halifax-class frigate
Chase
Chase

Hamilton–class cutter

Psara
Psara
Hydra-class frigate
Incheon
Incheon
Incheon-class frigate
Iver Huitfeldt-class frigate
Jacob Van Heemskerck (Royal Netherlands Navy)
Jacob Van Heemskerck (Royal Netherlands Navy)
Jacob van Heemskerck-class frigate
Van Amstel (Royal Netherlands Navy)
Van Amstel (Royal Netherlands Navy)
Karel Doorman-class frigate
Kasturi
Kasturi
Kasturi-class frigate
Ning Yang (Republic of China Navy)
Ning Yang (Republic of China Navy)
Knox-class frigate
Koni (Project 1159)-class frigate
Rostock (East German Navy)
Rostock (East German Navy)
Zadornyy
Zadornyy
Talwar (Indian Navy)
Talwar (Indian Navy)
Krivak (Project 1135 Burevestnik)-class frigate
Surcouf
Surcouf
La Fayette-class frigate
Almirante Lynch (Chilean Navy)
Almirante Lynch (Chilean Navy)
Leander-class frigate
Bertholf
Bertholf
Legend–class cutter
Lekiu-class frigate
Sagitario
Sagitario
Lupo-class frigate
Maestrale
Maestrale
Maestrale- class frigate
Neustrashimyy
Neustrashimyy
Neustrashimy-class frigate
Constituição
Constituição
Niterói-class frigate
Oliver Hazard Perry
Oliver Hazard Perry
Oliver Hazard Perry-class frigate
Hessen
Hessen
Sachsen-class frigate
Sahyadri
Sahyadri
Shivalik-class frigate
Vædderen
Vædderen
Thetis-class ocean patrol vessels
Shahjahan (Pakistani Navy)
Shahjahan (Pakistani Navy)
Type 21 frigate
Chatham
Chatham
Type 22 frigate
Somerset
Somerset
Type 23 frigate
Kyongbuk
Kyongbuk
Ulsan-class frigate
Mendi
Mendi
Valour (MEKO A-200)-class frigate
Álvares Cabral
Álvares Cabral
Vasco da Gama-class frigate
Westdiep
Westdiep
Wielingen-class frigate
Zagreb/Kotor-class frigate
Sigma 10514-class frigate (KRI Martadinata)
Sigma 10514-class frigate (KRI Martadinata)
Sigma-class frigate

Corvettes

056 type corvette (NATO codename Jiangdao)
Abhay-class corvette
Ada-class corvette
Barroso
Barroso
Barroso-class corvette
Bora (Project 1239 Sivuch)-class corvette
Magdeburg
Magdeburg
Braunschweig-class corvette
Bung Tomo-class corvette
Astrakhan
Astrakhan
Buyan-class corvette
Durjoy-class corvette
Commandant Bouan
Commandant Bouan
D'Estienne d'Orves (Type A69)-class aviso
Diponegoro (Sigma 9113)-class corvette
Espora (MEKO 140A16)-class corvette
Fatahillah-class corvette
Freedom
Freedom
Freedom-class littoral combat ship
Göteborg-class corvette
Independence
Independence
Independence-class littoral combat ship
Frotin
Frotin
Inhaúma-class corvette
INS Kavaratti
Kamorta-class corvette
Khukri-class corvette
INS Karmuk
Kora-class corvette
Urania
Urania
Minerva-class corvette
Nanuchka (Project 1234)-class corvette
Pohang
Pohang
Pohang-class corvette
Parchim (Project 133)-class corvette
Peacock-class corvette
Eilat and Lahav
Eilat and Lahav
Sa'ar 5 (Eilat)-class corvette
Steregushchy-class corvette
Steregushchy
Steregushchy
Veer-class corvette
Visby-class corvette
Visby
Visby

Large patrol vessels

Albatros polar fisheries patrol ship


Alex Haley–class cutter
Alex Haley
Alex Haley
BAM ( Meteoro-class) Maritime Action Vessel / offshore patrol vessel
Meteoro (P-41)
Barentshav-class offshore patrol vessel
Cassiopea-class offshore patrol vessel
Comandante Foscari
Comandante Foscari
Comandanti-class offshore patrol vessel
Deirdre / P20 Class-class offshore patrol boat
Eithne-class Helicopter patrol ship
Endurance Antarctic patrol ship
Famous-class cutter
Spencer
Spencer
Harstad-class offshore patrol vessel
Holland
Holland
Holland-class offshore patrol vessel
Kingston-class patrol vessel
Nordkapp-class offshore patrol vessel
Reliance-class cutter
Reliance
Reliance
River-class patrol vessel
Mersey
Mersey
LÉ Róisín / P50-class offshore patrol boat
Samuel Beckett / P60-class offshore patrol boat
Saryu-class offshore patrol vessel
INS Sunayna
INS Sunayna
Sirio-class offshore patrol vessel
Svalbard-class offshore patrol vessel
Viana do Castelo-class patrol vessel
Viana do Castelo in sea trials.
Viana do Castelo in sea trials.
Ægir
Ægir
Ægir-class offshore patrol vessel
Þór-class offshore patrol vessel

Minor surface combatants

Missile boats

Ambassador Mk III fast attack craft
Clurit-class missile boat
Wiesel
Wiesel
Gepard-class fast attack craft
Hamina (Rauma 2000)-class missile boat
Helsinki-class missile boat
Shunde
Shunde
Houjian (Type 37-II)-class large missile boat
Mandau-class missile boat
Skjold
Skjold
Skjold-class patrol boat
Houxin (Type 343M/Project 037-II)-class large missile boat
Končar (Type 240)-class missile boat
Kralj-class missile boat
Kronstadt-class missile boat
Osa-class missile boat
Porvoo
Porvoo
Rauma-class missile boat
Sampari-class missile boat
Tarantul (Project 1241.1 Molnaya)-class missile boat

Torpedo boats

Shanghai II-class torpedo patrol boat
Turya (Project 206 Shtorm)-class torpedo boat

Patrol boats

Agdlek-class fisheries patrol boat
Archer-class patrol boat
Armidale-class patrol boat
Babochka (Project 1141.1 Sokol)-class patrol boat
Barso-class patrol boat
Hurricane, Typhoon and Chinook
Hurricane, Typhoon and Chinook

Cyclone-class patrol boat

Diana-class patrol craft
Diciotti-class patrol boat
Espadon 50 patrol boat
Flyvefisken (Standardflex 300 or SF300)-class patrol boat
Fulmar-class fisheries patrol boat
Gumdoksuri-class patrol vessel
Hainan (Project 037)-class patrol boat
Haiqing (Project 037-I)-class patrol boat
Haizhu (Project 062-I)-class patrol boat
Mustang
Mustang
Island-class patrol boat
Sea Dog
Sea Dog
Marine Protector–class patrol boat
Mirna (Type 140)-class patrol boat

Omiš-class patrol boat

OPV 54 patrol boat
P400-class patrol vessel
Pacific-class patrol boat
Padma-class patrol vessel
Pauk (Project 1241.2 Molnaya 2)-class patrol boat
Poti-class patrol boat
Rihtniemi-class patrol boat
Scimitar-class patrol boat
Sea Panther-class patrol command boat[3]
Ukrainian Navy artillery boat Zhuk-class U170 Skadovs'k. Bay of Sevastopol, Crimea
Ukrainian Navy artillery boat Zhuk-class U170 Skadovs'k. Bay of Sevastopol, Crimea
Shanghai (Project 062)-class patrol boat
Kathleen Moore
Kathleen Moore
Sentinel–class cutter
Sterne fisheries patrol boat
Storm-class patrol boat

Mine warfare vessels

Mine countermeasures vessels

Avenger-class mine countermeasures vessel
Gorya (Project 1266)-class mine countermeasures vessel
Hunt-class mine countermeasures vessel

Minehunters

Grömitz
Grömitz
Frankenthal-class minehunter
Kulmbach-class minehunters
Kulmbach-class minehunters
Kulmbach-class minehunter
Mewa
Mewa
Projekt 206FM-class minehunter
Gaeta (foreground) and Numana
Gaeta (foreground) and Numana
Lerici-class minehunter
Osprey-class minehunter

The Osprey-class is a subclass of the Lerici-class minehunter

Sandown-class minehunter
Sirius-class minehunter/sweeper
Cephee
Cephee
Tripartite-class minehunter
Type 331 minehunter
Type 394 inshore minehunter

Minesweepers

Agile-class minesweeper
Antares-class minesweeper
Siegburg (M1098)
Siegburg (M1098)
Ensdorf-class minesweeper
KMV-class minesweeper
Kingston-class minesweeper (MM 700)
Kondor I-class minesweeper
Kondor II-class minesweeper
Lianyun-class coastal minesweeper
Natya-class minesweeper (Project 266 Akvamarine)
Seehund ROV (part of the TROIKA Plus system of the Ensdorf class mine sweepers)
Three Seehund ROVs
Three Seehund ROVs

TROIKA PLUS: This system employs up to four remote controlled Seehund (sea dog or seal) drones which perform the sweep. The drones are small unmanned boats that can simulate the acoustic and magnetic signatures of bigger ships to trigger mines. Their small size and special construction let them survive the effects of exploding mines unharmed. Seehund can be controlled remotely or manually by an onboard crew (usually 3) for maneuvering in harbours or in training (the Seehund is too large to be carried by Ensdorf class vessels). A life raft is carried for this reason.

Sonya-class minesweeper (Project 1265 Yakhont)
T-43 patrol minesweeper
T-301 patrol minesweeper
Vanya-class coastal minesweeper

Minelayers

Hämeenmaa class minelayer
Pansio class minelayer
Pohjanmaa class minelayer

Amphibious warfare vessels

Amphibious assault ships

America
America
America-class amphibious assault ship (LHA-6)
Juan Carlos I (L-61)
Juan Carlos I (L-61)
Juan Carlos I landing helicopter dock (LHD)
Dokdo-class amphibious assault ship (LPX)
Hyūga-class ASW helicopter (carrier) destroyer
Izumo-class ASW helicopter (carrier) destroyer
Mistral-class projection and command ship
Essex
Essex
Wasp-class amphibious assault ship (LHD 1)

Dock landing ships

Albion-class landing platform dock
Bay-class landing ship dock
Endurance-class landing platform dock
Foudre-class dock landing ship
Galicia-class landing platform dock
Harpers Ferry-class amphibious transport dock (LSD 49)
Hsu Hai-class dock landing ship
Johan de Witt-class amphibious transport dock
Makassar-class landing platform dock
Mk. IV LCU landing craft utility
Mk IV LCU during sea trials
Mk IV LCU during sea trials
Ouragan-class amphibious transport dock
Ōsumi-class LST amphibious transport dock
Rotterdam-class amphibious transport dock (L 800)
San Antonio and New York
San Antonio and New York
San Antonio-class amphibious transport dock (LPD 17)
San Giorgio-class amphibious transport dock
Tarlac-class landing platform dock