New Hampshire
House of Representatives
New Hampshire General Court
Coat of arms or logo
Type
Type
Term limits
None
History
New session started
December 7, 2022
Leadership
Sherman Packard (R)
since January 6, 2021
Speaker pro tempore
Laurie Sanborn (R)
since December 7, 2022
Majority Leader
Jason Osborne (R)
since December 2, 2020
Minority Leader
Matthew Wilhelm (D)
since December 7, 2022
Structure
Seats400
Political groups
Majority
  •   Republican (201)

Minority

Vacant (4)[1]
Length of term
2 years
AuthorityPart Second, New Hampshire Constitution
Salary$200/term, plus daily travel
Elections
Plurality block voting
Last election
November 8, 2022
Next election
November 5, 2024
RedistrictingLegislative control
Meeting place
House of Representatives Chamber
New Hampshire State House
Concord, New Hampshire
Website
www.gencourt.state.nh.us/house

The New Hampshire House of Representatives is the lower house in the New Hampshire General Court, the bicameral legislature of the state of New Hampshire. The House of Representatives consists of 400 members coming from 203 legislative districts across the state, created from divisions of the state's counties. On average, each legislator represents about 3,300 residents, which is the smallest lower house representative-to-population ratio in the country.

New Hampshire has by far the largest lower house of any American state; the second-largest, the Pennsylvania House of Representatives, has 203 members. The House is the fourth-largest lower house in the English-speaking world (behind the 435-member United States House of Representatives, 543-member Lok Sabha of India, and 650-member House of Commons of the United Kingdom).[2]

Districts vary in number of seats based on their populations, with the least-populous districts electing only one member and the most populous electing 11. In multi-member districts, voters are allowed to cast as many votes as there are seats to be filled; for instance, in a two-member district, a voter can vote for up to two candidates. This system of plurality block voting often results in one party winning all of the seats in the district, as the (cross-sectional) results below for the current representation attest. Some municipalities are in multiple districts, including floterial districts, so as to achieve more equal apportionment by population.

Unlike in many state legislatures, there is no single "aisle" to cross per se, as members of both parties sit partially segregated in five sections. The seat section and number is put on the legislator's motor vehicle license plate, which they pay for if they wish to put one on their personal automobiles, or in the case of the chairpersons and party leaders, their title is put on the legislative plate. Seating location is enforced, as seating is pre-assigned. Although the personal preference of the legislator is asked, usually chairmen and those with special needs are given the preferred aisle seats. The sixth section is the Speaker's seat at the head of the hall.

The House of Representatives has met in Representatives Hall of the New Hampshire State House since 1819. Representatives Hall is thus the oldest chamber in the United States still in continuous legislative use.[3] Large arched windows line the walls. On the rostrum hang portraits of John P. Hale, Abraham Lincoln, George Washington, Franklin Pierce, and Daniel Webster.

Composition

193 201
Democratic Republican
Affiliation Party
(Shading indicates majority caucus)
Total
Democratic Ind Lib Republican Vacant
End of 2010 session 216 0 174 390 10
Begin session 2011 102 0 298 400 0
End of 2012 session 104 290 394 6
Begin session 2013 219 0 179 398 2
End of 2014 session 213 173 386 14
Begin session 2015 160 1 0 239 400 0
End of 2016 session 156 1 230 388 12
Begin session 2017 173 0 0 226 399 1
End of 2018 session 167 3 211 381 19
Begin 2019 session 233 0 167 400 0
End of 2020 session[4] 230 157 387 13
Begin 2021 session 187 0 213 400 0
End of 2022 session 178 1 0 202 381 19
Begin 2023 session[5][6] 197 0 201 398 2
February 21, 2023[7] 198 399 1
April 1, 2023[8] 197 398 2
April 26, 2023[9] 200 397 3
May 16, 2023[10] 198 398 2
June 7, 2023[11] 197 1 0
June 13, 2023[12] 2 199
July 5, 2023[13] 196 397 3
August 22, 2023[14] 197 398 2
September 18, 2023[15] 196 397 3
September 19, 2023[16][17] 197 198
October 2, 2023[18] 196 3
November 7, 2023[19] 197 398 2
November 13, 2023[20] 196 397 3
December 1, 2023[21] 195 396 4
January 23, 2024[22] 200 398 2
February 8, 2024[23] 194 201
February 9, 2024[24] 2 397 3
February 10, 2024[25] 193 396 4
Latest voting share 48.7% 0.5% 50.8%

Leadership

The current leadership of the house is as follows:

Position Representative Town Party
Speaker of the House Sherman Packard Londonderry Rep
Majority Leader Jason Osborne Auburn
Deputy Speaker Steven D. Smith Charlestown
Speaker Pro Tempore Laurie Sanborn Bedford
Deputy Majority Leader Fred Doucette Salem
Majority Whip Jeanine Notter Merrimack
Majority Senior Advisor Andrew Renzullo Hudson
Len Turcotte Barrington
Assistant Majority Leader Ralph Boehm Litchfield
Michael Harrington Strafford
Stephen Pearson Derry
Jordan Ulery Hudson
Scott Wallace Danville
Assistant Majority Whip Keith Ammon New Boston
Maureen Mooney Merrimack
Chris True Sandown
Aidan Ankarberg Rochester
Minority Leader Matthew Wilhelm Manchester Dem
Deputy Minority Leader Alexis Simpson Exeter
Minority Leader Pro Tempore Karen Ebel New London
Minority Floor Leader

Lucy Weber

Walpole
Deputy Minority Floor Leader Vacant
Senior Minority Advisor Sharon Nordgren Hanover
Mary Jane Wallner Concord
Minority Advisor Laura Telerski Nashua
Brian Sullivan Grantham
Speaker Emeritus

Steve Shurtleff

Penacook

Committees

The current committee leadership in the New Hampshire House of Representatives is listed below.[26]

The chair is the presiding officer of the committee, responsible for leading hearings, maintaining order, and enforcing committee rules. In the absence of the chair, the vice chair becomes presiding officer for the hearing. The clerk is responsible for all administrative matters for the committee, including attendance, minutes, and recording votes. The ranking member is the chief representative of the minority party on the committee, and is traditionally appointed chair when the majority changes hands. Chairs and vice chairs are appointed by and serve at the pleasure of the speaker, while ranking members are appointed by the speaker on recommendation of the minority leader. The committee clerk is selected by the committee chair. The speaker can unilaterally remove or reassign any committee member, chair, vice chair or clerk.

Committee Chair Vice Chair Clerk Ranking Member Vice Ranking Member
Children and Family Law Mark Pearson (R) Patrick Long (D)
Commerce and Consumer Affairs John B. Hunt (R) Keith Ammon (R)
Criminal Justice and Public Safety Terry Roy (R) Jennifer Rhodes (R)
Education Rick Ladd (R) Glenn Cordelli (R)
Election Law Steven Smith (R) Ross Berry (R)
Environment and Agriculture Judy Aron (R) Jim Creighton (R)
Executive Departments and Administration Carol McGuire (R) Matthew Simon (R)
Finance Kenneth Weyler (R) Keith Erf (R)
Finance – Division I Tracy Emerick (R) Gerald Griffin (R) Robert Theberge (R) Peter Leishman (D) William Hatch (D)
Finance – Division II Karen Umberger (R) Joseph Pitre (R) Robert Lynn (R) Thomas Buco (D) Mary Heath (D)
Finance – Division III Jess Edwards (R) Keith Erf (R) Kenneth Weyler (R) Mary Jane Wallner (D) Sharon Nordgren (D)
Fish and Game and Marine Resources James Spillane (R) Jeffrey Goley (D)
Health, Human Services and Elderly Affairs Wayne MacDonald (R) Erica Layon (R)
Judiciary Robert Lynn (R) Scott Wallace (R)
Labor, Industrial and Rehabilitative Services William Infantine (R) Brian Seaworth (R) Jonathan Mackie (R) Brian Sullivan (D) Timothy Soucy (D)
Legislative Administration Gregory Hill (R) Vanessa Sheehan (R)
Municipal and County Government Leonard Turcotte (R) Diane Pauer (R)
Public Works and Highways Mark McConkey (R) John Cloutier (D)
Resources, Recreation and Development Andrew Renzullo (R) Robert Harb (R)
Rules Sherman Packard (R) Steve Shurtleff (D) Paul Smith (House Clerk)
Science, Technology and Energy Michael Vose (R) Douglas Thomas (R)
State-Federal Relations and Veterans Affairs Michael Moffett (R) Skip Rollins (R)
Transportation Thomas Walsh (R) Ted Gorski (R)
Ways and Means Laurie Sanborn (R) John Janigian (R)

List of members (2022–2024)

Belknap

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Tom Ploszaj Rep Center Harbor, New Hampton 2020
02 Matthew Coker Rep Meredith 2022
Lisa Smart Rep 2022
03 Juliet Harvey-Bolia Rep Sanbornton, Tilton 2020
04 Travis O'Hara Rep Belmont 2020
05 Steven Bogert Rep Laconia (Wards 1, 3–6) 2022
Mike Bordes Rep 2020
David Huot Dem 2022 (1970–1974; 2012–2014; 2016–2020)
Charlie St. Clair Dem 2022 (2017–2020)
06 Harry Bean Rep Gilford, Gilmanton, Laconia (Ward 2) 2018
Richard Beaudoin Rep 2022 (2018–2020)
Russell Dumais Rep 2022 (2014–2016)
David Nagel Rep 2022
07 Barbara Comtois Rep Alton, Barnstead 2016
Paul Terry Rep 2020
Peter Varney Rep 2014
08 Nikki McCarter Rep Belmont, Sanbornton, Tilton 2022
Douglas Trottier Rep 2020

Carroll

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Thomas Buco Dem Conway 2012 (2004–2010)
David Paige Dem 2022
Stephen Woodcock Dem 2018
02 Anita Burroughs Dem Albany, Bartlett, Chatham, Hale's Location, Hart's Location, Jackson, Sandwich 2018
Chris McAleer Dem 2020
03 Richard Brown Rep Madison, Moultonborough, Tamworth 2022
Karel Crawford Rep 2012
04 Lino Avellani Rep Brookfield, Eaton, Effingham, Freedom, Wakefield 2014
Mike Belcher Rep 2022
05 Jonathan Smith Rep Ossipee 2020
06 John MacDonald Rep Tuftonboro, Wolfeboro 2018
Katy Peternel Rep 2022
07 Glenn Cordelli Rep Ossipee, Tuftonboro, Wolfeboro 2012
08 Michael Costable Jr. Rep Brookfield, Eaton, Effingham, Freedom, Madison, Moultonborough, Tamworth, Wakefield 2022 (2016–2020)
Mark McConkey Rep 2020 (2002–2018)

Cheshire

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Nicholas Germana Dem Keene (Ward 1) 2022
02 Dru Fox Dem Keene (Ward 3) 2020
03 Philip Jones Dem Keene (Ward 5) 2022
04 Jodi Newell Dem Keene (Ward 4) 2022
05 Lucy Weber Dem Surry, Walpole 2006
06 Michael Abbott Dem Chesterfield, Hinsdale, Westmoreland 2014
Cathryn Harvey Dem 2016
07 Shaun Filiault Ind Keene (Ward 2) 2022
08 Lucius Parshall Dem Harrisville, Marlborough, Nelson, Roxbury, Sullivan 2020
09 Daniel Eaton Dem Alstead, Gilsum, Marlow 2012 (1976–1990; 2002–2010)
10 Barrett Faulkner Dem Richmond, Swanzey 2016
Bruce Tatro Dem 2022 (2010–2020)
11 Zachary Nutting Rep Winchester 2022
12 Dick Thackston Rep Fitzwilliam, Troy 2022
13 Richard Ames Dem Dublin, Jaffrey 2012
14 John B. Hunt Rep Rindge 1986
15 Renee Monteil Dem Chesterfield, Hinsdale, Keene (Wards 1–5) 2022
Amanda Toll Dem 2020
16 Joe Schapiro Dem Alstead, Gilsum, Harrisville, Keene (Ward 2), Marlborough, Marlow, Nelson, Roxbury, Stoddard, Sullivan 2016
17 Jennifer Rhodes Rep Fitzwilliam, Richmond, Swanzey, Troy, Winchester 2020
18 Jim Qualey Rep Dublin, Jaffrey, Rindge 2020
Matthew Santonastaso Rep 2020

Coös

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Sean Durkin Rep Dalton, Lancaster, Northumberland, Stratford 2024↑
James Tierney Jr. Rep 2022
02 Arnold Davis Rep Atkinson and Gilmanton Academy Grant, Cambridge, Clarksville, Dix's Grant, Dixville, Dummer, Errol, Milan, Millsfield, Odell, Pittsburg, Second College Grant, Stark, Wentworth Location 2020
03 Michael Ouellett Rep Colebrook, Columbia, Erving's Location, Stewartstown 2022
04 Seth King Rep Carroll, Jefferson, Kilkenny, Whitefield 2022
05 Corinne Cascadden Dem Berlin 2022
Henry Noel Dem 2022 (2018–2020)
06 Michael Murphy Rep Bean's Grant, Bean's Purchase, Chandler's Purchase, Crawford's Purchase, Cutt's Grant, Gorham, Green's Grant, Hadley's Purchase, Low and Burbank's Grant, Martin's Location, Pinkham's Grant, Randolph, Sargent's Purchase, Shelburne, Success, Thompson and Meserve's Purchase 2024↑
07 Eamon Kelley Dem Berlin, Carroll, Jefferson, Kilkenny, Whitefield 2020

Grafton

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Linda Massimilla Dem Bath, Lisbon, Littleton, Lyman, Monroe, Sugar Hill 2012
David Rochefort Rep 2022
Matthew Simon Rep 2020
02 Jared Sullivan Dem Bethlehem, Franconia 2022
03 Jerry Stringham Dem Easton, Lincoln, Livermore, Woodstock 2022 (2018–2020)
04 Heather Baldwin Dem Ellsworth, Thornton, Waterville Valley 2022
05 Matthew Coulon Rep Benton, Haverhill, Landaff, Piermont, Warren 2022
Rick Ladd Rep 2008
06 Jeffrey Greeson Rep Orford, Rumney, Wentworth 2020
07 Tommy Hoyt Dem Campton 2022
08 Bill Bolton Dem Ashland, Holderness, Plymouth 2022
Sallie Fellows Dem 2018
Peter Lovett Dem 2022
09 Corinne Morse Dem Canaan, Dorchester, Orange 2022
10 Carroll Brown Jr. Rep Bridgewater, Bristol 2022
11 Lex Berezhny Rep Alexandria, Grafton, Groton, Hebron 2020
12 Mary Hakken-Phillips Dem Hanover, Lyme 2020
Russell Muirhead Dem 2020
James Murphy Dem 2020
Vacant[25]
13 Laurel Stavis Dem Lebanon (Ward 1) 2018
14 George Sykes Dem Lebanon (Ward 2) 2012
15 Thomas H. Cormen Dem Lebanon (Ward 3) 2022
16 David Fracht Dem Enfield 2023↑
17 Susan Almy Dem Lebanon (Wards 1–3) 1996
18 John Sellers Rep Alexandria, Bridgewater, Bristol, Canaan, Dorchester, Enfield, Grafton, Groton, Hebron, Orange 2022

Hillsborough

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Kimberly Abare Rep Pelham 2022
Tom Mannion Rep 2022
Sandra Panek Rep 2022
Jeffrey Tenczar Rep 2022
02 Loren Foxx Dem Bedford 2022
Ted Gorski Rep 2020
Linda Gould Rep 2014
Vacant[24]
Kristin Noble Rep 2022
Catherine Rombeau Dem 2021↑
Laurie Sanborn Rep 2012 (2010 – June 2012)
03 Paige Beauchemin Dem Nashua (Ward 4) 2023↑
Fred Davis Jr. Dem 2022 (2018–2020)
Marc Plamondon Dem 2023↑
04 Ray Newman Dem Nashua (Ward 2) 2018
Sue Newman Dem 2016
Linda Ryan Dem 2022
05 Shelley Devine Dem Nashua (Ward 1) 2022
Susan Elberger Dem 2022
Heather Raymond Dem 2022
06 Sherry Dutzy Dem Nashua (Ward 3) 2016
Carry Spier Dem 2022
Suzanne Vail Dem 2018 (2012–2014)
07 Alicia Gregg Dem Nashua (Ward 7) 2022
Louis Juris Dem 2022
Catherine Sofikitis Dem 2016
08 Efstathia Booras Dem Nashua (Ward 6) 2020 (2012–2016)
Christal Lloyd Dem 2022
Fran Nutter-Upham Dem 2018
09 William Dolan Dem Nashua (Ward 5) 2022
Allison Nutting-Wong Dem 2018 (2016 – May 2018)
Michael Pedersen Dem 2018
10 Linda Harriott-Gathright Dem Nashua (Ward 9) 2018 (2012–2014)
Marty Jack Dem 2012
Michael O'Brien Dem 2012
11 William Darby Dem Nashua (Ward 8) 2022
Latha Mangipudi Dem 2013↑
Laura Telerski Dem 2018
12 William Boyd III Rep Merrimack 2021↑
Robert Healey Rep 2020
Tim McGough Rep 2022 (1996–2000)
Maureen Mooney Rep 2020 (2002–2008)
Nancy Murphy Dem 2022 (2018–2020)
Jeanine Notter Rep 2010
Rosemarie Rung Dem 2018
Wendy Thomas Dem 2022 (2018–2020)
13 Stephen Kennedy Rep Hudson 2022
Cathy Kenny Rep 2022
Andrew Prout Rep 2016
Andrew Renzullo Rep 2016 (2004–2014)
Jordan Ulery Rep 2004
Robert Wherry Rep 2022
14 Ralph Boehm Rep Litchfield 2018 (2008–2016; 2004–2006)
Richard Lascelles Rep 2016
15 Mark McLean Rep Manchester (Ward 8) 2017↑ (2014–2016)
Mark Proulx Rep 2022 (2014–2020; 2010–2012)
16 Larry Gagne Rep Manchester (Ward 6) 2008
William Infantine Rep 2020 (2002–2016)
17 Linda DiSilvestro Dem Manchester (Ward 2) 2012
David Preece Dem 2022
18 Jessica Grill Dem Manchester (Ward 12) 2022
Juliet Smith Dem 2022
19 Jane Beaulieu Dem Manchester (Ward 10) 2012 (2004–2010)
Heidi Hamer Dem 2018
20 Candace Moulton Dem Manchester (Ward 9) 2022
Alissandra Murray Dem 2022
21 Jeffrey Goley Dem Manchester (Ward 1) 2004 (1998–2002)
Christine Seibert Dem 2022
22 Patricia Cornell Dem Manchester (Ward 11) 2014
Nicole Leapley Dem 2022
23 Jean Jeudy Dem Manchester (Ward 3) 2005↑
Patrick Long Dem 2006
24 Donald Bouchard Dem Manchester (Ward 4) 2018
Christopher Herbert Dem 2014
25 Amanda Bouldin Dem Manchester (Ward 5) 2014
Kathy Staub Dem 2022
26 Brian Cole Rep Manchester (Ward 7) 2022
Mary Freitas Dem 2014
27 Karen Reid Rep Deering, Francestown 2022
28 Leah Cushman Rep Weare 2020
Keith Erf Rep 2018
29 Joe Alexander Rep Goffstown 2018
Judi Lanza Dem 2022
Fred Plett Rep 2018
Sheila Seidel Rep 2022
30 Riche Colcombe Rep Antrim, Bennington, Hillsborough, Windsor 2022
Jim Creighton Rep 2020
Jim Fedolfi Rep 2016
31 Molly Howard Dem Greenfield, Hancock 2022
32 Diane Kelley Rep New Ipswich, Temple, Wilton 2020
Jim Kofalt Rep 2020
Shane Sirois Rep 2022
33 Peter Leishman Dem Peterborough, Sharon 2011↑ (1996–2002; 2006–2010)
Jonah Wheeler Dem 2022
34 Daniel LeClerc Dem Amherst 2022
Jennifer Morton Dem 2022
Daniel Veilleux Dem 2020
35 Kat McGhee Dem Hollis 2018
Ben Ming Dem 2022
36 John Lewicke Rep Brookline, Greenville, Mason 2020 (2016–2018)
Diane Pauer Rep 2020
37 Megan Murray Dem Amherst, Milford 2018
38 Alicia Lekas Rep Hudson, Litchfield 2018
Tony Lekas Rep 2018
39 Benjamin Baroody Dem Manchester (Wards 6, 8–9) 2014
Ross Berry Rep 2020
40 Damond Ford Dem Manchester (Wards 1, 3, 10–12) 2022
Mark MacKenzie Dem 2022 (2016–2018)
Trinidad Tellez Dem 2022
Matthew Wilhelm Dem 2018
41 Amy Bradley Dem Manchester (Wards 2, 4–5, 7) 2020
Jacqueline Chretien Dem 2018
Mary Heath Dem 2013↑
42 Keith Ammon Rep Lyndeborough, Mont Vernon, New Boston 2020 (2014–2018)
Gerald Griffin Rep 2020 (2016–2018)
Lisa Post Rep 2020
43 Bill King Rep Milford 2020
Maria Perez Ind 2020
Peter Petrigno Dem 2016
Vanessa Sheehan Rep 2020
44 Travis Corcoran Rep Goffstown, Weare 2022
Lisa Mazur Rep 2022
45 Karen Calabro Dem Brookline, Greenville, Hollis, Mason 2022

Merrimack

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Lorrie Carey Dem Boscawen 2022 (2012–2014)
02 Gregory Hill Rep Northfield 2014 (2010–2012)
03 James Mason Rep Franklin 2020
Dave Testerman Rep 2016
04 Jose Cambrils Rep Canterbury, Loudon 2020
Michael Moffett Rep 2020 (2016–2018)
05 Louise Andrus Rep Andover, Danbury, Hill, Salisbury, Webster 2020
Deborah Aylward Rep 2022
06 Thomas Schamberg Dem Sutton, Wilmot 2018 (2012–2014)
07 Karen Ebel Dem New London, Newbury 2012
Daniel Wolf Rep 2016
08 Tony Caplan Dem Bradford, Henniker, Warner 2020
Sherry Gould Dem 2022
Stephanie Payeur Dem 2022
09 Angela Brennan Dem Bow, Hopkinton 2022
Muriel Hall Dem 2021↑
David Luneau Dem 2014
Mel Myler Dem 2012
10 Stephen Boyd Rep Dunbarton, Hooksett 2020
John Leavitt Rep 2020 (2016–2018)
Yury Polozov Rep 2022
Thomas Walsh Rep 2012
11 Alan Turcotte Dem Allenstown 2022 (2012–2020)
12 Dianne Schuett Dem Pembroke 2012 (2008–2010)
Brian Seaworth Rep 2014 (2010–2012)
13 Cyril Aures Rep Chichester, Pittsfield 2022
Clayton Wood Rep 2022
14 Dan McGuire Rep Epsom 2022 (2010–2016)
15 Steve Shurtleff Dem Concord (Ward 1) 2004
16 Connie Lane Dem Concord (Ward 2) 2018
17 Beth Richards Dem Concord (Ward 3) 2016
18 Jim MacKay Dem Concord (Ward 4) 2010 (2000–2008)
19 Mary Jane Wallner Dem Concord (Ward 5) 1980
20 Eric Gallager Dem Concord (Ward 6) 2020
21 Timothy Soucy Dem Concord (Ward 7) 2012 (2008–2010)
22 James Roesener Dem Concord (Ward 8) 2022
23 Meryl Gibbs Dem Concord (Ward 9) 2022
24 Matthew Hicks Dem Concord (Ward 10) 2022
25 Jason Gerhard Rep Franklin, Northfield 2022
26 Alvin See Rep Andover, Boscawen, Canterbury, Danbury, Hill, Loudon, Salisbury, Webster 2022
27 J.R. Hoell Rep Allenstown, Dunbarton, Epsom, Hooksett 2022 (2010–2018)
Carol McGuire Rep 2008
28 Art Ellison Dem Concord (Wards 1–3) 2018
29 Kris Schultz Dem Concord (Wards 4, 9–10) 2017↑
30 Rebecca McWilliams Dem Concord (Wards 5–8) 2018

Rockingham

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Jacob Brouillard Rep Northwood, Nottingham 2022
Hal Rafter Dem 2023↑
Paul Tudor Rep 2020
02 Jason Osborne Rep Auburn, Candia, Deerfield 2014
James Spillane Rep 2014
Kevin Verville Rep 2016
03 Oliver Ford Rep Chester 2020
04 Tim Cahill Rep Raymond 2022
Mike Drago Rep 2022
Kevin Pratt Rep 2018
05 Mark Vallone Dem Epping 2022 (2018–2020)
Michael Vose Rep 2019↑ (2014–2018)
06 Eric Turer Dem Brentwood 2022
07 Emily Phillips Rep Fremont 2022
08 Scott Wallace Rep Danville 2018
09 Tony Piemonte Rep Sandown 2018
Chris True Rep 2014
10 Michael Cahill Dem Newfields, Newmarket 2012
Charlotte DiLorenzo Dem 2016
Ellen Read Dem 2016
11 Julie Gilman Dem Exeter 2016
Gaby Grossman Dem 2018
Linda Haskins Dem 2022
Mark Paige Dem 2020
12 Allison Knab Dem Stratham 2022
Zoe Manos Dem 2022
13 Charles H. Foote Rep Derry 2022
Phyllis Katsakiores Rep 2014 (1982–2012)
Erica Layon Rep 2020
David Love Rep 2018
David Milz Rep 2012
Jodi Nelson Rep 2021↑
Stephen Pearson Rep 2018
John Potucek Rep 2018 (2014–2016)
Katherine Prudhomme O'Brien Rep 2018 (2014–2016)
Richard Tripp Rep 2020 (2016–2018)
14 Deborah Hobson Rep East Kingston, Kingston 2018
Kenneth Weyler Rep 2010 (1990–2008)
15 Joseph A. Guthrie Rep Hampstead 2014
Lilli Walsh Rep 2022
16 Tom Dolan Rep Londonderry 2018
Ron Dunn Rep 2022
David Lundgren Rep 2010
Wayne MacDonald Rep 2020
Sherman Packard Rep 1990
Kristine Perez Rep 2022
Doug Thomas Rep 2018
17 Katelyn Kuttab Rep Windham 2022
Robert Lynn Rep 2020
Charles McMahon Rep 2002
Daniel Popovici-Muller Rep 2022
18 Debra DeSimone Rep Atkinson 2008
Arlene Quaratiello Rep 2022
19 Susan Porcelli Rep Hampton Falls, Kensington 2022
20 Robert Harb Rep Newton, Plaistow, South Hampton 2018
Charles Melvin Rep 2018
James Summers Rep 2022
21 Vacant[21] Newington, Portsmouth (Ward 1)
22 Kate Murray Dem New Castle, Portsmouth (Ward 5) 2016
23 Jim Maggiore Dem North Hampton 2018
24 Jaci Grote Dem Greenland, Rye 2018
Dennis Malloy Dem 2016 (2012–2014)
25 Lorie Ball Rep Salem 2022
Tanya Donnelly Rep 2022
Fred Doucette Rep 2014
John Janigian Rep 2016
Dennis Mannion Rep 2022
Valerie McDonnell Rep 2022
Joe Sweeney Rep 2020 (2012–2016)
John Sytek Rep 2010 (1990–1996)
Susan Vandecasteele Rep 2020
26 Joan Hamblet Dem Portsmouth (Ward 3) 2020
27 Gerry Ward Dem Portsmouth (Ward 4) 2012
28 Rebecca McBeath Dem Portsmouth (Ward 2) 2014
29 Michael Edgar Dem Hampton 2016↑
Tracy Emerick Rep 2020 (2012–2018)
Chris Muns Dem 2022 (2012–2014)
Candice O'Neil Dem 2022
30 Tina Harley Rep Seabrook 2016 (2012–2014)
Aboul Khan Rep 2020
31 Jess Edwards Rep Auburn, Chester, Candia, Deerfield 2018
Terry Roy Rep 2018
32 Josh Yokela Rep Brentwood, Danville, Fremont 2018
33 Alexis Simpson Dem Exeter, Newfields, Newmarket, Stratham 2020 (2014–2016)
34 Mark Pearson Rep East Kingston, Hampstead, Kingston 2016
35 Julius Soti Rep Londonderry, Windham 2018
36 JD Bernardy Rep Hampton Falls, Kensington, Newton, Plaistow, South Hampton 2020
37 David Meuse Dem New Castle, Newington, Portsmouth (Wards 1 & 5) 2018
38 Peggy Balboni Dem Greenland, North Hampton, Rye 2022
39 Ned Raynolds Dem Portsmouth (Wards 2, 3, 4) 2022
40 Jason Janvrin Rep Hampton, Seabrook 2016

Strafford

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 James Horgan Rep Farmington 2020
Joseph Pitre Rep 2018
02 Glenn Bailey Rep Milton, Rochester (Ward 5) 2016
Claudine Burnham Rep 2010
Michael Granger Rep 2022
03 David Bickford Rep New Durham, Middleton 2022
04 Heath Howard Dem Barrington, Strafford 2022
Cassandra Levesque Dem 2018
Len Turcotte Rep 2020 (2014–2018)
05 Thomas L. Kaczynski Rep Rochester (Ward 1) 2020
06 Clifford Newton Rep Rochester (Ward 2) 2020 (2010–2012; 2002–2006)
07 Aidan Ankarberg Rep Rochester (Ward 3) 2020
08 Chuck Grassie Dem Rochester (Ward 4) 2016
09 Brandon Phinney Rep Rochester (Ward 6) 2022 (2016–18)
10 Timothy Horrigan Dem Durham 2010 (2008–2010)
Cam Kenney Dem 2018
Loren Selig Dem 2022
Marjorie Smith Dem 2012 (1996–2010)
11 Vacant[20] Dover (Ward 4), Lee, Madbury
Thomas Southworth Dem 2012
Janet Wall Dem 1986
12 Gerri Cannon Dem Rollinsford, Somersworth 2018
Cecilia Rich Dem 2018
Jeffrey Rich Dem 2022
Kenneth Vincent Dem 2016
13 Peter Bixby Dem Dover (Ward 6) 2012
14 Peter B. Schmidt Dem Dover (Ward 1) 2002
15 Bill Conlin Dem Dover (Ward 2) 2022
16 Gail Pare Dem Dover (Ward 3) 2016
17 Jessica LaMontagne Dem Dover (Ward 5) 2022
18 Michael Harrington Rep Barrington, Middleton, New Durham, Strafford 2014 (2000–04)
19 James Connor Rep Rochester (Wards 1, 2, 3, 4, 6) 2022
Daniel Fitzpatrick Dem 2022
Kelley Potenza Rep 2022
20 Allan Howland Dem Dover (Ward 4), Durham, Lee, Madbury 2022
21 Luz Bay Dem Dover (Wards 1, 2, 3, 5, 6) 2022
Geoffrey Smith Dem 2022
Susan Treleaven Dem 2022

Sullivan

District Representative Party Municipality(ies) represented First elected
01 Brian Sullivan Dem Grantham 2017↑
02 William Palmer Dem Plainfield, Cornish 2022
03 Skip Rollins Rep Charlestown, Newport, Unity 2012
Steven D. Smith Rep 2010
Walter Spilsbury Rep 2020
04 Judy Aron Rep Acworth, Goshen, Langdon, Lempster, Washington 2018
05 Linda Tanner Dem Croydon, Springfield, Sunapee 2016 (2012–2014)
06 John Cloutier Dem Claremont 1992
Gary Merchant Dem 2018
Walter Stapleton Rep 2018
07 Margaret Drye Rep Charlestown, Cornish, Newport, Plainfield, Unity 2022
08 Hope Damon Dem Acworth, Claremont, Croydon, Goshen, Langdon, Lempster, Springfield, Sunapee, Washington 2022
Jonathan Stone Rep 2022

Past composition of the House of Representatives

Main article: Political party strength in New Hampshire

Notes

References

  1. ^ "The General Court of New Hampshire | 404" (PDF). www.gencourt.state.nh.us. Retrieved October 31, 2023.
  2. ^ Ross, Elizabeth (March 21, 1994). "Bigger Is Sometimes Better For Largest US Legislature". Christian Science Monitor.
  3. ^ "New Hampshire House of Representatives "NH House Facts"". Archived from the original on June 18, 2007.
  4. ^ "New Hampshire Update Office of the House Clerk Resignations, Deaths, Special Elections" (PDF). Office of the House Clerk. October 1, 2020. Archived from the original (PDF) on November 10, 2020. Retrieved October 29, 2020.
  5. ^ Strafford District 8 resulted in a tie after the 2022 New Hampshire House of Representatives election. [1]
  6. ^ Democrat Stacie-Marie Laughton (Hillsborough 3) resigned prior to the start of the session. [2]
  7. ^ "Grassie defeats Walker in Rochester election: What it means for NH House balance of power". Foster's Daily Democrat.
  8. ^ "Enfield state rep resigns seat following head injury". Valley News.
  9. ^ Republican Benjamin T. Bartlett IV (Rockingham 1) resigned [3]
  10. ^ Democrat Marc Plamondon elected to succeed Laughton. [4]
  11. ^ Democrat Shaun Filiault (Cheshire 7) left the Democratic party and re-registered as an Independent. [5]
  12. ^ Republican Dan Hynes (Hillsborough 2) left the Republican party and re-registered as an Independent. [6][https://twitter.com/DKElections/status/1668663933169807374
  13. ^ Democrat David Cote (Hillsborough 03) resigned. [7]
  14. ^ Democrat David Fracht elected to succeed Adjutant (Grafton 16). [8]
  15. ^ Democrat William Hatch (Coös 6) resigned. [https://twitter.com/DKElections/status/1703851642037108941
  16. ^ Republican Troy Merner (Coös 1) resigned. [https://twitter.com/dkelections/status/1704220785643020338
  17. ^ Democrat Hal Rafter elected to succeed Bartlett (Rockingham 1). [9]
  18. ^ Democrat Maria Perez (Hillsborough 43) left the Democratic party and re-registered as an Independent. [10]
  19. ^ Democrat Paige Beauchemin elected to succeed Cote (Hillsborough 3). [11]
  20. ^ a b Democrat Hoy Menear (Strafford 11) died. [12]
  21. ^ a b Democrat Robin Vogt (Rockingham 21) resigned.[13]
  22. ^ Republicans Sean Durkin (Coös 1) and Michael Murphy (Coös 6) elected to succeed Merner and Hatch, respectively.
  23. ^ Matthew Coker (Belknap 2) left the Democratic Party and re-registered as a Republican.[14]
  24. ^ a b Independent Dan Hynes (Hillsborough 2) resigned.[15]
  25. ^ a b Democrat Sharon Nordgren (Grafton 12) died.[16]
  26. ^ "NH House Standing Committees". The General Court of New Hampshire.