2005 Cumbria County Council election[1][2]

← 2001 5 May 2005 2009 →

All 84 seats of Cumbria County Council
43 seats needed for a majority
  First party Second party
 
Party Labour Conservative
Last election 40 seats, 37.5% 33 seats, 39.2%
Seats won 39 32
Seat change Decrease1 Decrease1
Popular vote 84,482 90,794
Percentage 36.1% 38.7%
Swing Decrease1.4% Decrease0.5%

  Third party Fourth party
 
Party Liberal Democrats Independent
Last election 10 seats, 17.6% 1 seat, 3.4%
Seats won 11 2
Seat change Increase1 Increase1
Popular vote 45,885 11,035
Percentage 19.6% 4.7%
Swing Increase2.0% Increase1.3%

Cumbria UK local election 2005 map.svg
Map showing the results of the 2005 Cumbria County Council elections.

Council control before election


No overall control

Council control after election


No overall control

Elections to Cumbria County Council were held on 5 May 2005. This was on the same day as other UK county council elections. The Labour Party lost their majority and the council fell under no overall control.

Results

2005 Cumbria County Council election[1][2]
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Labour 39 3 4 Decrease1 46.4 36.1% 84,482 Decrease1.4
  Conservative 32 3 3 Decrease1 38.1 38.7% 90,794 Decrease0.5
  Liberal Democrats 11 3 3 Increase1 13.1 19.6% 45,885 Increase2.0
  Independent 2 1 0 Increase1 2.4 4.7% 11,035 Increase1.3
  Socialist People's Party 0 0 0 Steady 0.0 0.4% 826 Increase3.0
  Green 0 0 0 Steady 0.0 0.2% 499 Steady0.0
  UKIP 0 0 0 Steady 0.0 0.1% 312 New
  English Democrat 0 0 0 Steady 0.0 0.1% 269 New
  Local Community Party 0 0 0 Steady 0.0 0.1% 224 New

Results by electoral division

Allerdale District

Aspatria & Wharrels

Aspatria & Wharrels (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative James Buchanan 1,609 48.4%
Labour Carneen McCarron-Holmes 997 30.0%
Liberal Democrats Eric Burgess 717 21.6%
Majority 612 18.4%
Turnout 3,323 64.1%
Conservative hold

Bowness Thursby & Caldbeck

Bowness Thursby & Caldbeck (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Duncan Fairbairn 1,969 62.2%
Liberal Democrats Olwyn Luckley 1,195 37.8%
Majority 774 24.5%
Turnout 3,164 64.0%
Conservative hold

Cockermouth East

Cockermouth East (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Eric Nicholson 1,789 54.9%
Labour Alan Smith 1,471 45.1%
Majority 318 9.8%
Turnout 3,260 67.4%
Conservative hold

Cockermouth West

Cockermouth West (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Timothy Heslop 1,550 55.9%
Labour William Bacon 1,221 44.1%
Majority 329 11.9%
Turnout 2,771 65.6%
Conservative hold

Dearham and Broughton

Dearham and Broughton (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Alan Clark 2,031 59.0%
Conservative Christopher Harris 1,412 41.0%
Majority 619 18.0%
Turnout 3,443 64.9%
Labour hold

Harrington, Clifton and Stainburn

Harrington, Clifton and Stainburn (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Allan Caine 1,603 52.5%
Labour Joseph Holliday 1,450 47.5%
Majority 153 5.0%
Turnout 3,053 60.3%
Liberal Democrats gain from Labour

Keswick & Derwent

Keswick & Derwent (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Elizabeth Barraclough 1,602 45.6%
Conservative Ronald Munby 1,099 31.3%
Labour Denstone Kemp 810 23.1%
Majority 503 14.3%
Turnout 3,511 66.3%
Liberal Democrats gain from Conservative

Maryport East

Maryport East (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Keith Little 2,044 82.9%
Conservative Derick Pattinson 421 17.1%
Majority 1,623 65.8%
Turnout 2,465 54.6%
Labour hold

Maryport West

Maryport West (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour William Cameron 1,706 73.5%
Conservative Neville Lishman 615 26.5%
Majority 1,091 47.0%
Turnout 2,321 58.1%
Labour hold

Moorclose

Moss Bay and Moorclose (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Gerald Humes 1,358 71.1%
Liberal Democrats Christine Johanssen 551 28.9%
Majority 807 42.3%
Turnout 1,909 57.4%
Labour hold

Moss Bay

Moss Bay (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Barbara Cannon 1,172 78.8%
Liberal Democrats Robert Hardon 316 21.2%
Majority 856 57.5%
Turnout 1,488 49.5%
Labour hold

Seaton

Seaton (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Independent Trevor Fee 1,202 51.3%
Labour John Ardron 1,140 48.7%
Majority 62 2.6%
Turnout 2,342 59.1%
Independent gain from Labour

Solway Coast

Solway Coast (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Anthony Markley 1,269 40.3%
Labour Robert Allison 1,127 35.8%
Independent William Jefferson 749 23.8%
Majority 142 4.5%
Turnout 3,145 63.0%
Conservative gain from Labour

St John's

St John's and Great Clifton (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour James Samson 1,345 57.8%
Conservative John Heathcote 984 42.2%
Majority 361 15.5%
Turnout 2,329 59.5%
Labour hold

St Michaels

St Michael's (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Alan Barry 1,282 62.7%
Liberal Democrats Ian Francis 763 37.3%
Majority 519 25.4%
Turnout 2,045 59.4%
Labour hold

Wigton

Wigton (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour John Crouch 856 32.1%
Conservative Stuart Moffat 804 33.9%
Independent George Scott 711 30.0%
Liberal Democrats Jacqueline Forsyth 299 12.6%
Majority 52 1.9%
Turnout 2,670 56.6%
Labour gain from Conservative

Barrow-in-Furness

Dalton North

Dalton North (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Peter Phizacklea 1,495 54.5%
Conservative William James Crosthwaite 1,246 45.5%
Majority 249 9.1%
Turnout 2,741 58.1%
Labour hold

Dalton South

Dalton South (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour William Smith 1,215 47.7%
Conservative Frank Murray 985 38.7%
Independent Helene Young 348 13.7%
Majority 230 9.0%
Turnout 2,548 57.9%
Labour hold

Hawcoat

Hawcoat (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative John Richardson 1,924 67.3%
Labour Tricia Kegg 935 32.7%
Majority 989 34.6%
Turnout 2,859 67.9%
Conservative hold

Hindpool

Hindpool (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Anne Burns 1,327 73.2%
Labour John Murray 485 26.8%
Majority 842 46.5%
Turnout 1,812 46.5%
Conservative hold

Newbarns

Newbarns (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour John Murphy 1,106 44.8%
Conservative William Pears 1,067 43.2%
Independent James Tongue 295 12.0%
Majority 39 1.6%
Turnout 2,468 60.0%
Labour gain from Conservative

Old Barrow

Old Barrow (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Clive Kitchen 657 43.4%
Independent Eric Wood 645 42.6%
Socialist People's Party Rosemarie Hamezeian 211 13.9%
Majority 12 0.8%
Turnout 1,513 47.9%
Labour hold

Ormsgill

Ormsgill (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Ernest Wilson 954 49.0%
Socialist People's Party Jim Hamezeian 615 31.6%
Conservative Tina Macur 376 19.3%
Majority 339 17.4%
Turnout 1,945 50.8%
Labour hold

Parkside

Parkside (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Alan Nicholson 1,307 58.9%
Conservative Shirley Richardson 913 41.1%
Majority 394 17.7%
Turnout 2,220 58.0%
Labour hold

Risedale

Risedale (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Kevin Hamilton 1,654 71.9%
Conservative Desmond English 645 28.1%
Majority 1,009 43.9%
Turnout 2,299 49.3%
Labour hold

Roosecote

Roosecote (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Norman Shaw 1,057 38.5%
Conservative Kenneth Williams 1,052 38.3%
Liberal Democrats Alan Titcombe 635 23.1%
Majority 5 0.2%
Turnout 2,744 63.2%
Labour hold

Walney North

Walney North (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Jane Murphy 1,315 58.6%
Conservative Brenda Lauderdale 632 28.2%
Independent Kenneth Arts 298 13.3%
Majority 683 30.4%
Turnout 2,245 54.8%
Labour hold

Walney South

Walney South (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Jeffrey Garnett 1,211 50.1%
Conservative Graham Pritchard 786 32.5%
Independent Stephen Smart 315 13.0%
Independent Thomas Weall 103 4.3%
Majority 425 17.6%
Turnout 2,415 58.5%
Labour hold

Carlisle

Belah

Belah (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Alan Toole 1,644 53.9%
Labour Joseph Hendry 1,284 42.1%
Local Community Party Mark Gibson 124 4.1%
Majority 360 11.8%
Turnout 3,052 63.4%
Conservative hold

Belle Vue

Belle Vue (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Cyril Weber 1,200 49.7%
Conservative George Bain 745 30.9%
Liberal Democrats James Tootle 411 17.0%
Local Community Party John Peacock 57 2.4%
Majority 455 18.9%
Turnout 2,413 57.4%
Labour hold

Botcherby

Botcherby (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Anne Glendinning 1,456 71.1%
Conservative Teresa Cartner 591 28.9%
Majority 865 42.3%
Turnout 2,047 45.5%
Labour hold

Brampton & Gilsland

Brampton & Gilsland (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Philip Howard 1,370 47.8%
Labour Alex Faulds 809 28.2%
Liberal Democrats Alan Marsden 689 24.0%
Majority 561 19.6%
Turnout 2,868 55.1%
Conservative hold

Castle

Castle (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Thomas Hodgson 937 43.8%
Labour Jessica Riddle 853 39.9%
Conservative Pamela Smith 349 16.3%
Majority 84 3.9%
Turnout 2,139 50.6%
Liberal Democrats hold

Currock

Corby and Hayton (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Heather Bradley 1,414 61.7%
Conservative Lawrence Fisher 510 22.3%
Liberal Democrats Marjorie Richardson 366 16.0%
Majority 904 39.5%
Turnout 2,290 52.7%
Labour hold

Dalston & Cummersdale

Dalston and Burgh (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative John Collier 2,057 50.6%
Labour Ann Warwick 1,042 25.6%
Liberal Democrats William Wyllie 968 23.8%
Majority 1,015 25.0%
Turnout 4,067 68.4%
Conservative hold

Denton Holme

Denton Holme (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Hugh McDevitt 1,587 61.7%
Conservative Doreen Parsons 543 21.1%
Liberal Democrats Ronald Struthers 442 17.2%
Majority 1,044 40.6%
Turnout 2,572 55.1%
Labour hold

Harraby

Harraby North (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Michael Richardson 1,423 56.1%
Conservative Andrew Stevenson 691 27.2%
Liberal Democrats Olive Hall 423 16.7%
Majority 732 28.9%
Turnout 2,537 55.1%
Labour hold

Longtown & Bewcastle

Longtown & Bewcastle (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Geoffrey Prest 1,417 52.6%
Labour Robert Dodds 769 28.5%
Liberal Democrats Jennifer Gallagher 509 18.9%
Majority 648 24.0%
Turnout 2,695 53.1%
Conservative hold

Morton

Morton (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour John Bell 1,540 49.9%
Conservative John Farmer 1,102 35.7%
Liberal Democrats John Farmer 404 13.1%
Local Community Party Lezley Gibson 43 1.4%
Majority 438 14.2%
Turnout 3,089 63.9%
Labour gain from Liberal Democrats

St Aidans

St Aidans (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Reginald Watson 1,518 63.3%
Conservative James Bainbridge 880 36.7%
Majority 638 26.6%
Turnout 2,398 53.1%
Labour hold

Stanwix & Irthington

Stanwix & Irthington (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative John Mallinson 1,760 51.9%
Independent William Graham 1,632 48.1%
Majority 128 3.8%
Turnout 3,392 66.5%
Conservative hold

Stanwix Urban

Stanwix Urban (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Elizabeth Mallinson 1,736 54.1%
Labour George Stothard 1,475 45.9%
Majority 261 8.1%
Turnout 3,211 66.8%
Conservative hold

Upperby

Upperby (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Stewart Young 1,297 60.5%
Conservative Michael Clarke 448 20.9%
Liberal Democrats James Osler 398 18.6%
Turnout 849 39.6%
Majority 2,143 53.2%
Labour hold

Wetheral

Wetheral (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative John Robinson 2,206 64.7%
Labour Roger Horne 1,205 35.3%
Majority 1,001 29.3%
Turnout 3,411 61.3%
Conservative hold

Yewdale

Yewdale (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Helen Marion Horne 1,890 61.1%
Conservative Gareth Ellis 1,202 38.9%
Majority 688 22.3%
Turnout 3,092 63.1%
Labour hold

Copeland

Bransty

Bransty (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Bernard William Kirk 1,746 64.4%
Conservative David Hill 964 35.6%
Majority 782 28.9%
Turnout 2,710 55.7%
Labour hold

Cleator Moor North and Frizington

Cleator Moor North and Frizington (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Timothy Knowles 2,082 71.4%
Conservative Alexander Carroll 834 28.6%
Majority 1,248 42.8%
Turnout 2,916 55.0%
Labour hold

Cleator Moor South & Egremont

Cleator Moor South & Egremont (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Simon Leyton 1,990 63.9%
Conservative Jean Lewthwaite 1,126 36.1%
Majority 864 %27.7%
Turnout 3,116 59.8%
Labour hold

Distington & Moresby

Distington & Moresby (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Archibald Ross 1,522 65.1%
Conservative George Higgins 817 34.9%
Majority 705 30.1%
Turnout 2,339 55.5%
Labour hold

Gosforth & Ennerdale

Gosforth & Ennerdale (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Norman Clarkson 1,467 50.2%
Labour Peter Watson 897 30.7%
Liberal Democrats Mike Minogue 56,119.2%
Majority 570 19.5%
Turnout 2,925 68.0%
Conservative hold

Hensingham & Arlecdon

Hensingham & Arlecdon (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Ronald Calvin 1,712 67.2%
Conservative Marie Simpson 836 32.8%
Majority 876 34.4%
Turnout 2,548 57.0%
Labour hold

Hillcrest

Hillcrest and Hensingham (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Judith Andersen 1,237 46.9%
Conservative Alistair Norwood 984 37.3%
Liberal Democrats Francis Hollowell 419 15.9%
Majority 253 9.6%
Turnout 2,640 59.7%
Labour hold

Kells and Sandwith

Kells and Sandwith (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Joseph McAllister 1,367 65.8%
Independent Gordon Brown 357 17.2%
Conservative Leah Higgins 355 17.1%
Majority 1,010 48.6%
Turnout 2,079 53.3%
Labour hold

Millom

Millom (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Raymond Cole 1,700 50.03%
Labour Roland Woodward 1,698 49.97%
Majority 2 0.06%
Turnout 3,398 60.2%
Conservative hold

Mirehouse

Mirehouse (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour John Woolley 1,357 74.2%
Conservative Marcus Swift 473 25.8%
Majority 884 48.3%
Turnout 1,830 51.0%
Labour hold

Seascale & Whicham

Seascale & Whicham (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Susan Brown 2,321 71.0%
Labour Allan Holliday 946 29.0%
Majority 1,375 42.1%
Turnout 67.63,267 %
Conservative hold

St Bees & Egremont

St Bees & Egremont (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour David Southward 1,411 53.9%
Conservative Adrian Davis-Johnston 940 35.9%
English Democrat Alan Mossop 269 10.3%
Majority 471 18.0%
Turnout 2,620 60.6%
Labour hold

Eden

Alston and East Fellside

Alston and East Fellside (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Isa Henderson 1,257 35.7%
Independent Bryan Metz 1,028 29.2%
Liberal Democrats George Collinge 775 22.0%
Labour Christopher Bagshaw 463 13.1%
Majority 229 6.5%
Turnout 3,523 71.5%
Conservative hold

Appleby

Appleby (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Mary Warburton 1,474 51.0%
Liberal Democrats Andrew Connell 1,418 49.0%
Majority 56 1.9%
Turnout 2,892 65.2%
Conservative hold

Eden Lakes

Eden Lakes (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Roger Bird 1,315 44.8%
Liberal Democrats Neil Hughes 1,152 39.2%
Independent Jean Wildish 470 16.0%
Majority 163 5.5%
Turnout 2,937 67.0%
Conservative hold

Greystoke and Hesket

Greystoke and Hesket (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Albert Richardson 1,775 54.9%
Liberal Democrats David Leonard 1,063 32.9%
Independent Peter Huddleston 395 12.2%
Majority 3,233 68.6%
Turnout 712 22.0%
Conservative hold

Kirkby Stephen

Kirkby Stephen (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Timothy Stoddard 1,334 42.4%
Liberal Democrats John Raw 954 30.3%
Independent Jane Brook 861 27.3%
Majority 3,149 64.8%
Turnout 380 12.1%
Conservative hold

Penrith East

Penrith East (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Michael Ash 1,129 45.1%
Conservative Gordon Nicolson 765 30.6%
Labour Keith Dovaston 467 18.7%
Independent John Nicholson 141 5.6%
Majority 364 14.5%
Turnout 2,502 55.7%
Liberal Democrats hold

Penrith North

Penrith North (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Philip Chappelhow 1,132 39.0%
Liberal Democrats Andrew Bell 1,034 35.6%
Labour Geoffrey Rockliffe-King 432 14.9%
Independent Mary Robinson 304 10.5%
Majority 98 3.4%
Turnout 2,902 63.8%
Conservative hold

Penrith Rural

Penrith Rural (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Gary Strong 1,793 57.7%
Liberal Democrats Stuart Hughes 850 27.4%
Labour Alison Crompton 464 14.9%
Majority 943 30.4%
Turnout 3,107 69.4%
Conservative hold

Penrith West

Penrith West (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Independent Colin Nineham 754 33.8%
Conservative John Thompson 663 29.7%
Liberal Democrats Roger Burgin 455 20.4%
Labour Eric Wilson 360 16.1%
Majority 91 4.1%
Turnout 2,232 54.3%
Independent hold

South Lakeland

Cartmel

Cartmel (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Edward Walsh 1,332 44.3%
Liberal Democrats David Birchall 1,302 43.3%
Labour Marilyn Molloy 374 12.4%
Majority 30 1.0%
Turnout 3,008 68.3%
Conservative gain from Liberal Democrats

Grange

Grange (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative William Wearing 1,973 53.7%
Liberal Democrats Jane Hall 1,374 37.4%
Labour Laurence Scullard 328 8.9%
Majority 599 16.3%
Turnout 3,675 74.0%
Conservative hold

High Furness

High Furness (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Oliver Pearson 1,426 46.7%
Liberal Democrats Edward Davies 1,265 41.5%
Labour Rae Cross 360 11.8%
Majority 161 5.3%
Turnout 3,051 71.8%
Conservative hold

Kendal Castle

Kendal Castle (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Thomas Clare 1,941 57.6%
Conservative Enid Robinson 1,034 30.7%
Labour Charles Batteson 395 11.7%
Majority 907 26.9%
Turnout 3,370 71.2%
Liberal Democrats hold

Kendal Highgate

Kendal Highgate (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Geoffrey Cook 1,167 43.6%
Labour Martyn Jowett 900 33.6%
Conservative Jaine Chisholm Caunt 611 22.8%
Majority 267 10.0%
Turnout 2,678 62.5%
Liberal Democrats gain from Labour

Kendal Nether

Kendal Nether (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Leslie Lishman 1,506 48.9%
Labour Paul Braithwaite 791 25.7%
Conservative Karen Patrick 781 25.4%
Majority 715 23.2%
Turnout 3,078 66.0%
Liberal Democrats hold

Kendal South

Kendal South (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Alan Bobbett 1,480 42.2%
Liberal Democrats Graham Vincent 1,443 41.2%
Labour Robert Rothwell 478 13.6%
Independent Andrew Billson-Page 103 2.9%
Majority 37 1.1%
Turnout 3,504 73.8%
Conservative hold

Kendal Strickland and Fell

Kendal Strickland and Fell (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour David Clarke 1,434 45.3%
Liberal Democrats Stephen Coleman 1,149 36.3%
Conservative Melvin Mackie 582 18.4%
Majority 285 9.0%
Turnout 3,165 68.5%
Labour hold

Kent Estuary

Kent Estuary (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Ian Stewart 2,038 52.5%
Conservative Andrew Coates 1,526 39.3%
Labour Andrew Strang 319 8.2%
Majority 512 13.2%
Turnout 3,883 75.0%
Liberal Democrats hold

Lakes

Lakes (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Brian Barton 1,025 40.5%
Liberal Democrats Mandi Abrahams 908 35.9%
Independent George Middleton 324 12.8%
Labour Maureen Colquhoun 275 10.9%
Majority 117 4.6%
Turnout 2,532 61.0%
Conservative gain from Liberal Democrats

Low Furness

Lower Kentdale (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative John Hemingway 1,636 53.4%
Liberal Democrats David Steel 1,425 46.6%
Majority 211 6.9%
Turnout 3,061 65.2%
Conservative hold

Lower Kentdale

Lyth Valley (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Roger Bingham 2,209 64.5%
Liberal Democrats Antony Jolley 925 27.0%
Labour Peter Horner 292 8.5%
Majority 1,284 37.5%
Turnout 3,426 74.3%
Conservative hold

Lyth Valley

Lyth Valley (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative James Bland 1,745 58.1%
Liberal Democrats Maureen Horner 1,048 34.9%
Labour Robin Yates 212 7.1%
Majority 697 23.2%
Turnout 3,005 73.0%
Conservative hold

Sedbergh and Kirkby Lonsdale

Sedbergh and Kirkby Lonsdale (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Joseph Nicholson 1,914 57.1%
Liberal Democrats Sydney McLennan 1,150 34.3%
Labour Diane Horner 289 8.6%
Majority 764 22.8%
Turnout 3,353 71.5%
Conservative hold

Ulverston East

Ulverston East (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Labour Wendy Kolbe 1,397 55.2%
Conservative Brian Wilkinson 823 32.5%
UKIP Alan Beach 312 12.3%
Majority 574 22.7%
Turnout 2,532 57.5%
Labour hold

Ulverston West

Ulverston West (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Conservative Pauline Halfpenny 1,682 54.7%
Labour Bharath Rajan 896 29.1%
Green Simon Filmore 499 16.2%
Majority 786 25.5%
Turnout 3,077 69.3%
Conservative hold

Upper Kent

Upper Kent (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Stanley Collins 1,755 54.5%
Conservative Patricia Bell 1,189 36.9%
Labour Avril Dobson 277 8.6%
Majority 566 17.6%
Turnout 3,221 72.5%
Liberal Democrats hold

Windermere

Windermere (1 seat)[3][4]
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Joan Stocker 1,858 55.0%
Conservative David Williams 1,211 35.8%
Labour Yvonne Stewart-Taylor 309 9.1%
Majority 647 19.2%
Turnout 3,378 69.2%
Liberal Democrats hold

References

  1. ^ a b "Local Election Summaries 2005". The Elections Centre. Retrieved 19 October 2019.
  2. ^ a b Andrew Teale. "Local Election Results 2005 - Cumbria". Local Elections Archive Project. Retrieved 19 October 2019.
  3. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf "Election 2005". Cumbria County Council. Archived from the original on 30 December 2005.
  4. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf "Cumbria County Council Election Results 1973-2009" (PDF). Elections Centre. Retrieved 18 October 2019.