The Artistic Skating World Championships[1] ('Worlds') is an annual artistic roller skating competition sanctioned by World Skate (previously the International Roller Sports Federation; FIRS) in which elite figure skaters compete for the title of World Champion. First held in 1946, the event is regarded the most prestigious of the sport and a world title is considered to be the highest competitive achievement in artistic skating.[2] Skaters compete in many different categories such as men's singles, ladies singles, pairs, and junior categories at the World Championships.

Due to the 2022 Russian invasion of Ukraine, World Skate banned Russian and Belarusian athletes and officials from its competitions, and will not stage any events in Russia or Belarus in 2022.[3]

Medalists

[4]

Senior Men's Combined (1947–2014)

Year Location Gold Silver Bronze
1947[5] United States Washington United States Donald Mounce Switzerland Karl Peter Belgium Fernand Leemans
1949 Spain Barcelona Switzerland Peter Karl
1951 Italy Turin West Germany Freimut Stein
1952 West Germany Dortmund West Germany Freimut Stein
1955 Spain Barcelona West Germany Franz Nigel United States William Ferraro West Germany Herbert Beyer
1956 Spain Barcelona West Germany Franz Nigel
1958 Italy Bologna West Germany Franz Nigel
1959 West Germany Berlin West Germany Karl-Heinz Losh
1961 Italy Bologna West Germany Karl-Heinz Losh
1962 United States Miami West Germany Karl-Heinz Losh
1965 Spain Madrid West Germany Hans-Dieter Dahmen
1966 West Germany Essen West Germany Karl-Heinz Losh
1967 United States Birmingham West Germany Hans-Dieter Dahmen
1968 Spain Vigo United States Jack Courtney
1970 United States Lincoln West Germany Michael Obrecht
1971 Spain Barcelona West Germany Michael Obrecht
1972 West Germany Bremen West Germany Michael Obrecht
1973 West Germany Essen United States Randy Dayney
1974 Spain A Coruña West Germany Michael Obrecht
1975 Australia Brisbane Switzerland Leonardo Lienhard
1976 Italy Rome West Germany Thomas Nieder
1977 Canada Montreal West Germany Thomas Nieder
1978 Portugal Lisbon West Germany Thomas Nieder
1979 West Germany Altenau West Germany Michael Butzke
1980 Colombia Bogotá West Germany Michael Butzke
1981 New Zealand Nelson West Germany Hunter Windham West Germany Joachim Helmle Italy Michele Biserni
1982 West Germany Bremerhaven West Germany Michael Butzke West Germany Joachim Helmle United Kingdom Paul McIlhone
1983 United States Fort Worth West Germany Joachim Helmle Italy Michele Biserni East Germany Thomas Scherhag
1984 Japan Tokyo Italy Michele Biserni Italy Michele Tolomini Canada Jeff Brabant
1985 Italy Rimini Italy Michele Biserni Italy Michele Tolomini
1986 Colombia Bogotá Italy Michele Tolomini Italy Michele Biserni Italy Sandro Guerra
1987 New Zealand Auckland Italy Sandro Guerra Italy Samo Kokorovec Australia Paul Irving
1988 United States Pensacola Italy Sandro Guerra United States Kevin Carroll Italy Samo Kokorovec
1989 Italy Roccaraso Italy Sandro Guerra Italy Samo Kokorovec West Germany Thomas Löhe
1990 Germany Hanau Italy Samo Kokorovec Italy Patrick Venerucci West Germany Markus Kaiser
1991 Australia Sydney Italy Sandro Guerra Italy Samo Kokorovec West Germany Markus Kaiser
1992 United States Tampa Italy Sandro Guerra Italy Samo Kokorovec Spain Ricardo Planiol
1993 France bordeaux Italy Samo Kokorovec Italy Mauro Mazzoni Australia Jayson Sutcliffe
1994 Italy Salsomaggiore United Kingdom Lee Taylor Italy Emiliano Tigani Australia Jayson Sutcliffe
1995 Colombia Girón Australia Jayson Sutcliffe United Kingdom Lee Taylor Italy Francesco Cerisola
1996 Argentina Mar Del Plata Italy Francesco Cerisola Argentina Walter Iglesias Australia Jayson Sutcliffe
1997 Spain Reus Italy Mauro Mazzoni Italy Francesco Cerisola Germany Adrian Stolzenberg
1998 Colombia Bogotá Italy Daniele Tofani Italy Mauro Mazzoni Germany Adrian Stolzenberg
1999 Australia Gold Coast Germany Adrian Stolzenberg Italy Daniele Tofani Italy Mauro Mazzoni
2000 United States Springfield Germany Adrian Stolzenberg Italy Daniele Tofani Italy Mauro Mazzoni
2001 Italy Florence Italy Leonardo Pancani Italy Luca D'Alisera Germany Frank Albiez
2002 Germany Wuppertal Germany Frank Albiez Italy Luca D'Alisera Spain José Ramón
2003 Argentina Buenos Aires Italy Luca D'Alisera Italy Leonardo Pancani Germany Frank Albiez
2004 United States Fresno Italy Luca D'Alisera Germany Frank Albiez Italy Pietro Mazzetti
2005 Italy Rome Italy Roberto Riva Italy Luca D'Alisera Germany Daniel Müller
2006 Spain Murcia Italy Roberto Riva Italy Luca D'Alisera Germany Frank Albiez
2007 Australia Gold Coast Italy Roberto Riva Germany Christian von Känel Spain Carles Gasset
2008 Chinese Taipei Kaohsiung Italy Roberto Riva Switzerland Raphael Egli Spain Carles Gasset
2009 Germany Freiburg Germany Markus Lell Spain Carles Gasset Switzerland Raphael Egli
2010 Portugal Portimão Germany Markus Lell Italy Marco Santucci Germany Christian von Känel
2011 Brazil Brasilia Germany Markus Lell Brazil Gustavo Casado Italy Marco Santucci
2012 New Zealand Auckland Germany Markus Lell Brazil Gustavo Casado France Pierre Mériel
2013 Chinese Taipei Taipei City Italy Simone Porzi Germany Markus Lell Brazil Gustavo Casado
2014 Spain Reus Brazil Gustavo Casado France Pierre Mériel Italy Enrico Sansone

Senior Ladies Combined (1947–2014)

Year Location Gold Silver Bronze
1947 United States Washington Switzerland Ursula Wehrli United States June Henrich United States Charlotte Ludwig
1949 Spain Barcelona Italy Franca Rio
1951 Italy Turin Italy Franca Rio
1952 West Germany Dortmund West Germany Lotte Cadenbach
1955 Spain Barcelona West Germany Helene Koch West Germany Lotte Cadenbach Belgium Diana Fret
1956 Spain Barcelona West Germany Rita Blumenberg
1958 Italy Bologna West Germany Marika Lilius
1959 West Germany Berlin West Germany Ute Kitz
1961 Italy Bologna West Germany Marlies Fahse
1962 United States Miami Switzerland Fraenzi Schmidt
1965 Spain Madrid West Germany Astrid Bader
1966 West Germany Essen West Germany Astrid Bader
1967 United States Birmingham West Germany Astrid Bader
1968 Spain Vigo West Germany Astrid Bader
1970 United States Lincoln West Germany Christine Kieutzfeld
1971 Spain Barcelona West Germany Petra Haeusler
1972 West Germany Bremen West Germany Petra Haeusler
1973 West Germany Essen West Germany Sigrid Muellenbach
1974 Spain A Coruña West Germany Sigrid Muellenbach
1975 Australia Brisbane West Germany Sigrid Muellenbach
1976 Italy Rome United States Natalie Dunn
1977 Canada Montreal United States Natalie Dunn
1978 Portugal Lisbon United States Natalie Dunn
1979 West Germany Altenau West Germany Petra Schneider
1980 Colombia Bogotá West Germany Petra Emert
1981 New Zealand Nelson West Germany Petra Emert
1982 West Germany Bremerhaven West Germany Claudia Bruppacher
1983 United States Fort Worth West Germany Petra Schneider
1984 Japan Tokyo West Germany Claudia Bruppacher West Germany Petra Schneider
1985 Italy Rimini Italy Chiara Sartori West Germany Frederique Florentin Italy Sara Tomassini
1986 Colombia Bogotá Italy Chiara Sartori Italy Sara Tomassini Italy Rafaella del Vinaccio
1987 New Zealand Auckland Italy Chiara Sartori Italy Rafaella del Vinaccio Italy Sara Tomassini
1988 United States Pensacola Italy Rafaella del Vinaccio West Germany Frederique Florentin West Germany Marina Kielmann
1989 Italy Roccaraso Italy Rafaella del Vinaccio Italy Sabrina Versalli West Germany Marina Kielmann
1990 Germany Hanau Italy Rafaella del Vinaccio West Germany Marina Kielmann Italy Sabrina Versalli
1991 Australia Sydney Italy Rafaella del Vinaccio United States April Dayney Italy Simona Allori
1992 United States Tampa Italy Rafaella del Vinaccio United States April Dayney Italy Simona Allori
1993 France bordeaux Italy Letizia Tinghi Italy Simona Allori United States Jennifer Rodriguez
1994 Italy Salsomaggiore Italy Letizia Tinghi Italy Silvia Piersigilli Spain Antela Parada
1995 Colombia Girón Italy Letizia Tinghi Italy Silvia Piersigilli Spain Antela Parada
1996 Argentina Mar Del Plata Italy Giusi Locane Spain Antela Parada France Laure Bourguignon
1997 Spain Reus Italy Sabrini Tomassini Spain Antela Parada Germany Elke Dederichs
1998 Colombia Bogotá Germany Elke Dederichs Italy Christina Bartolozzi Italy Sabrini Tomassini
1999 Australia Gold Coast Italy Elisa Faccioti Spain Natalia Ridao Germany Elke Dederichs
2000 United States Springfield Italy Elisa Faccioti Italy Christina Bartolozzi Germany Elke Dederichs
2001 Italy Florence Italy Elisa Faccioti Italy Christina Bartolozzi Portugal Liliana Andrade
2002 Germany Wuppertal Italy Tanja Romano Germany Patricia Stolzenberg Portugal Diana Ribeiro
2003 Argentina Buenos Aires Italy Tanja Romano Germany Patricia Stolzenberg Portugal Diana Ribeiro
2004 United States Fresno Italy Tanja Romano Germany Patricia Stolzenberg Portugal Diana Ribeiro
2005 Italy Rome Italy Tanja Romano Portugal Liliana Andrade Portugal Diana Ribeiro
2006 Spain Murcia Italy Tanja Romano Spain Monica Ribeiro Portugal Liliana Andrade
2007 Australia Gold Coast Italy Tanja Romano Slovenia Lucija Mlinaric Germany Sandra Woyciechowski
2008 Chinese Taipei Kaohsiung Italy Tanja Romano
2009 Germany Freiburg Italy Tanja Romano Germany Inga Knorr Slovenia Lucija Mlinaric
2010 Portugal Portimão Italy Debora Sbei Italy Tanja Romano Switzerland Fabienne Bachmann
2011 Brazil Brasilia Italy Debora Sbei Slovenia Lucija Mlinric Spain Carla Pey Gómez
2012 New Zealand Auckland Italy Debora Sbei Slovenia Lucija Mlinric Slovenia Nika Arcon
2013 Chinese Taipei Taipei City Italy Debora Sbei Italy Silvia Nemesio Argentina Elizabeth Soler
2014 Spain Reus Italy Debora Sbei Slovenia Lucija Mlinric Italy Silvia Nemesio

Senior Men's Figures

Year Location Gold Silver Bronze
1980 Colombia Bogotá West Germany Michael Butzke
1981 New Zealand Nelson West Germany Michael Butzke
1982 West Germany Bremerhaven West Germany Michael Butzke United States Tony Saint-Jacques
1983 United States Fort Worth United States Tony Saint-Jacques
1984 Japan Tokyo United States Tony Saint-Jacques Italy Michele Biserni Italy Michele Tolomini
1985 Italy Rimini Italy Michele Biserni United States Scott Myers
1986 Colombia Bogotá United States Skip Clinton
1987 New Zealand Auckland United States Kevin Carroll United States Skip Clinton
1988 United States Pensacola United States Kevin Carroll United States Justin Bates
1989 Italy Roccaraso Italy Sandro Guerra United States Skip Clinton United States Justin Bates
1990 Germany Hanau United States Justin Bates Italy Samo Kokorovec Germany Markus Kaiser
1991 Australia Sydney United States Justin Bates Italy Sandro Guerra United States Steven Findlay
1992 United States Tampa Italy Sandro Guerra United States Steven Findlay United States Justin Bates
1993 France bordeaux United States Steven Findlay United States Justin Bates Italy Samo Kokorovec
1994 Italy Salsomaggiore United States Steven Findlay United States Richard Saucedo United States Ron Zander
1995 Colombia Girón United States Steven Findlay United States Ron Zander Italy Francesco Cerisola
1996 Argentina Mar Del Plata United States Steven Findlay United States Ron Zander Italy Francesco Cerisola
1997 Spain Reus Italy Francesco Cerisola Italy Daniele Tofani Germany Stefan Müller
1998 Colombia Bogotá Germany Stefan Müller Germany Adrian Stolzenberg Italy Daniele Tofani
1999 Australia Gold Coast Germany Adrian Stolzenberg Italy Daniele Tofani Germany Frank Albiez
2000 United States Springfield Italy Leonardo Pancani United States John Jacobson United States Jason Nelson
2001 Italy Florence Germany Daniel Müller Germany Frank Albiez Italy Leonardo Pancani
2002 Germany Wuppertal Italy Leonardo Pancani Italy Daniele Tofani Germany Daniel Müller
2003 Argentina Buenos Aires Italy Leonardo Pancani Germany Frank Albiez United States Jason Nelson
2004 United States Fresno Germany Frank Albiez Italy Pietro Mazzetti Germany Daniel Müller
2005 Italy Rome United States Kyle Turley Germany Frank Albiez Germany Daniel Müller
2006 Spain Murcia Italy Roberto Riva United States Kyle Turley Germany Frank Albiez
2007 Australia Gold Coast Italy Roberto Riva United States Kyle Turley Germany Christian von Känel
2008 Chinese Taipei Kaohsiung Italy Roberto Riva Switzerland Raphael Egli Germany Christian von Känel
2009 Germany Freiburg Italy Marco Santucci Italy Andrea Poli United States Kyle Turley
2010 Portugal Portimão Italy Andrea Poli United States Kyle Turley Italy Marco Santucci
2011 Brazil Brasilia Italy Andrea Poli Germany Markus Lell Italy Elis Carriero
2012 New Zealand Auckland Italy Elis Carriero Argentina Luis De Mattia Italy Marco Santucci
2013 Chinese Taipei Taipei City Germany Markus Lell Argentina Luis De Mattia Italy Simone Porzi
2014 Spain Reus Argentina Luis De Mattia Germany Markus Lell Italy Simone Porzi
2015 Colombia Cali Argentina Luis De Mattia Germany Markus Lell Italy Marco Santucci
2016 Italy Novara Germany Markus Lell Italy Marco Santucci Argentina Luis De Mattia
2017 China Nanjing Brazil Felipe Werle Italy Marco Santucci Argentina Luis De Mattia
2018 France La Roche-sur-Yon Germany Aaron Wunder Argentina Luis De Mattia Germany Tim Jendricke
2019 Spain Barcelona Italy Davide Arminchiardi Brazil Felipe Werle Germany Aaron Wunder
2021 Paraguay Asunción Colombia Brayan Carreño Italy Mirco Schiavoni Brazil Felipe Werle

Senior Ladies Figures (1980-2021)

Year Location Gold Silver Bronze
1980 Colombia Bogotá West Germany Petra Emert
1981 New Zealand Nelson West Germany Petra Emert
1982 West Germany Bremerhaven West Germany Claudia Bruppacher
1983 United States Fort Worth West Germany Claudia Bruppacher
1984 Japan Tokyo West Germany Claudia Bruppacher
1985 Italy Rimini Italy Chiara Sartori
1986 Colombia Bogotá Italy Chiara Sartori
1987 New Zealand Auckland Italy Chiara Sartori
1988 United States Pensacola West Germany Frederique Florentin
1989 Italy Roccaraso United States Lynn Suwinski
1990 Germany Hanau Italy Raffaella del Vinaccio
1991 Australia Sydney Italy Raffaella del Vinaccio
1992 United States Tampa Italy Raffaella del Vinaccio
1993 France bordeaux Italy Letizia Tinghi
1994 Italy Salsomaggiore United States April Daney
1995 Colombia Girón Italy Letizia Tinghi
1996 Argentina Mar Del Plata United States Angie Maffei
1997 Spain Reus Italy Letizia Tinghi
1998 Colombia Bogotá Argentina María Giannatassio
1999 Australia Gold Coast United States April Daney
2000 United States Springfield United States April Daney
2001 Italy Florence Italy Elisa Faccioti
2002 Germany Wuppertal Italy Elisa Faccioti Germany Nathalie Heinz United States Tracey Wilson
2003 Argentina Buenos Aires Germany Nathalie Heinz Italy Cristina Giulianini Germany Constanze Hobfeld
2004 United States Fresno Germany Nathalie Heinz
2005 Italy Rome Italy Cristina Giulianini
2006 Spain Murcia Germany Sandra Woyciechowski Italy Cristina Giulianini Spain Mónica Gimeno Coma
2007 Australia Gold Coast Germany Sandra Woyciechowski Italy Cristina Giulianini Italy Candida Cocchi
2008 Chinese Taipei Kaohsiung Germany Sandra Woyciechowski
2009 Germany Freiburg Germany Julia Woyciechowski Italy Elisa Giunti Germany Sandra Woyciechowski
2010 Portugal Portimão Germany Julia Woyciechowski Italy Elisa Giunti Germany Sandra Woyciechowski
2011 Brazil Brasilia Argentina María Emilia Albertarelli Argentina Mariángeles Mantuano Germany Sandra Woyciechowski
2012 New Zealand Auckland Argentina Mariángeles Mantuano Argentina Anabella Mendoz Italy Debora Sbei
2013 Chinese Taipei Taipei City Argentina Mariángeles Mantuano Italy Elisa Giunti Argentina Elizabeth Soler
2014 Spain Reus Argentina Mariángeles Mantuano Argentina Anabella Mendoz Italy Debora Sbei
2015 Colombia Cali Argentina Anabella Mendoz Italy Cristina Berti Italy Giada Cavataio
2016 Italy Novara Argentina Anabella Mendoz Italy Giada Cavataio Argentina Elizabeth Soler
2017 China Nanjing Argentina Anabella Mendoz Italy Giada Cavataio Argentina Elizabeth Soler
2018 France La Roche-sur-Yon Italy Giada Cavalaio Argentina Anabella Mendoz Argentina Giselle Soler
2019 Spain Barcelona Italy Chiara Trentini Italy Elettra Signorini Italy Elena Donadella
2021 Paraguay Asunción Argentina Giselle Soler Argentina Anabella Mendoz Colombia Astrid Carolina Báez

Senior Men's Freeskating

Year Location Gold Silver Bronze
1980 Colombia Bogotá United States Kelly Mahon United States Michael Glatz
1981 New Zealand Nelson United States Tim McGuire
1982 West Germany Bremerhaven United States Tim McGuire United States Rick Monturo
1983 United States Fort Worth United States Tim McGuire United States Scott Cohen
1984 Japan Tokyo Italy Michele Biserni Italy Michele Sartorato United States Bryan Denney
1985 Italy Rimini United States Scott Cohen United States Gregg Smith
1986 Colombia Bogotá United States Scott Cohen United States Gregg Smith
1987 New Zealand Auckland United States Gregg Smith United States Scott Cohen United States David DeMotte
1988 United States Pensacola United States Gregg Smith United States David DeMotte
1989 Italy Roccaraso United States Scott Cohen Italy Sandro Guerra United States David DeMotte
1990 Germany Hanau United States Scott Cohen Australia Jayson Sutcliffe Italy Patrick Venerucci
1991 Australia Sydney United States Scott Cohen Italy Sandro Guerra Italy Patrick Venerucci
1992 United States Tampa United States Heath Medeiros Australia Jayson Sutcliffe United States Eric Anderson
1993 France bordeaux United States Heath Medeiros United States Eric Anderson Australia Jayson Sutcliffe
1994 Italy Salsomaggiore United States Heath Medeiros United States Eric Anderson Australia Jayson Sutcliffe
1995 Colombia Girón Australia Jayson Sutcliffe United States Eric Anderson Argentina Walter Iglesias
1996 Argentina Mar Del Plata Colombia Edwin Guevara Argentina Walter Iglesias United States Eric Anderson
1997 Spain Reus United States Eric Anderson Italy Mauro Mazzoni Italy Luca Lallai
1998 Colombia Bogotá Colombia Edwin Guevara Italy Mauro Mazzoni Argentina Walter Iglesias
1999 Australia Gold Coast Italy Luca Lallai Italy Mauro Mazzoni Germany Adrian Stolzenberg
2000 United States Springfield Italy Luca Lallai United States Eric Anderson Italy Mauro Mazzoni
2001 Italy Florence Italy Luca Lallai Italy Luca D'Alisera Argentina Daniel Arriola
2002 Germany Wuppertal Italy Luca Lallai Italy Luca D'Alisera Argentina Daniel Arriola
2003 Argentina Buenos Aires Italy Luca D'Alisera Italy Andrea Barbieri Argentina Daniel Arriola
2004 United States Fresno Italy Luca D'Alisera Italy Andrea Barbieri Argentina Daniel Arriola
2005 Italy Rome Italy Roberto Riva Italy Andrea Barbieri Italy Luca D'Alisera
2006 Spain Murcia Italy Luca D'Alisera Italy Roberto Riva Argentina Daniel Arriola
2007 Australia Gold Coast Italy Roberto Riva Italy Andrea Barbieri Argentina Daniel Arriola
2008 Chinese Taipei Kaohsiung Italy Roberto Riva Italy Andrea Barbieri Brazil Marcel Stürmer
2009 Germany Freiburg Italy Andrea Barbieri Italy Pierluca Tocco Argentina Daniel Arriola
2010 Portugal Portimão Italy Andrea Barbieri Argentina Daniel Arriola Brazil Marcel Stürmer
2011 Brazil Brasilia Italy Dario Betti Brazil Marcel Stürmer Italy Andrea Aracu
2012 New Zealand Auckland Italy Dario Betti Brazil Marcel Stürmer Germany Markus Lell
2013 Chinese Taipei Taipei City Brazil Gustavo Casado Italy Andrea Girotto Italy Simone Porzi
2014 Spain Reus Italy Alessandro Amadesi Brazil Gustavo Casado Italy Andrea Girotto
2015 Colombia Cali Italy Andrea Girotto Italy Luca Lucaroni Brazil Gustavo Casado
2016 Italy Novara Italy Luca Lucaroni Italy Alessandro Amadesi Italy Andrea Girotto
2017 China Nanjing Italy Luca Lucaroni Italy Andrea Girotto Italy Alessandro Amadesi
2018 France La Roche-sur-Yon Italy Luca Lucaroni Spain Pere Marsinyach Italy Alessandro Amadesi
2019 Spain Barcelona Italy Luca Lucaroni Spain Pere Marsinyach Spain Sergio Canales
2021 Paraguay Asunción Spain Pau García Italy Luca Lucaroni Italy Alessandro Liberatore
2022 Argentina Buenos Aires Spain Pau García Italy Alessandro Liberatore Spain Héctor Díez
2023 Colombia Ibagué Spain Pau García Spain Kilian Gomis Portugal Diogo Craveiro

Senior Ladies Freeskating

Year Location Gold Silver Bronze
1980 Colombia Bogotá United States Anna Conklin
1981 New Zealand Nelson United States Tina Kneisley
1982 West Germany Bremerhaven United States Kathleen O'Brien
1983 United States Fort Worth United States Tina Kneisley
1984 Japan Tokyo United States Tina Kneisley
1985 Italy Rimini Italy Chiara Sartori
1986 Colombia Bogotá Italy Chiara Sartori
1987 New Zealand Auckland Italy Chiara Sartori
1988 United States Pensacola Italy Raffaella del Vinaccio
1989 Italy Roccaraso Italy Raffaella del Vinaccio
1990 Germany Hanau Italy Raffaella del Vinaccio
1991 Australia Sydney Italy Raffaella del Vinaccio
1992 United States Tampa Italy Raffaella del Vinaccio
1993 France bordeaux United States Rechelle Hanson
1994 Italy Salsomaggiore United States Dezera Salas
1995 Colombia Girón Australia Tammy Bryant
1996 Argentina Mar Del Plata Spain Antela Parada
1997 Spain Reus Italy Sabrini Tomassini
1998 Colombia Bogotá Italy Cristina Bartolozzi
1999 Australia Gold Coast United States Heather Mulkey
2000 United States Springfield Italy Erica Colaceci
2001 Italy Florence United States Heather Mulkey
2002 Germany Wuppertal United States Heather Mulkey Italy Alice Baldan Spain Laura Sánchez
2003 Argentina Buenos Aires Italy Tanja Romano United States Heather Mulkey Italy Sonia Traversa
2004 United States Fresno Italy Tanja Romano Italy Sonia Traversa Argentina Noemí Coronel
2005 Italy Rome Italy Tanja Romano Spain Laura Sánchez Italy Annalisa Graziosi
2006 Spain Murcia Italy Tanja Romano Argentina Melisa Linsalata Italy Ilenia Baldisser
2007 Australia Gold Coast Italy Tanja Romano Spain Laura Sánchez Italy Ilenia Baldisser
2008 Chinese Taipei Kaohsiung Italy Tanja Romano Italy Rosalba Genito Italy Annalisa Graziosi
2009 Germany Freiburg Italy Debora Sbei Italy Tanja Romano Italy Cristina Trani
2010 Portugal Portimão Italy Tanja Romano Italy Debora Sbei Italy Cristina Trani
2011 Brazil Brasilia Italy Debora Sbei Slovenia Lucija Mlinarić Spain Carla Pey
2012 New Zealand Auckland Italy Debora Sbei Slovenia Lucija Mlinarić Italy Cristina Trani
2013 Chinese Taipei Taipei City Italy Cristina Trani Italy Debora Sbei Italy Silvia Nemesio
2014 Spain Reus Italy Debora Sbei Italy Silvia Lambruschi Slovenia Lucija Mlinarić
2015 Colombia Cali Italy Debora Sbei Italy Silvia Nemesio Spain Mónica Gimeno
2016 Italy Novara Italy Silvia Nemesio Italy Debora Sbei Spain Mónica Gimeno
2017 China Nanjing Italy Silvia Nemesio Spain Mónica Gimeno Italy Silvia Lambruschi
2018 France La Roche-sur-Yon Italy Silvia Nemesio Italy Letizia Ghiroldi Italy Silvia Lambruschi
2019 Spain Barcelona Italy Rebecca Tarlazzi Italy Letizia Ghiroldi Spain Carla Escrich
2021 Paraguay Asunción Italy Rebecca Tarlazzi Spain Andrea Silva Italy Letizia Ghiroldi
2022 Argentina Buenos Aires Italy Rebecca Tarlazzi Italy Giada Luppi Spain Carla Escrich
2023 Colombia Ibagué Italy Rebecca Tarlazzi Spain Carla Escrich Italy Giada Luppi

Senior Men's Solo Dance

Year Location Gold Silver Bronze
2008 Chinese Taipei Kaohsiung Italy Daniel Morandin
2009 Germany Freiburg Portugal Hugo Chapouto Italy Daniel Morandin Italy Diego Brun
2010 Portugal Portimão Portugal Hugo Chapouto Italy Daniel Morandin Italy Diego Brun
2011 Brazil Brasilia Italy Daniel Morandin Italy Alessandro Spigai France Maxime Duponchel
2012 New Zealand Auckland Italy Alessandro Spigai Italy Daniel Morandin Portugal Paulo Santos
2013 Chinese Taipei Taipei City Italy Alessandro Spigai Italy Daniel Morandin Portugal Ricardo Pinto
2014 Spain Reus Italy Daniel Morandin Italy Alessandro Spigai Portugal Ricardo Pinto
2015 Colombia Cali Portugal Ricardo Pinto Italy Alessandro Spigai Italy Daniel Morandin
2016 Italy Novara Italy Daniel Morandin Portugal Ricardo Pinto Italy Alessandro Spigai
2017 China Nanjing Portugal Ricardo Pinto Italy Daniel Morandin Portugal Pedro Walgode
2018 France La Roche-sur-Yon Portugal Ricardo Pinto Italy Daniel Morandin Italy Alessandro Spigai
2019 Spain Barcelona Italy Daniel Morandin Italy Mattia Qualizza Portugal Pedro Walgode
2021 Paraguay Asunción Spain Llorenç Àlvarez Italy Mattia Qualizza Portugal Pedro Walgode
2022 Argentina Buenos Aires Colombia Brayan Carreño Italy Giovanni Piccolantonio Spain Llorenç Àlvarez
2023 Colombia Ibagué Portugal Pedro Walgode Spain Llorenc Álvarez Colombia Brayan Carreño

Senior Ladies Solo Dance

Year Location Gold Silver Bronze
2009 Germany Freiburg Italy Paola Fraschini France Florence Gerber Italy Valeria Camurri
2010 Portugal Portimão Italy Paola Fraschini United States Erin Ovens-Scalzitti France Florence Gerber
2011 Brazil Brasilia Italy Paola Fraschini Italy Valeria Camurri France Florence Gerber
2012 New Zealand Auckland Italy Paola Fraschini Italy Anna Remondini United States Nicole Leonard
2013 Chinese Taipei Taipei City Italy Paola Fraschini Italy Anna Remondini Colombia Viviana Osorio
2014 Spain Reus Italy Paola Fraschini Italy Silvia Stibilj Colombia Viviana Osorio
2015 Colombia Cali Italy Silvia Stibilj Italy Anna Remondini Colombia Viviana Osorio
2016 Italy Novara Italy Silvia Stibilj