2016 Stroud District Council election

← 2015 5 May 2016 2021 →

All 51 seats to Stroud District Council
26 seats needed for a majority
  First party Second party Third party
 
Party Conservative Labour Green
Seats won 23 18 8
Popular vote 30,726 24,122 11,153
Percentage 39.89 31.32 14.48

  Fourth party
 
Party Liberal Democrats
Seats won 2
Popular vote 6,420
Percentage 8.34

Council control before election

No Overall Control

Council control after election

No Overall Control

2016 local election results in Stroud
2016 local election results in Stroud

The 2016 Stroud District Council election took place on 5 May 2016 to elect members of Stroud District Council in England.[1] This was on the same day as other local elections. Due to boundary changes, all seats were up for election, with the council moving to a four-year election cycle.[2]

Results Summary

Stroud District Council election, 2016
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  Conservative 23 - 45.10 39.89 30,726
  Labour 18 -1 35.29 31.32 24,122
  Green 8 +2 15.69 14.48 11,153
  Liberal Democrats 2 -1 3.92 8.34 6,420
  Independent 0 0 4.24 3,269
  UKIP 0 0 1.49 1,151
  TUSC 0 0 0.24 182

A total of 181 ballots were rejected, and the overall turnout was 42.59%.

Ward results

Amberley & Woodchester

Amberley & Woodchester (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Philip Louis McAsey 366 45.7
Labour Jo Smith 297 37.1
Green Martyn George Cutcher 138 17.2
Majority 69 8.6
Turnout 806 47.3
Rejected ballots 5 0.6
Conservative win

Berkeley Vale

Berkeley Vale (3 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Gordon Alexander Stark Craig* 1,279 52.2
Conservative Penny Wride* 1,172 47.8
Conservative Haydn Jones 1,050 42.9
Labour Liz Ashton* 951 38.8
Labour Billy Hunt 672 27.4
Labour George Frederick Coleman Knight 646 26.4
Liberal Democrats Michael Robert Stayte 370 15.1
Liberal Democrats Nick Easby 317 12.9
Liberal Democrats Rob Jewell 234 9.6
Green Tom Willetts 227 9.3
Majority 99 4.1
Turnout 2,456 44.3
Rejected ballots 6 0.2
Conservative win
Conservative win
Conservative win

Bisley

Bisley (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Tim Williams* 515 57.2
Green Anna Elizabeth Bonallack 280 31.1
Labour Richard Alan House 105 11.7
Majority 235 26.1
Turnout 902 48.7
Rejected ballots 2 0.2
Conservative win

Cainscross

Cainscross (3 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Rachel Curley 924 43.8
Labour Jenny Miles 903 42.8
Labour Tom Williams* 775 36.7
Independent David Mark Rees* 616 29.2
Green Patricia Helen Royall 498 23.6
Conservative Keith Stuart Rippington 487 23.1
Conservative Colin Chrisholm 405 19.2
Conservative Anthony Richard Powell 405 19.2
Independent Graham Keith Stanley 348 16.5
Liberal Democrats Sylvia Jean Bridgland 297 14.1
TUSC Chris Moore 52 2.5
TUSC Adam Mark Goulcher 32 1.5
TUSC Ray Darlington 30 1.4
Majority 159 7.5
Turnout 2,116 35.9
Rejected ballots 5 0.2
Labour win
Labour win
Labour win

Cam East

Cam East (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Miranda Anne Clifton* 742 51.2
Conservative Brian Tipper* 707 48.8
Conservative Graham Blackshaw 546 37.7
Labour James Kenneth Martin Prewett 533 36.8
Green Steven Naumann 175 12.1
Majority 161 11.1
Turnout 1,458 40.3
Rejected ballots 8 0.5
Labour win
Conservative win

Cam West

Cam West (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Paul Anthony Denney* 566 48.1
Conservative Jessica Mary Olivia Tomblin 518 44.0
Labour Julie Alyson Douglass* 517 44.0
Conservative Neil Edward Fletcher 487 41.4
Green Neil Richards Buick 153 13.0
Majority 1 0.0
Turnout 1,182 38.8
Rejected ballots 6 0.5
Labour win
Conservative win

Chalford

Chalford (3 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Liz Peters* 930 43.7
Conservative Chas Fellows* 927 43.6
Conservative Debbie Young* 905 42.5
Green Carolyn Jane Billingsley 810 38.1
Labour Helen Joan Beioley 799 37.6
Labour David Arthur Taylor 738 34.7
UKIP Adrian George Blake 353 16.6
Majority 95 4.4
Turnout 2,130 42.2
Rejected ballots 3 0.1
Conservative win
Conservative win
Conservative win

Coaley & Uley

Coaley & Uley (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Green Jim Dewey 532 52.9
Conservative Tim Boxall* 350 34.8
Labour Brendan Skelton 124 12.3
Majority 182 18.1
Turnout 1,012 52.8
Rejected ballots 6 0.6
Green win

Dursley

Dursley (3 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Doina Claire Cornell* 932 48.3
Labour Colin Patrick Fryer* 851 44.1
Labour Alison Margaret Hayward 757 39.3
Conservative Loraine Vivienne Patrick 623 32.3
Liberal Democrats Brian Arthur Marsh 606 31.4
Conservative Andrea Elizabeth Sheffield 583 30.2
Conservative Patricia Ann Betteley 565 29.3
Green Miriam Janice Yagud 359 18.6
Majority 134 7.0
Turnout 1,936 37.0
Rejected ballots 8 0.4
Labour win
Labour win
Labour win

Hardwicke

Hardwicke (3 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Dave Mossman* 902 56.1
Conservative Gill Oxley 883 54.9
Conservative Tom Skinner 666 41.4
Independent Gerald Owain Hartley 614 38.2
Green Sally Pickering 447 27.8
Labour Steve Price 439 27.3
Majority 52 3.2
Turnout 1,613 30.6
Rejected ballots 6 0.4
Conservative win
Conservative win
Conservative win

Kingswood

Kingswood (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Richard Mark Reeves 335 48.3
Liberal Democrats Oliver Hartland Mountjoy 283 40.8
Green Alan Graham Sage 76 11.0
Majority 52 7.5
Turnout 701 41.1
Rejected ballots 6 0.9
Conservative win

Minchinhampton

Minchinhampton (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Dorcas Lavinia Maxine Binns* 844 55.2
Conservative Nick Hurst* 760 49.7
Labour Mark Christopher Huband 339 22.2
Green Chris Jockel 309 20.2
Liberal Democrats Colleen Rothwell 264 17.3
Liberal Democrats Jean Marie Etridge 240 15.7
TUSC Ruth Amias 68 4.4
Majority 421 27.5
Turnout 1,535 42.3
Rejected ballots 5 0.3
Conservative win
Conservative win

Nailsworth

Nailsworth (3 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Steve Robinson* 1,455 62.1
Labour Sue Reed 1,358 58.0
Green Norman Kay 1,185 50.6
Conservative Emma Sims* 899 38.4
Conservative Charles Edward O’Neill 685 29.2
Conservative Ryan Davis 606 25.9
Majority 286 12.2
Turnout 2,356 44.6
Rejected ballots 14 0.6
Labour win
Labour win
Green win

Painswick & Upton

Painswick & Upton (3 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Nigel Robin Cooper* 1,350 56.8
Conservative Julie Anthea Job* 1,350 56.8
Conservative Keith Lionel Pearson* 1,224 51.5
Green Peter Adams 809 34.0
Labour Sarah Ruth Madley 680 28.6
UKIP Richard Ford 397 16.7
Majority 415 17.5
Turnout 2,384 42.3
Rejected ballots 7 0.3
Conservative win
Conservative win
Conservative win

Randwick, Whiteshill & Ruscombe

Randwick, Whiteshill & Ruscombe (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Green Jonathan Paul Edmunds* 489 59.4
Conservative Tom Cooper 184 22.4
Labour John Bloxson 150 18.2
Majority 305 37.0
Turnout 829 47.6
Rejected ballots 6 0.72
Green win

Rodborough

Rodborough (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Nigel Andrew Prenter* 693 44.7
Labour Karen Helen McKeown 656 42.3
Conservative Libby Bird 435 28.0
Green Philip Sven Blomberg 335 21.6
Conservative Sarah Leslie Shaw 304 19.6
Liberal Democrats Christine Linda Headley 285 18.4
Green Kiera Megan Jones 207 13.3
Majority 221 14.3
Turnout 1,557 43.4
Rejected ballots 5 0.3
Labour win
Labour win

Severn

Severn (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Frederick Jones* 723 49.9
Conservative Stephen Frank Davies* 721 49.8
Labour Thomas Joseph Lydon 446 30.8
Liberal Democrats John Reginald Howe 353 24.4
Green Robin Lewis 291 20.1
Majority 275 19.0
Turnout 1,463 36.9
Rejected ballots 14 1.0
Conservative win
Conservative win

Stonehouse

Stonehouse (3 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Chris Brine* 1,102 55.9
Labour Mattie Ross* 1,058 53.6
Labour Gary Dean Powell* 1,039 52.7
Conservative Ray Clegg 466 23.6
Conservative Ginny Anne Smart 430 21.8
Green Carol Jill Kambites 363 18.4
Conservative Aaron James Newell 345 17.5
Independent Trevor Royston Baker 306 15.5
Independent Ciaran James Brazington 296 15.0
Majority 573 29.1
Turnout 1,982 34.7
Rejected ballots 9 0.5
Labour win
Labour win
Labour win

Stroud Central

Stroud Central (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Skeena Rathor 275 39.4
Green Caroline Baird 268 38.4
Conservative Marcus William Shaw 154 22.1
Majority 7 1.0
Turnout 708 42.7
Rejected ballots 11 1.6
Labour win

Stroud Farmhill & Paganhill

Stroud Farmhill & Paganhill (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Haydn Leonard Sutton* 300 39.8
Labour Paul Mapplebeck 208 27.6
Independent Harry Carr 132 17.5
Green Brian Nimblette 113 15.0
Majority 92 12.2
Turnout 759 40.6
Rejected ballots 4 0.5
Conservative win

Stroud Slade

Stroud Slade (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Green Simon Paul Christopher Pickering* 363 51.6
Labour Vanessa Price 260 37.0
Conservative Kris Anthony Smith 80 11.4
Majority 103 14.6
Turnout 707 41.3
Rejected ballots 4 0.6
Green win

Stroud Trinity

Stroud Trinity (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Green John Marjoram* 489 61.1
Labour Roy Derbyshire 199 24.9
Conservative Ian Arthur Edmunds 112 14.0
Majority 290 36.2
Turnout 807 47.4
Rejected ballots 7 0.9
Green win

Stroud Uplands

Stroud Uplands (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Chas Townley* 319 42.9
Independent Roger Sanders 235 31.6
Green Peter Richardson 110 14.8
Conservative Jeremy Norman Bennett Strickland 79 10.6
Majority 84 11.3
Turnout 749 44.8
Rejected ballots 6 0.8
Labour win

Stroud Valley

Stroud Valley (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Green Martin Baxendale* 394 54.5
Labour Joe Ambridge 234 32.4
Conservative John Stanton 95 13.1
Majority 160 22.1
Turnout 728 42.5
Rejected ballots 4 0.5
Green win

The Stanleys

The Stanleys (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Stephen Leslie Lydon* 740 50.5
Conservative Nigel William John Studdert-Kennedy* 617 42.1
Labour Debbie Tara Hicks 540 36.9
Conservative Lawrie Hall 534 36.5
Green Nicola Caryl Hillary 283 19.3
Majority 77 5.2
Turnout 1,479 44.3
Rejected ballots 15 1.0
Labour win
Conservative win

Thrupp

Thrupp (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Green Martin Whiteside* 620 69.7
Conservative Steve Wigzell 170 19.1
Labour Rod Beer 100 11.2
Majority 450 50.6
Turnout 896 48.2
Rejected ballots 4 0.4
Green win

Wotton-under-Edge

Wotton-under-Edge (3 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Ken Tucker* 1,622 63.5
Green Catherine Braun 830 32.5
Liberal Democrats George Butcher 804 31.5
Conservative Lesley Reeves* 754 29.5
Liberal Democrats Adrian Walker-Smith 745 29.2
Independent Alex Wilkinson 722 28.3
Conservative Henry Binns 480 18.8
Conservative Alexander Wheeler 419 16.4
UKIP Henry David Hinder 401 15.7
Majority 50 2.0
Turnout 2,558 47.2
Rejected ballots 5 0.2
Liberal Democrats win
Green win
Liberal Democrats win

References

  1. ^ "District Council Statement of Persons Nominated". Stroud District Council. Archived from the original on 26 April 2016. Retrieved 20 April 2016.
  2. ^ "District and Parish/Town Council elections". Stroud District Council. Archived from the original on 26 April 2016. Retrieved 20 April 2016.