This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: "2022 North Yorkshire Council election" – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (May 2022) (Learn how and when to remove this template message)

The 2022 North Yorkshire Council election took place on 5 May 2022, alongside the other local elections. These will be the last elections to North Yorkshire County Council, and the elected councillors will also serve as the first councillors on the North Yorkshire Council (a new unitary authority), which will replace the existing county council in April 2023.[1]

The scheduled 2021 North Yorkshire County Council elections were not held due to the restructure of local government in the county.[2]

The North Yorkshire County Council is currently led by a Conservative Party majority.

Previous council composition

After 2017 election Before 2022 election[3]
Party Seats Party Seats
Conservative 55 Conservative 51
Independent 10 Independent 14
Labour 4 Labour 4
Liberal Democrats 3 Liberal Democrats 3

Changes:

Results Summary

2022 North Yorkshire Council Election Results Map.png
Party Councillors Votes
Of total Net Of total Net
Conservative Party 47 52.2%
47 / 90
69,272 41.2%
Labour Party 12 13.3%
12 / 90
29,169 17.3%
Liberal Democrats 12 13.3%
12 / 90
27,317 16.2%
Independents 13 14.4%
13 / 90
22,476 13.4%
Green 5 5.6%
5 / 90
16,497 9.8%
Liberal Party 1 1.1%
1 / 90
1,469 0.9%
Whitby Area Independents 0 0.0%
0 / 90
1,306 0.8%
Yorkshire Party 0 0.0%
0 / 90
479 0.3%
Reform UK 0 0.0%
0 / 90
130 0.1%
SDP 0 0.0%
0 / 90
64 0.0%

Candidates

Statements of persons nominated were published on 6 April.[16] [17][18]

Craven area

Party Councillors Votes
Of total Net Of total Net
Conservative Party 3 37.5%
3 / 8
5,389 34.4%
Independents 3 37.5%
3 / 8
3,006 19.2%
Green 2 25.0%
2 / 8
3,712 23.7%
Labour Party 0 0.0%
0 / 8
2,353 15.0%
Liberal Democrats 0 0.0%
0 / 8
1,115 7.1%
Yorkshire Party 0 0.0%
0 / 8
95 0.6%

Aire Valley

Aire Valley (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Green Andy Brown 1,602 79.3
Conservative Stuart William Handley 419 20.7
Majority 1183 58.5
Green win (new seat)

Bentham & Ingleton

Bentham & Ingleton (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David Lloyd Ireton 1,149 50.9 Decrease14.7
Labour Lewis Gareth Morgan 454 20.1 N/A
Liberal Democrats John Michael Smithson 367 16.3 N/A
Green Anne Weinhold 287 12.7 Decrease21.7
Majority 695 30.8 Decrease0.4
Conservative win (new seat)

Changes are shown from 2017 with the identical North Craven division of North Yorkshire County Council.

Glusburn, Cross Hills & Sutton-in-Craven

Glusburn, Cross Hills & Sutton-in-Craven (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Philip Melvin Barrett 1,061 52.6
Conservative Andy Micklethwaite 418 20.7
Labour Christopher Thorp 340 16.9
Green Fran Graham 197 9.8
Majority 643 31.9
Independent win (new seat)

Mid Craven

Mid Craven (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Simon Martin Myers 992 58.0
Green Simon James Watkins 718 42.0
Majority 274 16.0
Conservative win (new seat)

Settle & Penyghent

Settle & Penyghent (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David Michael Staveley 1,078 55.3
Labour Aidan David Higgins 436 22.4
Liberal Democrats Luke Robert Allan 434 22.3
Majority 642 32.9
Conservative win (new seat)

Skipton East & South

Skipton East & South (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Robert Geoffrey Heseltine 640 33.6
Labour Bryan Anthony Mcdaid 620 32.5
Conservative Heather Laura Midwinter 347 18.2
Independent Rick Judge 165 8.7
Liberal Democrats Kate Ward 134 7.0
Majority 20 1.1
Independent win (new seat)

Skipton North & Embsay-with-Eastby

Skipton North & Embsay-with-Eastby (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Green David Christopher Noland 742 34.7
Independent Brian Stuart Shuttleworth 637 29.8
Conservative John William Dawson 485 22.7
Liberal Democrats Michelle Denise Winthrop 180 8.4
Yorkshire Phil Street 95 4.4
Majority 105 4.9
Green win (new seat)

Skipton West & West Craven

Skipton West & West Craven (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Andy Solloway 5041 30.1
Labour Peter Geoffrey Madeley 503 30.1
Conservative Patrick Thomas Mulligan 501 30.0
Green Claire Nash 166 9.8
Majority 1 0.1
Independent win (new seat)
1 - Solloway and Madeley were both tied on 503 votes; Solloway won the seat via drawing of lots.

Hambleton area

Party Councillors Votes
Of total Net Of total Net
Conservative Party 12 85.7%
12 / 14
11,555 48.6%
Liberal Democrats 1 7.1%
1 / 14
3,460 14.5%
Green 1 7.1%
1 / 14
2,680 11.3%
Labour Party 0 0.0%
0 / 14
4,482 18.8%
Independents 0 0.0%
0 / 14
1,620 6.8%

Aiskew & Leeming

Aiskew & Leeming (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Keith Weighell 679 52.2
Green Michael Edwin Chaloner 622 47.8
Majority 57 4.4
Conservative win (new seat)

Bedale

Bedale (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David Anthony Webster 1,067 63.4
Green Elaine Kilroy 329 19.5
Labour Lenny Cornwall 288 17.1
Majority 738 43.8
Conservative win (new seat)

Easingwold

Easingwold (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Nigel Antony Knapton 1,015 52.6
Labour Emma Nicole Scott-Spivey 582 30.2
Liberal Democrats Barry Michael Doyle 333 17.3
Majority 433 22.4
Conservative win (new seat)

Great Ayton

Great Ayton (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Heather Moorhouse 990 59.7
Labour Mike Newton 364 22.0
Liberal Democrats Richard Thomas Short 303 18.3
Majority 626 37.7
Conservative win (new seat)

Hillside & Raskelf

Hillside & Raskelf (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Alyson Elizabeth Baker 1,050 48.7
Independent Andrew Robinson 474 22.0
Green Adam Harper 321 14.9
Labour Ian Whitehead 313 14.5
Majority 576 26.7
Conservative win (new seat)

Huby & Tollerton

Huby & Tollerton (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Malcolm Geoffrey Taylor 1,030 54.9
Labour Helen Kathleen Tomlinson 492 26.2
Liberal Democrats Neil Robert Beckwith 353 18.8
Majority 538 28.7
Conservative win (new seat)

Hutton Rudby & Osmotherley

Hutton Rudby & Osmotherley (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Bridget Susan Fortune 892 39.5
Independent David Hugill 643 28.5
Liberal Democrats Duncan Ross Russell 535 23.7
Labour Co-op Anne Evelyn Mannix 186 8.2
Majority 249 11.0
Conservative win (new seat)

Morton-on-Swale & Appleton Wiske

Morton-on-Swale & Appleton Wiske (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Annabel Susan Wilkinson 1,292 66.5
Labour Joseph James Body 334 17.2
Green John Yorke 317 16.3
Majority 958 49.3
Conservative win (new seat)

Northallerton North & Brompton

Northallerton North & Brompton (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Steve Watson 616 40.2
Independent Paul Anthony Atkin 503 32.8
Labour James Richard Grainge 413 27.0
Majority 113 7.4
Conservative win (new seat)

Northallerton South

Northallerton South (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Caroline Anne Dickinson 751 55.4
Labour Gerald Ramsden 436 32.2
Liberal Democrats Paul Michael Chapman 168 12.4
Majority 315 23.2
Conservative win (new seat)

Romanby

Romanby (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Peter Robert Wilkinson 1,035 56.4
Labour Joe Sawdon 404 22.0
Liberal Democrats Mark William Metcalfe Harrison 397 21.6
Majority 631 34.4
Conservative win (new seat)

Sowerby & Topcliffe

Sowerby & Topcliffe (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Green Dave Whitfield 1,091 51.9
Conservative Mark Stewart Robson 1,010 48.1
Majority 81 3.9
Green win (new seat)

Stokesley

Stokesley (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Bryn Griffiths 1,202 53.4
Conservative Jack William Cooper 826 36.7
Labour Geoffrey Keith Marron 225 10.0
Majority 376 16.7
Liberal Democrats win (new seat)

Thirsk

Thirsk (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Gareth Wedgwood Dadd 1,138 65.0
Labour David Harry Seex 445 25.4
Liberal Democrats Bill Hoult 169 9.6
Majority 693 39.6
Conservative win (new seat)

Harrogate area

Party Councillors Votes
Of total Net Of total Net
Liberal Democrats 10 47.6%
10 / 21
16,067 35.4%
Conservative Party 9 42.9%
9 / 21
17,594 38.7%
Independents 1 4.8%
1 / 21
4,711 10.4%
Green 1 4.8%
1 / 21
3,945 8.7%
Labour Party 0 0.0%
0 / 21
2,908 6.4%
Yorkshire Party 0 0.0%
0 / 21
223 0.5%

Bilton & Nidd Gorge

Bilton & Nidd Gorge (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Paul Haslam 1,017 51.8
Liberal Democrats Andrew Graham Kempston-Parkes 663 33.7
Labour Deborah Anne Havercroft 285 14.5
Majority 354 18.0
Conservative win (new seat)

Bilton Grange & New Park

Bilton Grange & New Park (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Monika Slater 968 50.2
Conservative Matt Scott 677 35.1
Labour Andrew Morris Zigmond 159 8.3
Green Tamsin Jade Worrall 123 6.4
Majority 291 15.1
Liberal Democrats win (new seat)

Boroughbridge & Claro

Boroughbridge & Claro (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Robert Windass 936 44.2
Independent Jon Starkey 486 22.9
Liberal Democrats Andy Bell 433 20.4
Green Clark Pearson 169 8.0
Independent Noel Frank Evans 96 4.5
Majority 450 21.2
Conservative win (new seat)

Coppice Valley & Duchy

Coppice Valley & Duchy (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Peter Charles Lacey 940 45.0
Conservative Graham Kevin Swift 739 35.4
Independent Daniel Jonathan James d’Arcy Thompson 199 9.5
Labour Patricia Ann Foxall 126 6.0
Green Leighton Regayre 84 4.0
Majority 201 9.6
Liberal Democrats win (new seat)

Fairfax & Starbeck

Fairfax & Starbeck (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Philip Anthony Broadbank 921 51.1
Conservative Sue Lumby 442 24.5
Labour Christopher John Watt 337 18.7
Green Gordon Schallmo 103 5.7
Majority 479 26.6
Liberal Democrats win (new seat)

Harlow & St. Georges

Harlow & St. Georges (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Mike Schofield 1,245 45.9
Conservative Steven Jackson 805 29.7
Independent Sarah Jane Hart 345 12.7
Labour John Charles Adams 169 6.2
Green Andrew Rickard 149 5.5
Majority 440 16.2
Liberal Democrats win (new seat)

High Harrogate & Kingsley

High Harrogate & Kingsley (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Chris Aldred 1,019 49.9
Conservative Tim Myatt 760 37.2
Labour Geoffrey Ronald David Foxall 263 12.9
Majority 250 12.7
Liberal Democrats win (new seat)

Killinghall, Hampsthwaite & Saltergate

Killinghall, Hampsthwaite & Saltergate (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Michael Harrison 1,016 54.7
Liberal Democrats David Ryland Goode 465 25.1
Labour Edward Charles Clayson 251 13.5
Green Bill Rigby 124 6.7
Majority 551 29.6
Conservative win (new seat)

Knaresborough East

Knaresborough East (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Hannah Gostlow 1,169 52.8
Conservative Ed Darling 767 34.7
Labour Sharon-Theresa Calvert 276 12.5
Majority 402 18.1
Liberal Democrats win (new seat)

Knaresborough West

Knaresborough West (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Matt Walker 1,316 50.0
Conservative Phil Ireland 988 37.5
Labour David Tom Crosthwaite 328 12.5
Majority 328 12.5
Liberal Democrats win (new seat)

Masham & Fountains

Masham & Fountains (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Margaret Edna Atkinson 1,076 44.2
Independent Felicity Cunliffe-Lister 738 30.3
Liberal Democrats Judith Mary Hooper 620 25.5
Majority 338 13.9
Conservative win (new seat)

Oatlands & Pannal

Oatlands & Pannal (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Mann 1,175 46.8
Liberal Democrats Justin James Peter Chan 820 32.7
Green Gillian Rosemary Charters 266 10.6
Labour Margaret Smith 250 10.0
Majority 355 14.1
Conservative win (new seat)

Ouseburn

Ouseburn (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Green Arnold Francis Warneken 1,328 69.4
Conservative Richard Francis Thomas Musgrave 586 30.6
Majority 742 38.8
Green win (new seat)

Pateley Bridge & Nidderdale

Pateley Bridge & Nidderdale (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Andrew James Murday 1,002 53.5
Conservative Stanley Lumley 807 43.1
Yorkshire Alison Harris 65 3.5
Majority 195 10.4
Liberal Democrats win (new seat)

Ripon Minster & Moorside

Ripon Minster & Moorside (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Andrew Williams 1,453 69.2
Liberal Democrats Tom Cavell-Taylor 334 15.9
Conservative Thomas James Averre 312 14.9
Majority 1,119 53.3
Independent win (new seat)

Ripon Ure Bank & Spa

Ripon Ure Bank & Spa (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Barbara Jean Brodigan 985 40.6
Independent Sidney James Hawke 734 30.3
Conservative Mike Chambers 556 22.9
Green Robin John Burgess 151 6.2
Majority 251 10.3
Liberal Democrats win (new seat)

Spofforth with Lower Wharfedale & Tockwith

Spofforth with Lower Wharfedale & Tockwith (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Andy Paraskos 929 54.1
Green Alexandra Graham Marsh 630 36.7
Yorkshire John Philip Hall 158 9.2
Majority 299 17.4
Conservative win (new seat)

Stray, Woodlands & Hookstone

Stray, Woodlands & Hookstone (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Pat Marsh 1,350 51.6
Conservative John Radcliffe Ennis 910 34.8
Labour Helen Burke 189 7.2
Independent Anna Risanna McIntee 167 6.4
Majority 440 16.8
Liberal Democrats win (new seat)

Valley Gardens & Central Harrogate

Valley Gardens & Central Harrogate (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Sam Gibbs 871 39.9
Liberal Democrats David Johnson 545 25.0
Independent Lucy Jayne Gardiner 331 15.2
Labour Andrew Williamson 275 12.6
Green Paul Ko Ferrigno 162 7.4
Majority 326 14.9
Conservative win (new seat)

Washburn & Birstwith

Washburn & Birstwith (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Nathan Roger Hull 891 45.3
Liberal Democrats Tom Watson 713 36.2
Green Paul Geoffrey Trewhitt 201 10.2
Independent Ian Roger Galloway 162 8.2
Majority 178 9.1
Conservative win (new seat)

Wathvale & Bishop Monkton

Wathvale & Bishop Monkton (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Nick Brown 1,334 56.8
Liberal Democrats Chris Knight 559 23.8
Green Hannah Katherine Gargett Corlett 455 19.4
Majority 775 33.0
Conservative win (new seat)

Richmondshire area

Party Councillors Votes
Of total Net Of total Net
Conservative Party 5 71.4%
5 / 7
5,622 44.1%
Independents 1 14.3%
1 / 7
2,985 23.4%
Green 1 14.3%
1 / 7
1,025 8.0%
Liberal Democrats 0 0.0%
0 / 7
2,701 21.2%
Labour Party 0 0.0%
0 / 7
424 3.3%

Catterick Village & Brompton-on-Swale

Catterick Village & Brompton-on-Swale (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Carl Anthony Les 760 56.5
Independent Leslie Anthony Rowe 417 31.0
Labour Mike Hill 169 12.6
Majority 343 25.5
Conservative win (new seat)

Hipswell & Colburn

Hipswell & Colburn (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Green Kevin Foster 559 39.4
Conservative Jag Sharma 551 38.9
Independent Paul Cullen 309 21.8
Majority 8 0.6
Green win (new seat)

Leyburn & Middleham

Leyburn & Middleham (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Karin Sedgwick 815 47.0
Independent John Ralph Amsden 663 38.3
Labour Co-op Thom Kirkwood 255 14.7
Majority 152 8.7
Conservative win (new seat)

North Richmondshire

North Richmondshire (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Angus Thompson 1,335 53.9
Liberal Democrats Jane Elizabeth Parlour 1,140 46.1
Majority 195 7.8
Conservative win (new seat)

Richmond

Richmond (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Stuart Parsons 1,106 44.6
Liberal Democrats Philip David Wicks 981 39.6
Conservative Jimmy Wilson-Petch 393 15.8
Majority 125 5.0
Independent win (new seat)

Scotton & Lower Wensleydale

Scotton & Lower Wensleydale (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Tom Jones 643 45.5
Independent Helen Grant 490 34.7
Green Lisle Robert Dudley Ryder 176 12.5
Liberal Democrats David Stephen Dresser 103 7.3
Majority 153 10.8
Conservative win (new seat)

Upper Dales

Upper Dales (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Yvonne Peacock 1,125 59.5
Liberal Democrats Penny Smith 477 25.2
Green Margaret Lowndes 290 15.3
Majority 648 34.2
Conservative win (new seat)

Ryedale area

Party Councillors Votes
Of total Net Of total Net
Conservative Party 4 50.0%
4 / 8
7,175 44.5%
Independents 2 25.0%
2 / 8
2,659 16.5%
Liberal Democrats 1 12.5%
1 / 8
1,924 11.9%
Liberal Party 1 12.5%
1 / 8
1,469 9.1%
Green 0 0.0%
0 / 8
1,845 11.4%
Labour Party 0 0.0%
0 / 8
1,014 6.3%
Yorkshire Party 0 0.0%
0 / 8
50 0.3%

Amotherby & Ampleforth

Amotherby & Ampleforth (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrats Steven Paul Mason 946 50.9
Conservative Jim Bailey 914 49.1
Majority 32 1.7
Liberal Democrats win (new seat)

Helmsley & Sinnington

Helmsley & Sinnington (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative George Jabbour 1,084 54.5
Independent Val Arnold 371 18.7
Independent Simon Noel Roy Thackray 189 9.5
Green Barbara Jane Hickman 186 9.4
Liberal Democrats Mary Alexandra Young 159 8.0
Majority 713 35.8
Conservative win (new seat)

Kirkbymoorside & Dales

Kirkbymoorside & Dales (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Greg White 724 30.8
Green Richard George McLane 549 23.3
Independent Janet Frank 409 17.4
Labour Jill Louise Wells 254 10.8
Liberal Alasdair Iain Clark 221 9.4
Independent Tony Riby 195 8.3
Majority 175 7.5
Conservative win (new seat)

Malton

Malton (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Lindsay Marie Burr 765 52.1
Conservative Fabia Celestine Tate 432 29.4
Labour Samson Musyoka Kitula Meteke 270 18.4
Majority 333 22.7
Independent win (new seat)

Norton

Norton (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Keane Charles Duncan 1,416 63.4
Liberal Democrats Di Keal 819 36.6
Majority 597 26.8
Conservative win (new seat)

Pickering

Pickering (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Joy Andrews 804 39.3
Conservative Paul Littlewood 756 37.0
Labour Alan Philip Avery 248 12.1
Green Edward Whittle 187 9.1
Yorkshire George William Mueller-Waite 50 2.4
Majority 48 2.3
Liberal win (new seat)

Sheriff Hutton & Derwent

Sheriff Hutton & Derwent (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Caroline Grant Goodrick 730 35.6
Conservative Claire Docwra 723 35.2
Green Ian Conlon 599 29.2
Majority 7 0.4
Independent win (new seat)

Thornton Dale & Wolds

Thornton Dale & Wolds (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Janet Elaine Sanderson 1,126 52.7
Liberal Clive Miller Wass 444 20.8
Green Josie Downs 324 15.2
Labour Co-op Mick Johnston 242 11.3
Majority 682 31.9
Conservative win (new seat)

Scarborough area

Party Councillors Votes
Of total Net Of total Net
Conservative Party 8 44.4%
8 / 18
9,916 35.3%
Labour Party 7 38.9%
7 / 18
8,615 30.6%
Independents 3 16.7%
3 / 18
4,855 17.3%
Green 0 0.0%
0 / 18
1,857 6.6%
Whitby Area Independents 0 0.0%
0 / 18
1,306 4.6%
Liberal Democrats 0 0.0%
0 / 18
1,260 4.5%
Reform UK 0 0.0%
0 / 18
130 0.5%
Yorkshire Party 0 0.0%
0 / 18
111 0.4%
SDP 0 0.0%
0 / 18
64 0.2%

Castle

Castle (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Janet Helen Jefferson 526 41.3
Labour Co-op Colin Robert Challen 453 35.6
Conservative Geoffrey Lambert 113 8.9
Independent Guy William Leslie Smith 113 8.9
Green David Edmund King 68 5.3
Majority 73 5.7
Independent win (new seat)

Cayton

Cayton (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Roberta Florence Swiers 603 50.9
Labour Tina Marie Davy 322 27.2
Reform UK Robert Everall 130 11.0
Green Lynda Powell 129 10.9
Majority 281 23.7
Conservative win (new seat)

Danby & Mulgrave

Danby & Mulgrave (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David Arthur Chance 668 48.5
Labour Peter Alexander Bolton 360 26.2
Green Annette Hudspeth 183 13.3
Whitby Area Independents Hero Katherine Sumner 165 12.0
Majority 338 22.3
Conservative win (new seat)

Derwent Valley & Moor

Derwent Valley & Moor (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David Colin Jeffels 740 48.1
Liberal Democrats Robert Graham Lockwood 505 32.8
Labour Moria Cunningham 231 15.0
SDP Kathy Bushell 64 4.2
Majority 235 15.3
Conservative win (new seat)

Eastfield

Eastfield (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Tony Randerson 703 73.3
Conservative Tracey Reeves 215 22.4
Green Cameron Powell Bairstow 41 4.3
Majority 488 50.9
Labour win (new seat)

Esk Valley & Coast

Esk Valley & Coast (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Clive Graham Pearson 909 45.0
Labour Gerald Alick James Dennett 571 28.3
Whitby Area Independents Chris Riddolls 444 22.0
Liberal Democrats Craig Michael Stimson 94 4.7
Majority 338 16.7
Conservative win (new seat)

Falsgrave & Stepney

Falsgrave & Stepney (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Co-op Liz Colling 857 50.1
Green Nicola Elson 454 26.6
Conservative Mark Phillips 398 23.3
Majority 403 23.5
Labour win (new seat)

Filey

Filey (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Sam Cross 809 43.3
Conservative Helen Gall Swiers 661 35.3
Labour Graham William Scott 400 21.4
Majority 148 8.0
Independent win (new seat)

Hunmanby & Sherburn

Hunmanby & Sherburn (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Michelle Ellen Donohue-Moncrieff 790 46.4
Conservative Sue Graham 584 34.3
Labour Neil Maxwell Price 327 19.2
Majority 206 12.1
Independent win (new seat)

Newby

Newby (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Subash Chunder Sharma 589 38.1
Independent Norman Kenneth Murphy 441 28.6
Conservative Charlie Allanson 383 24.8
Green Sara West Fenander 102 6.6
Independent Vanda Lee Inman 29 1.9
Majority 148 9.5
Labour win (new seat)

Northstead

Northstead (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Eric Broadbent 661 42.4
Independent John Eden Atkinson 459 29.4
Conservative Bonnie Purchon 329 21.1
Green Gabrielle Carol Mary Naptali 111 7.1
Majority 202 13.0
Labour win (new seat)

Scalby & the Coast

Scalby & the Coast (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Derek James Bastiman 755 38.5
Independent Graham Andrew Backhouse 492 25.1
Labour Denise Ann Sangster 381 19.4
Liberal Democrats Deborah Helen Bore 230 11.7
Independent Des Langmead 103 5.3
Majority 263 13.4
Conservative win (new seat)

Seamer

Seamer (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Heather Phillips 479 43.9
Labour Louise Sheila Spivey 269 24.7
Independent Roxanne Kate Murphy 206 18.9
Liberal Democrats Bob Jackman 136 12.5
Majority 210 19.2
Conservative win (new seat)

Weaponness & Ramshill

Weaponness & Ramshill (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Rich Maw 802 38.0
Conservative Eric Batts 653 30.9
Independent Jim Grieve 335 15.9
Green Charlotte Lucinda Bonner 321 15.2
Majority 149 7.1
Labour win (new seat)

Wharfedale

Wharfedale (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Richard William Foster 1,164 61.0
Green Tony Serjeant 311 16.3
Labour Chris Rose 279 14.6
Liberal Democrats Siân Elizabeth Wheal 153 8.0
Majority 853 44.7
Conservative win (new seat)

Whitby Streonshalh

Whitby Streonshalh (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Neil Russell Swannick 398 33.8
Whitby Area Independents Sandra Mary Turner 317 26.9
Conservative Guy Coulson 304 25.8
Independent Linda Diane Wild 95 8.1
Liberal Democrats Jonathan Graham Harston 65 5.5
Majority 81 6.9
Labour win (new seat)

Whitby West

Whitby West (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Phil Trumper 721 41.0
Labour Asa Joe Benjamin Jones 470 26.7
Whitby Area Independent Glen Goodberry 380 21.6
Yorkshire Lee Francis Derrick 111 6.3
Liberal Democrats Matthew Simon Brown 77 4.4
Majority 251 14.3
Conservative win (new seat)

Woodlands

Woodlands (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Co-op John Ritchie 542 39.5
Independent Bill Chatt 457 33.3
Conservative John White 237 17.3
Green Chris Phillips 137 10.0
Majority 85 6.2
Labour Co-op win (new seat)

Selby area

Party Councillors Votes
Of total Net Of total Net
Conservative Party 6 42.9%
6 / 14
9,526 41.9%
Labour Party 5 35.7%
5 / 14
8,415 37.0%
Independents 3 21.4%
3 / 14
3,371 14.8%
Green 0 0.0%
0 / 14
1,433 6.3%

Appleton Roebuck & Church Fenton

Appleton Roebuck & Church Fenton (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Andrew Lee 903 52.6
Labour Emily Kate Pownall 575 33.5
Green Barry John Jones 240 14.0
Majority 326 19.0
Conservative win (new seat)

Barlby & Riccall

Barlby & Riccall (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Stephanie Annette Duckett 797 54.4
Conservative Charles Richardson 668 45.6
Majority 129 8.8
Labour win (new seat)

Brayton & Barlow

Brayton & Barlow (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mark John Crane 937 57.2
Labour Craig Laskey 701 42.8
Majority 236 14.4
Conservative win (new seat)

Camblesforth & Carlton

Camblesforth & Carlton (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mike Jordan 839 58.6
Labour John Michael Duggan 593 41.4
Majority 246 17.2
Conservative win (new seat)

Cawood & Escrick

Cawood & Escrick (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent John Cattanach 903 47.8
Labour Co-op Rich Harrison 524 27.7
Conservative Georgina Ashton 462 24.5
Majority 379 20.1
Independent win (new seat)

Cliffe & North Duffield

Cliffe & North Duffield (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Karl Vincent Arthur 731 55.2
Labour Susannah Goodridge 593 44.8
Majority 138 10.4
Conservative win (new seat)

Monk Fryston & South Milford

Monk Fryston & South Milford (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Tim Grogan 1,252 53.6
Labour Matt Burton 847 36.3
Green Cherry Elizabeth Waters 237 10.1
Majority 405 17.3
Conservative win (new seat)

Osgoldcross

Osgoldcross (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent John McCartney 1,066 66.4
Conservative Conor James Dickinson 323 20.1
Labour Eric Walter Beechey 217 13.5
Majority 743 46.3
Independent win (new seat)

Selby East

Selby East (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Jack James Proud 636 53.7
Conservative David Buckle 379 32.0
Green Thomas Edward Beharrell 170 14.3
Majority 257 21.7
Labour win (new seat)

Selby West

Selby West (2 seats)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Melanie Ann Davis 1,031 56.4
Labour Steve Shaw-Wright 938 51.3
Conservative Judith Ann Chilvers 678 37.1
Conservative Chris Pearson 659 36.1
Green Carol Crutchley 350 19.1
Majority
Labour win (new seat)
Labour win (new seat)

Sherburn in Elmet

Sherburn in Elmet (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Labour Bob Packham 891 45.6
Conservative Alex Tant-Brown 721 36.9
Green Peter Michael James Baumann 340 17.4
Majority 170 8.7
Labour win (new seat)

Tadcaster

Tadcaster (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Independent Kirsty Leanne Poskitt 868 35.1
Conservative Richard Hartley Sweeting 695 28.1
Independent Don Mackay 534 21.6
Labour David John Bowgett 279 11.3
Green Sarah Jane Baumann 96 3.9
Majority 173 7.0
Independent win (new seat)

Thorpe Willoughby & Hambleton

Thorpe Willoughby & Hambleton (1 seat)
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Cliff Lunn 938 56.2
Labour Tracey Woods 731 43.8
Majority 207 12.4
Conservative win (new seat)

References

  1. ^ "The new council". North Yorkshire County Council. Retrieved 1 January 2022.
  2. ^ "Local elections postponed in three English counties". BBC News. 23 February 2021. Retrieved 10 April 2021.
  3. ^ "Your Councillors by Party". northyorks.gov. Retrieved 26 April 2022.
  4. ^ "DECLARATION OF RESULT OF POLL - Election of a County Councillor for Knaresborough" (PDF). northyorks.gov. Retrieved 26 April 2022.
  5. ^ Swift, Nina (14 July 2019). "Tributes paid to long-serving councillor and Yorkshire Dales champion John Blackie". Yorkshire Post. Retrieved 26 April 2022.
  6. ^ "DECLARATION OF RESULT OF POLL - Election of a County Councillor for Upper Dales" (PDF). northyorks.gov. Retrieved 26 April 2022.
  7. ^ Gavaghan, Carl (22 October 2019). "Yorkshire Conservative councillor: I was deselected for voting for Brexit Party in European elections". Yorkshire Post. Retrieved 29 April 2022.
  8. ^ Gavaghan, Carl (28 November 2019). "Scarborough councillor Andrew Backhouse quits Conservative party". The Scarborough News. Retrieved 26 April 2022.
  9. ^ "Craven District Council pays tribute to Councillor Richard Welch". www.cravendc.gov.uk. Retrieved 26 April 2022.
  10. ^ "Councillor details - Councillor Geoff Webber". northyorks.gov. 26 April 2022. Retrieved 26 April 2022.
  11. ^ "Local Elections Archive Project — Harrogate Bilton and Nidd Gorge Division". www.andrewteale.me.uk. Retrieved 26 April 2022.
  12. ^ "Local Elections Archive Project — Ribblesdale Division". www.andrewteale.me.uk. Retrieved 26 April 2022.
  13. ^ Darley, Karen (7 February 2022). "Councillor resigns from Conservative Party over the Prime Minister's 'lack of integrity and competence'". Gazette & Herald. Retrieved 29 April 2022.
  14. ^ "Councillor details - Councillor Val Arnold". northyorks.gov. 29 April 2022. Retrieved 29 April 2022.
  15. ^ "Councillor details - Councillor David Hugill". northyorks.gov. 29 April 2022. Retrieved 29 April 2022.
  16. ^ "Local elections Statement of Persons Nominated". Harrogate Council. Retrieved 9 April 2022.
  17. ^ "Local elections Statement of Persons Nominated" (PDF). Ryedale Council. Retrieved 9 April 2022.
  18. ^ "Local elections Statement of Persons Nominated" (PDF). Selby Council. Retrieved 9 April 2022.