The Belgian International is an international badminton open tournament, held since 1958 but in irregular periods.

Since 2005, Yonex has become title sponsor of the event, which also become an International Challenge tournament within the Badminton Europe tournament circuit.

Previous winners

Year Men's singles Women's singles Men's doubles Women's doubles Mixed doubles
1958 Denmark Knud Aage Nielsen Denmark Tonny Holst-Christensen England Hugh Findlay
England Ronald Lockwood
England Heather Ward
England Barbara Carpenter
England Hugh T. Findlay
England Heather Ward
1959–
1960
No competition
1961 Malaysia Oon Chong Teik England Ursula Smith Malaysia Oon Chong Teik
Denmark Ole Mertz
No competition
1962–
1967
No competition
1968 Singapore Lee Kin Tat Netherlands Tonny Pannemans Singapore Lee Kin Tat
Mexico Roy Díaz González
Belgium June Jacques
Belgium Gerda Cairns
Netherlands Leo Kountul
Netherlands Tony Pannemans
1969 Sweden Sture Johnsson Denmark Imre Nielsen England David Horton
England Elliot Stuart
England Margaret Boxall
England Susan Whetnall
England Paul Whetnall
England Margaret Boxall
1970 Malaysia Punch Gunalan Netherlands Joke van Beusekom Malaysia Punch Gunalan
Malaysia Ng Boon Bee
Netherlands Joke van Beusekom
Netherlands Felice do Nooyer
Malaysia Ng Boon Bee
Malaysia Sylvia Ng
1971 Malaysia Tan Aik Huang Netherlands Tonny Pannemans Netherlands Tony Pannemans
West Germany Lore Hawig
Netherlands Clemens Wortel
Netherlands Tony Pannemans
1972 Indonesia Djauhari Netherlands Joke van Beusekom Indonesia Djauhari
Indonesia Budinan
South Africa Barbara Lord
South Africa Dorte Tyghe
South Africa Kenneth Parsons
South Africa Dorte Tyghe
1973 No competition
1974 South Africa William Kerr Czechoslovakia Alena Poborakova South Africa William Kerr
South Africa Kenneth Parsons
Czechoslovakia Alena Poboraková
Czechoslovakia Tatjana Pravdová
South Africa Kenneth Parsons
South Africa Alan Parsons
1975 Netherlands Rob Ridder South Africa Gussie Botes South Africa John Abrahams
South Africa Gordon McMillan
Netherlands Marjan Luesken
South Africa Thatcher
South Africa Alan Phillips
South Africa Marianne van der Walt
1976 West Germany Karl-Heinz Zwiebler Netherlands Hanke de Kort England Ray Sharp
England Ray Rolfe
Netherlands Hanke de Kort
Netherlands Marja Ravelli
Netherlands Clemens Wortel
Netherlands Hanke de Kort
1978 No competition
1979 West Germany Ulrich Rost Netherlands Marja Ridder Netherlands Rob Ridder
Netherlands Piet Ridder
Netherlands Hanke de Kort
Netherlands Marja Ridder
Netherlands Rob Ridder
Netherlands Marjan Ridder
1980 No competition
1981 Wales Barry Burns Netherlands Carol Liem Netherlands Ivan Kristanto
Netherlands Frank van Dongen
Netherlands Paula Kloet
Netherlands Grace Kakiay
Netherlands Bas von Barnau-Sijthoff
Netherlands Jeanette van Driel
1982–
1983
No competition
1984 England Glen Milton England Wendy Massam Denmark Peter Buch
Denmark Niels Hansen
England Wendy Massam
England Lisa Chapman
Netherlands Rob Ridder
Netherlands Marjan Ridder
1985 Austria Tariq Farooq England Sally Podger West Germany Michael Fischedick
West Germany Mathias Klein
England Sally Podger
Sweden Lena Staxler
Netherlands Dennis Tjin Asjoe
Netherlands Jeanette van Driel
1986 England Steve Baddeley China Xiao Jie China He Xiangyang
China Tang Hai
Netherlands Eline Coene
Netherlands Erica van Dijck
Scotland Billy Gilliland
England Nora Perry
1987 Denmark Morten Frost Netherlands Astrid van der Knaap Denmark Jens Peter Nierhoff
Denmark Michael Kjeldsen
England Gillian Gowers
England Gillian Gilks
England Martin Dew
England Gillian Gilks
1988 Sweden Christine Magnusson South Korea Kim Yun-ja
South Korea Yoo Sang-hee
Denmark Steen Fladberg
England Gillian Clark
1989 Denmark Poul-Erik Høyer Larsen China Tang Jiuhong China Zhang Qiang
China Zhou Jincan
Sweden Christine Magnusson
Sweden Maria Bengtsson
Denmark Jan Paulsen
England Gillian Gowers
1990–
2000
No competition
2001 France Nabil Lasmari Indonesia Hanny Setiani Belgium Wouter Claes
Belgium Frédéric Mawet
England Harriet Johnson
Denmark Karina Sørensen
Belgium Wouter Claes
Denmark Karina Sørensen
2002–
2004
No competition
2005[1] Denmark Anders Boesen Germany Xu Huaiwen Germany Ingo Kindervater
Germany Kristof Hopp
Germany Juliane Schenk
Germany Nicole Grether
Germany Kristof Hopp
Germany Birgit Overzier
2006[2] Denmark Kasper Ødum Germany Petra Overzier Sweden Imanuel Hirschfeldt
Indonesia Imam Sodikin
Russia Marina Yakusheva
Russia Elena Shimko
Russia Vitaly Durkin
Russia Valerya Sorokina
2007[3] Germany Marc Zwiebler Ukraine Larissa Griga Germany Kristof Hopp
Germany Ingo Kindervater
England Natalie Munt
England Joanne Nicholas
England Chris Langridge
England Joanne Nicholas
2008[4] Japan Kenichi Tago Germany Juliane Schenk Scotland Andrew Bowman
Wales Martyn Lewis
Russia Valeria Sorokina
Russia Nina Vislova
Russia Nina Vislova
Russia Vitaly Durkin
2009[5] Germany Marc Zwiebler Netherlands Yao Jie Netherlands Ruud Bosch
Netherlands Koen Ridder
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
England Heather Olver
England Marcus Ellis
2010[6] Germany Juliane Schenk Germany Ingo Kindervater
Germany Johannes Schöttler
Germany Sandra Marinello
Germany Birgit Overzier
Germany Michael Fuchs
Germany Birgit Overzier
2011[7] France Brice Leverdez Germany Olga Konon Poland Adam Cwalina
Poland Michał Łogosz
Singapore Shinta Mulia Sari
Singapore Yao Lei
Singapore Chayut Triyachart
Singapore Yao Lei
2012[8] Indonesia Andre Kurniawan Tedjono France Sashina Vignes Waran Poland Adam Cwalina
Netherlands Koen Ridder
Netherlands Selena Piek
Netherlands Iris Tabeling
England Marcus Ellis
England Gabrielle White
2013[9] Indonesia Febby Angguni Denmark Anders Skaarup Rasmussen
Denmark Kim Astrup
Scotland Imogen Bankier
Bulgaria Petya Nedelcheva
Denmark Anders Skaarup Rasmussen
Denmark Lena Grebak
2014[10] Denmark Hans-Kristian Vittinghus Canada Michelle Li Denmark Mathias Christiansen
Denmark David Daugaard
Netherlands Eefje Muskens
Netherlands Selena Piek
Netherlands Jacco Arends
Netherlands Selena Piek
2015[11] Denmark Anders Antonsen Malaysia Goh Jin Wei India Manu Attri
India B. Sumeeth Reddy
Denmark Maiken Fruergaard
Denmark Sara Thygesen
Poland Robert Mateusiak
Poland Nadieżda Zięba
2016[12] France Lucas Corvée Malaysia Sonia Cheah Su Ya Chinese Taipei Lu Ching-yao
Chinese Taipei Yang Po-han
England Chloe Birch
England Lauren Smith
France Ronan Labar
France Audrey Fontaine
2017[13] Japan Kento Momota Spain Beatriz Corrales Denmark Frederik Colberg
Denmark Rasmus Fladberg
Netherlands Selena Piek
Netherlands Cheryl Seinen
Netherlands Jacco Arends
Netherlands Selena Piek
2018[14] England Toby Penty Chinese Taipei Lin Ying-chun Netherlands Jacco Arends
Netherlands Ruben Jille
France Delphine Delrue
France Léa Palermo
2019[15] India Lakshya Sen Denmark Line Christophersen England Ben Lane
England Sean Vendy
Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
England Ben Lane
England Jessica Pugh
2020 Cancelled[note 1]
2021[16] Malaysia Ng Tze Yong Japan Riko Gunji Indonesia Pramudya Kusumawardana
Indonesia Yeremia Rambitan
Japan Rin Iwanaga
Japan Kie Nakanishi
Japan Hiroki Midorikawa
Japan Natsu Saito
2022[17]


  1. ^ This tournament, originally to be played from 9 to 12 September, was later cancelled due to the COVID-19 pandemic in Belgium.

Performances by nation

As of the 2021 edition
Pos Nation MS WS MD WD XD Total
1  Netherlands 1 9 4.5 9 10 33.5
2  England 3 3 4 7 8.5 25.5
3  Denmark 8 3 6.5 1.5 2.5 21.5
4  Germany 5 5 4 2.5 2 18.5
5  Malaysia 4 2 2.5 0 1 9.5
6  South Africa 1 1 2 1.5 3 8.5
7  Indonesia 3 2 2.5 0 0 7.5
8  France 3 1 0 1 1 6
 Japan 2 1 0 2 1 6
10  China 0 2 2 0 0 4
 Russia 0 0 0 2 2 4
 Sweden 1 1 0.5 1.5 0 4
13  Singapore 1 0 0.5 1 1 3.5
14  Belgium 0 0 1 1 0.5 2.5
 Poland 0 0 1.5 0 1 2.5
16  Chinese Taipei 0 1 1 0 0 2
 Czechoslovakia 0 1 0 1 0 2
 India 1 0 1 0 0 2
19  Bulgaria 0 0 0 1.5 0 1.5
 Scotland 0 0 0.5 0.5 0.5 1.5
 Wales 1 0 0.5 0 0 1.5
22  Austria 1 0 0 0 0 1
 Canada 0 1 0 0 0 1
 South Korea 0 0 0 1 0 1
 Spain 0 1 0 0 0 1
 Ukraine 0 1 0 0 0 1
27  Mexico 0 0 0.5 0 0 0.5
Total 35 35 35 34 34 173

References