Swedish Open
StatusRevived since 2018
Genresports event
Frequencyannual
Location(s)various
CountrySweden
Inaugurated1967 (1967)
Most recent2019 (2019)
Organised byBadminton Sweden

The Swedish Open is an open badminton tournament that is annually held since 2018, previously from 1956 to 2000 after which the organizer, Svenska Badmintonförbundet, could no longer find a suitable sponsor. To some extent it has been replaced by the Swedish International Stockholm tournament.

Between 2004 and 2017 it was replaced by Swedish International / Swedish Masters Badminton Championships. The name is re-used since 2018.

Winners

Year Men's singles Women's singles Men's doubles Women's doubles Mixed doubles
1956 Sweden Leif Ekedahl Denmark Aase Schiøtt Jacobsen Sweden Berndt Dahlberg
Sweden Bertil Glans
Denmark Anni Jørgensen
Denmark Kirsten Thorndahl
Denmark Jørgen Hammergaard Hansen
Denmark Anni Jørgensen
1957 Denmark Finn Kobberø Denmark Inger Kjærgaard Denmark Jørgen Hammergaard Hansen
Denmark Finn Kobberø
England Iris Rogers
England June Timperley
England Tony Jordan
England June Timperley
1958 Denmark Ole Mertz
Denmark Poul-Erik Nielsen
Denmark Kirsten Granlund
Denmark Anni Hammergaard Hansen
Denmark Jørgen Hammergaard Hansen
Denmark Anni Jørgensen
1959 Sweden Berndt Dahlberg Denmark Hanne Jensen Sweden Berndt Dahlberg
Sweden Bertil Glans
Denmark Hanne Jensen
Denmark Inger Kjærgaard
Sweden Bertil Glans
Sweden Berit Olsson
1960 Sweden Eva Pettersson Denmark Finn Kobberø
Denmark Poul-Erik Nielsen
Sweden Ingrid Dahlberg
Sweden Berit Olsson
Denmark Poul-Erik Nielsen
Sweden Bodil Sterner
1961 Sweden Leif Ekedahl Denmark Tonny Holst-Christensen England Tony Jordan
England Peter J. Wadell
Denmark Hanne Andersen
Denmark Tonny Holst-Christensen
Denmark Bjørn Holst-Christensen
Denmark Tonny Holst-Christensen
1962 Denmark Erland Kops Denmark Ulla Rasmussen Denmark Jørgen Hammergaard Hansen
Denmark Finn Kobberø
Denmark Bente Kristiansen
Denmark Aase Winther
Denmark Finn Kobberø
Denmark Anni Hammergaard Hansen
1963 England Ursula H. Smith Denmark Henning Borch
Denmark Knud-Aage Nielsen
Denmark Karin Jørgensen
Denmark Ulla Rasmussen
Denmark Poul-Erik Nielsen
Denmark Ulla Rasmussen
1964 United States Judy Hashman Denmark Jørgen Hammergaard Hansen
Denmark Finn Kobberø
United States Judy Hashman
Republic of Ireland Mary O'Sullivan
Denmark Finn Kobberø
Denmark Anne Flindt
1965 Sweden Eva Twedberg Denmark Erland Kops
Denmark Knud-Aage Nielsen
Denmark Karin Jørgensen
Denmark Ulla Rasmussen
Denmark Henning Borch
Denmark Ulla Rasmussen
1966 Denmark Svend Andersen United States Judy Hashman Denmark Henning Borch
Denmark Jørgen Herlevsen
United States Judy Hashman
Sweden Eva Twedberg
Denmark Per Walsøe
Denmark Pernille Mølgaard Hansen
1967 Denmark Ulla Strand Denmark Svend Andersen
Denmark Per Walsøe
Denmark Lonny Funch
Denmark Ulla Strand
1968 Sweden Eva Twedberg Denmark Henning Borch
Denmark Erland Kops
Denmark Svend Andersen
Denmark Ulla Strand
1969 England Gillian Perrin Denmark Svend Andersen
Denmark Erland Kops
England Margaret Boxall
England Susan Whetnall
England Roger Mills
England Gillian Perrin
1970 Denmark Svend Pri Sweden Eva Twedberg Denmark Svend Pri
Denmark Per Walsøe
England Margaret Boxall
England Gillian Perrin
Denmark Per Walsøe
Denmark Pernille Mølgaard Hansen
1971 Denmark Elo Hansen England Margaret Beck
England Gillian Gilks
England Derek Talbot
England Gillian Gilks
1972 Denmark Svend Pri Denmark Erland Kops
Denmark Svend Pri
England David Eddy
England Gillian Gilks
1973 Denmark Poul Petersen
Denmark Svend Pri
England Derek Talbot
England Gillian Gilks
1974 Sweden Sture Johnsson Denmark Lene Køppen West Germany Karl-Heinz Garbers
West Germany Gerhard Kucki
England Barbara Giles
England Heather Nielsen
West Germany Roland Maywald
West Germany Brigitte Steden
1975 Denmark Svend Pri England Ray Stevens
England Mike Tredgett
England Barbara Giles
England Susan Whetnall
England Mike Tredgett
England Nora Perry
1976 Sweden Sture Johnsson England Gillian Gilks Denmark Flemming Delfs
Denmark Elo Hansen
England Margaret Beck
England Gillian Gilks
Denmark Steen Skovgaard
Denmark Lene Køppen
1977 Indonesia Liem Swie King Denmark Lene Køppen Indonesia Ade Chandra
Indonesia Tjun Tjun
England Barbara Giles
England Gillian Gilks
England Derek Talbot
England Gillian Gilks
1978 Denmark Svend Pri Denmark Flemming Delfs
Denmark Steen Skovgaard
England Nora Perry
England Anne Statt
England Mike Tredgett
England Nora Perry
1979 Denmark Flemming Delfs Netherlands Joke van Beusekom
Denmark Lene Køppen
1980 India Prakash Padukone Japan Yoshiko Yonekura Indonesia Ade Chandra
Indonesia Christian Hadinata
Japan Atsuko Tokuda
Japan Yoshiko Yonekura
Sweden Lars Wengberg
Sweden Anette Börjesson
1981 Indonesia Lius Pongoh South Korea Hwang Sun-ai Sweden Stefan Karlsson
Sweden Thomas Kihlström
England Nora Perry
England Sally Leadbeater
Scotland Billy Gilliland
England Nora Perry
1982 Malaysia Misbun Sidek China Wu Dixi Indonesia Christian Hadinata
Indonesia Lius Pongoh
China Xu Rong
China Wu Jianqiu
England Duncan Bridge
England Gillian Clark
1983 England Helen Troke Denmark Steen Fladberg
Denmark Jesper Helledie
England Nora Perry
England Jane Webster
Sweden Thomas Kihlström
England Nora Perry
1984 Denmark Jens Peter Nierhoff Japan Fumiko Tookairin South Korea Park Joo-bong
South Korea Kim Moon-soo
South Korea Kim Yun-ja
South Korea Yoo Sang-hee
Sweden Thomas Kihlström
Sweden Maria Bengtsson
1985 China Han Jian China Han Aiping China Li Yongbo
China Ding Qiqing
China Li Lingwei
China Han Aiping
Sweden Stefan Karlsson
Sweden Maria Bengtsson
1986–1987 not held
1988 China Xiong Guobao China Han Aiping China Li Yongbo
China Tian Bingyi
China Lin Ying
China Guan Weizhen
China Wang Pengren
China Shi Fangjing
1989 Denmark Morten Frost China Li Lingwei South Korea Chung Myung-hee
South Korea Chung So-young
South Korea Park Joo-bong
South Korea Chung Myung-hee
1990 China Liu Jun China Huang Hua China Huang Hua
China Zhou Lei
Sweden Jan-Eric Antonsson
Sweden Maria Bengtsson
1991 Indonesia Ardy Wiranata Indonesia Susi Susanti Malaysia Cheah Soon Kit
Malaysia Soo Beng Kiang
England Gillian Clark
Denmark Nettie Nielsen
Denmark Thomas Lund
Denmark Pernille Dupont
1992 Denmark Poul-Erik Høyer Larsen China Tang Jiuhong China Chen Hongyong
China Chen Kang
China Yao Fen
China Lin Yanfen
Sweden Pär-Gunnar Jönsson
Sweden Maria Bengtsson
1993 Denmark Thomas Stuer-Lauridsen South Korea Bang Soo-hyun Indonesia Rexy Mainaky
Indonesia Ricky Subagja
South Korea Chung So-young
South Korea Gil Young-ah
Denmark Thomas Lund
Sweden Catrine Bengtsson
1994 Sweden Jens Olsson South Korea Yoo Yong-sung
South Korea Jang Hye-ock
1995 South Korea Park Sung-woo China Ye Zhaoying Sweden Pär-Gunnar Jönsson
Sweden Peter Axelsson
South Korea Kim Mee-hyang
South Korea Kim Shin-young
China Chen Xingdong
China Wang Xiaoyuan
1996 China Yu Lizhi China Zhang Ning Indonesia Candra Wijaya
Indonesia Ade Sutrisna
Denmark Helene Kirkegaard
Denmark Rikke Olsen
South Korea Park Joo-bong
South Korea Ra Kyung-min
1997 Indonesia Ardy Wiranata China Gong Zhichao South Korea Ha Tae-kwon
South Korea Kang Kyung-jin
China Qiang Hong
China Liu Lu
Germany Michael Keck
Netherlands Erica van den Heuvel
1998 China Luo Yigang South Korea Kim Ji-hyun Indonesia Candra Wijaya
Indonesia Tony Gunawan
South Korea Jang Hye-ock
South Korea Ra Kyung-min
South Korea Kim Dong-moon
South Korea Ra Kyung-min
1999 China Chen Hong China Gong Ruina South Korea Ha Tae-kwon
South Korea Kim Dong-moon
South Korea Ra Kyung-min
South Korea Chung Jae-hee
2000 Sweden Rasmus Wengberg Japan Kanako Yonekura Thailand Kitipon Kitikul
Thailand Khunakorn Sudhisodhi
Denmark Pernille Harder
Denmark Jane F. Bramsen
Denmark Jonas Rasmussen
Denmark Jane F. Bramsen
2001–2017 not held
2018 India Siddharth Pratap Singh Denmark Michelle Skødstrup New Zealand Oliver Leydon-Davis
Denmark Lasse Mølhede
Sweden Emma Karlsson
Sweden Johanna Magnusson
France Thom Gicquel
France Delphine Delrue
2019 Japan Minoru Koga Japan Mako Urushizaki Denmark Mathias Bay-Smidt
Denmark Lasse Mølhede
Denmark Amalie Magelund
Denmark Freja Ravn
Singapore Danny Bawa Chrisnanta
Singapore Tan Wei Han
2020 Denmark Victor Svendsen Japan Natsuki Nidaira Chinese Taipei Chiang Chien-wei
Chinese Taipei Ye Hong-wei
Denmark Julie Finne-Ipsen
Denmark Mai Surrow
Japan Yujiro Nishikawa
Japan Saori Ozaki
2021 Cancelled[note 1]
2022


  1. ^ This tournament, originally to be played from 21–24 January, was later cancelled due to COVID-19 pandemic in Sweden.

Performances by nation

Pos Nation MS WS MD WD XD Total
1  Denmark 22 13 20.5 14 15 84.5
2  England 0 4 2 13.5 11 30.5
3  China 6 10 5 6 2 29
 Sweden 8 7 4 2.5 7.5 29
5  South Korea 1 4 3 7 5 20
6  Indonesia 4 1 7 0 0 12
7  Japan 1 5 0 1 1 8
8  Malaysia 2 0 1 0 0 3
 United States 0 2 0 1 0 3
10  Germany 0 0 1 0 1.5 2.5
11  India 2 0 0 0 0 2
12  Chinese Taipei 0 0 1 0 0 1
 France 0 0 0 0 1 1
 Netherlands 0 0 0 0.5 0.5 1
 Singapore 0 0 0 0 1 1
 Thailand 0 0 1 0 0 1
17  Ireland 0 0 0 0.5 0 0.5
 New Zealand 0 0 0.5 0 0 0.5
 Scotland 0 0 0 0 0.5 0.5
Total 46 46 46 46 46 230

References