Badminton has been one of the regular Asian Games sports since 1962 in Jakarta, Indonesia.

History

Badminton made its debut in the Asian Games as a demonstration sport at the 1958 Asian Games in Tokyo, Japan, and became a regular competitive sport in 1962.[1] In the 1962 Games, six events were held, with singles, doubles and team event for both men and women. The mixed doubles event was added in 1966 Asian Games. There was a playoff between the two semifinal losers to determine the sole winner of the bronze medal in 1962; but since 1966, two bronze medals per event are awarded in each event (except in 1974).

Competition

Asian Games badminton consists of a single-elimination tournament. Each match is played to the best of three games, each game is of 21 points. Rally scoring is used, meaning a player does not need to be serving to score. A player must win by two points or be the first player to 30 points.[2]

Editions

Games Year Host city Best nation
IV 1962 Jakarta, Indonesia  Indonesia
V 1966 Bangkok, Thailand  Indonesia
VI 1970 Bangkok, Thailand  Japan
VII 1974 Tehran, Iran  China
VIII 1978 Bangkok, Thailand  Indonesia
IX 1982 New Delhi, India  China
X 1986 Seoul, South Korea  China
XI 1990 Beijing, China  China
XII 1994 Hiroshima, Japan  South Korea
XIII 1998 Bangkok, Thailand  China
XIV 2002 Busan, South Korea  South Korea
XV 2006 Doha, Qatar  China
XVI 2010 Guangzhou, China  China
XVII 2014 Incheon, South Korea  China
XVIII 2018 JakartaPalembang, Indonesia  China

Events

Event 62 66 70 74 78 82 86 90 94 98 02 06 10 14 18 Years
Men's singles X X X X X X X X X X X X X X X 15
Men's doubles X X X X X X X X X X X X X X X 15
Men's team X X X X X X X X X X X X X X X 15
Women's singles X X X X X X X X X X X X X X X 15
Women's doubles X X X X X X X X X X X X X X X 15
Women's team X X X X X X X X X X X X X X X 15
Mixed doubles X X X X X X X X X X X X X X 14
Total 6 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 China (CHN)432935107
2 Indonesia (INA)28274499
3 South Korea (KOR)16173366
4 Japan (JPN)782540
5 Malaysia (MAS)782035
6 Thailand (THA)1111527
7 Hong Kong (HKG)1258
8 Chinese Taipei (TPE)1168
9 India (IND)01910
10 Myanmar (MYA)0011
 Pakistan (PAK)0011
 Singapore (SGP)0011
Totals (12 nations)104104195403

Performance by nations

Pos Nation MS WS MD WD XD MT WT Total
1  China 7 8 1 7 4 6 10 43
2  Indonesia 7 1 8 4 2 5 1 28
3  South Korea 0 1 2 3 6 3 1 16
4  Malaysia 1 0 4 0 2 0 0 7
5  Japan 0 3 0 1 0 0 3 7
6  Hong Kong 0 1 0 0 0 0 0 1
6  Chinese Taipei 0 1 0 0 0 0 0 1
6  Thailand 0 0 0 0 0 1 0 1
Total 15 15 15 15 14 15 15 104

Participating nations

Nation 62 66 70 74 78 82 86 90 94 98 02 06 10 14 18 Years
 Afghanistan 2 2 2
 Bahrain 2 1
 Cambodia X 3 2 3
 China 12 12 12 16 16 16 16 19 16 20 20 20 12
 Chinese Taipei X 8 16 4 9 20 20 20 8
 Timor-Leste 2 2 2
 Hong Kong 4 8 6 8 6 6 8 8 10 10 13 12 18 20 14
 India X X X 12 1 2 10 17 15 20 10
 Indonesia 10 X X X X 12 14 16 16 16 12 16 20 18 20 15
 Iran X 4 2 2 2 5
 Iraq 1 1
 Japan X X X X X X 11 12 16 11 11 11 16 20 20 15
 Macau 2 4 6 10 4 5
 Malaysia 10 X X X X X 7 7 9 16 17 16 18 20 14 15
 Maldives 4 3 8 8 4
 Mongolia 4 2 4 4 4 5
 Myanmar X 1
 Nepal X X X X 8 1 5 8 8 9
 North Korea X 6 2
 Pakistan X X 2 6 2 4 8 7
 Philippines X X X X X 4 1 2 8
 Qatar 1 1
 Saudi Arabia 2 1
 Singapore X 3 2 12 2 6 6
 South Korea X X X X X 16 16 16 16 20 16 20 20 20 14
 Sri Lanka X 1 2 2 1 4 4 6 8
 Syria 1 4 2
 Thailand X X X X X X 5 12 13 16 12 16 20 20 20 15
 Vietnam 4 2 5 6 4
Number of nations 7 11 8 13 11 11 10 11 14 16 20 17 19 19
Number of athletes 98 101 112 132 120 162 190 221 224

Finals

Men's singles

Year Champions Runners-up Score
1962  Tan Joe Hok (INA)  Teh Kew San (MAL) 15–9, 15–3
1966  Ang Tjin Siang (INA)  Wong Pek Sen (INA) 5–3, Retired
1970  Punch Gunalan (MAL)  Muljadi (INA) 4–15, 15–3, 15–12
1974  Hou Jiachang (CHN)  Fang Kaixiang (CHN) 15–12, 15–11
1978  Liem Swie King (INA)  Han Jian (CHN) 15–7, 15–11
1982  Han Jian (CHN)  Liem Swie King (INA) 18–16, 15–10
1986  Zhao Jianhua (CHN)  Yang Yang (CHN) 15–9, 17–16
1990  Zhao Jianhua (CHN)  Yang Yang (CHN) 15–10, 15–11
1994  Hariyanto Arbi (INA)  Joko Suprianto (INA) 15–7, 15–1
1998  Dong Jiong (CHN)  Hendrawan (INA) 17–14, 10–15, 15–8
2002  Taufik Hidayat (INA)  Lee Hyun-il (KOR) 15–7, 15–9
2006  Taufik Hidayat (INA)  Lin Dan (CHN) 21–15, 22–20
2010  Lin Dan (CHN)  Lee Chong Wei (MAS) 21–13, 15–21, 21–10
2014  Lin Dan (CHN)  Chen Long (CHN) 12–21, 21–16, 21–16
2018  Jonatan Christie (INA)  Chou Tien-chen (TPE) 21–18, 20–22, 21–15

Men's doubles

Year Champions Runners-up Score
1962  Tan Yee Khan (MAL)
 Ng Boon Bee (MAL)
 Tan Joe Hok (INA)
 Liem Tjeng Kiang (INA)
15–13, 18–17
1966  Ng Boon Bee (MAL)
 Tan Yee Khan (MAL)
 Ang Tjin Siang (INA)
 Tjoa Tjong Boan (INA)
12–15, 15–8, 18–16
1970  Ng Boon Bee (MAL)
 Punch Gunalan (MAL)
 Junji Honma (JPN)
 Shoichi Toganoo (JPN)
5–15, 15–8, 15–7
1974  Tjun Tjun (INA)
 Johan Wahjudi (INA)
 Christian Hadinata (INA)
 Ade Chandra (INA)
15–9, 15–7
1978  Ade Chandra (INA)
 Christian Hadinata (INA)
 Tang Xianhu (CHN)
 Lin Shiquan (CHN)
15–8, 15–10
1982  Icuk Sugiarto (INA)
 Christian Hadinata (INA)
 Luan Jin (CHN)
 Lin Jiangli (CHN)
15–6, 15–8
1986  Park Joo-bong (KOR)
 Kim Moon-soo (KOR)
 Tian Bingyi (CHN)
 Li Yongbo (CHN)
15–8, 15–10
1990  Tian Bingyi (CHN)
 Li Yongbo (CHN)
 Park Joo-bong (KOR)
 Kim Moon-soo (KOR)
15–8, 15–4
1994  Rexy Mainaky (INA)
 Ricky Subagja (INA)
 Cheah Soon Kit (MAS)
 Soo Beng Kiang (MAS)
15–10, 15–2
1998  Ricky Subagja (INA)
 Rexy Mainaky (INA)
 Pramote Teerawiwatana (THA)
 Siripong Siripool (THA)
15–5, 15–10
2002  Lee Dong-soo (KOR)
 Yoo Yong-sung (KOR)
 Pramote Teerawiwatana (THA)
 Tesana Panvisvas (THA)
15–11, 15–6
2006  Koo Kien Keat (MAS)
 Tan Boon Heong (MAS)
 Luluk Hadiyanto (INA)
 Alvent Yulianto (INA)
21–13, 21–14
2010  Markis Kido (INA)
 Hendra Setiawan (INA)
 Koo Kien Keat (MAS)
 Tan Boon Heong (MAS)
16–21, 26–24, 21–19
2014  Mohammad Ahsan (INA)
 Hendra Setiawan (INA)
 Lee Yong-dae (KOR)
 Yoo Yeon-seong (KOR)
21–16, 16–21, 21–17
2018  Marcus Fernaldi Gideon (INA)
 Kevin Sanjaya Sukamuljo (INA)
 Fajar Alfian (INA)
 Muhammad Rian Ardianto (INA)
13–21, 21–18, 24–22

Men's team

Year Champions Runners-up Score
1962  Indonesia (INA)
Tutang Djamaluddin
Liem Tjeng Kiang
Ferry Sonneville
Tan Joe Hok
Abdul Patah Unang
 Thailand (THA)
Narong Bhornchima
Raphi Kanchanaraphi
Channarong Ratanaseangsuang
Sangob Rattanusorn
Charoen Wattanasin
5–0
1966  Thailand (THA)
Chavalert Chumkum
Narong Bhornchima
Raphi Kanchanaraphi
Channarong Ratanaseangsuang
Sangob Rattanusorn
Tuly Ulao
Charoen Wattanasin
 Malaysia (MAL)
Eddy Choong
Khor Cheng Chye
Billy Ng
Ng Boon Bee
Tan Yee Khan
Teh Kew San
Yew Cheng Hoe
5–4
1970  Indonesia (INA)
Indra Gunawan
Rudy Hartono
Indratno
Mintarja
Muljadi
 Thailand (THA)
Soonchai Akyapisut
Chavalert Chumkum
Bandid Jaiyen
Sangob Rattanusorn
Pornchai Sakuntaniyom
Tuly Ulao
1974  China (CHN)
Chen Tianxiang
Chen Xinhui
Fang Kaixiang
Hou Jiachang
Tang Xianhu
Yu Yaodong
 Indonesia (INA)
Ade Chandra
Christian Hadinata
Liem Swie King
Nunung Murdjianto
Tjun Tjun
Johan Wahjudi
3–2
1978  Indonesia (INA)
Liem Swie King
Rudy Heryanto
Ade Chandra / Iie Sumirat
Christian Hadinata / Liem Swie King
 China (CHN)
Han Jian
Luan Jin
Hou Jiachang / Yu Yaodong
Tang Xianhu / Lin Shiquan
3–1
1982  China (CHN)
Chen Changjie
Han Jian
Lin Jiangli
Luan Jin
Sun Zhian
Yao Ximing
 Indonesia (INA)
Christian Hadinata
Wirawan Hadiyanto
Rudy Heryanto
Hariamanto Kartono
Liem Swie King
Icuk Sugiarto
1986  South Korea (KOR)
Park Joo-bong
Sung Han-kook
Park Joo-bong / Kim Moon-soo
Kim Joong-soo / Lee Deuk-choon
Park Sung-bae
 China (CHN)
Zhao Jianhua
Yang Yang
Ding Qiqing / Chen Kang
Li Yongbo / Tian Bingyi
Xiong Guobao
5–0
1990  China (CHN)
Yang Yang
Xiong Guobao
Li Yongbo / Tian Bingyi
Zheng Yumin / Huang Zhanzhong
Zhao Jianhua
 Malaysia (MAL)
Rashid Sidek
Foo Kok Keong
Razif Sidek / Jalani Sidek
Cheah Soon Kit / Soo Beng Kiang
Kwan Yoke Meng
5–0
1994  Indonesia (INA)
Ardy Wiranata
Joko Suprianto
Rexy Mainaky / Ricky Subagja
Rudy Gunawan / Bambang Suprianto
Hariyanto Arbi
 South Korea (KOR)
Park Sung-woo
Kim Hak-kyun
Ha Tae-kwon / Yoo Yong-sung
Kang Kyung-jin / Lee Suk-ho
Ahn Jae-chang
5–0
1998  Indonesia (INA)
Hendrawan
Ricky Subagja / Rexy Mainaky
Taufik Hidayat
Candra Wijaya / Tony Gunawan
 China (CHN)
Sun Jun
Zhang Jun / Zhang Wei
Luo Yigang
Liu Yong / Yu Jinhao
4–0
2002  South Korea (KOR)
Shon Seung-mo
Lee Hyun-il
Lee Dong-soo / Yoo Yong-sung
Kim Dong-moon / Ha Tae-kwon
 Indonesia (INA)
Taufik Hidayat
Rony Agustinus
Sigit Budiarto / Candra Wijaya
Halim Haryanto / Tri Kusharjanto
3–1
2006  China (CHN)
Lin Dan
Cai Yun / Fu Haifeng
Chen Jin
Xie Zhongbo / Guo Zhendong
Bao Chunlai
 South Korea (KOR)
Lee Hyun-il
Jung Jae-sung / Lee Yong-dae
Park Sung-hwan
Lee Jae-jin / Hwang Ji-man
Shon Seung-mo
3–2
2010  China (CHN)
Lin Dan
Cai Yun / Fu Haifeng
Chen Jin
Xu Chen / Guo Zhendong
 South Korea (KOR)
Park Sung-hwan
Jung Jae-sung / Lee Yong-dae
Son Wan-ho
Yoo Yeon-seong / Ko Sung-hyun
3–1
2014  South Korea (KOR)
Son Wan-ho
Yoo Yeon-seong / Lee Yong-dae
Lee Dong-keun
Kim Gi-jung / Kim Sa-rang
Lee Hyun-il
 China (CHN)
Chen Long
Xu Chen / Zhang Nan
Lin Dan
Cai Yun / Fu Haifeng
Gao Huan
3–2
2018  China (CHN)
Shi Yuqi
Li Junhui / Liu Yuchen
Chen Long
Liu Cheng / Zhang Nan
 Indonesia (INA)
Anthony Sinisuka Ginting
Marcus Fernaldi Gideon / Kevin Sanjaya Sukamuljo
Jonatan Christie
Fajar Alfian / Muhammad Rian Ardianto
3–1

Women's singles

Year Champions Runners-up Score
1962  Minarni (INA)  Corry Kawilarang (INA) 11–4, 7–11, 11–7
1966  Noriko Takagi (JPN)  Sumol Chanklum (THA) 11–0, 11–4
1970  Hiroe Yuki (JPN)  Thongkam Kingmanee (THA) 12–9, 11–8
1974  Chen Yuniang (CHN)  Liang Qiuxia (CHN) 11–8, 11–7
1978  Liang Qiuxia (CHN)  Liu Xia (CHN) 11–6, 11–5
1982  Zhang Ailing (CHN)  Li Lingwei (CHN) 11–6, 11–8
1986  Han Aiping (CHN)  Li Lingwei (CHN) 11–6, 11–9
1990  Tang Jiuhong (CHN)  Lee Young-suk (KOR) 7–11, 11–7, 11–3
1994  Bang Soo-hyun (KOR)  Hisako Mizui (JPN) 11–4, 11–6
1998  Kanako Yonekura (JPN)  Gong Zhichao (CHN) 1–11, 11–5, 11–6
2002  Zhou Mi (CHN)  Gong Ruina (CHN) 11–1, 11–1
2006  Wang Chen (HKG)  Yip Pui Yin (HKG) 21–14, 22–10
2010  Wang Shixian (CHN)  Wang Xin (CHN) 21–18, 21–15
2014  Wang Yihan (CHN)  Li Xuerui (CHN) 11–21, 21–17, 21–7
2018  Tai Tzu-ying (TPE)  P. V. Sindhu (IND) 21–13, 21–16

Women's doubles

Year Champions Runners-up Score
1962  Minarni (INA)
 Retno Kustijah (INA)
 Corry Kawilarang (INA)
 Happy Herowati (INA)
9–15, 15–12, 15–6
1966  Minarni (INA)
 Retno Kustijah (INA)
 Hiroe Amano (JPN)
 Tomoko Takahashi (JPN)
15–9, 15–6
1970  Etsuko Takenaka (JPN)
 Machiko Aizawa (JPN)
 Retno Kustijah (INA)
 Nurhaena (INA)
15–11, 15–6
1974  Liang Qiuxia (CHN)
 Zheng Huiming (CHN)
 Lin Youya (CHN)
 Qiu Yufang (CHN)
15–10, 15–12
1978  Verawaty Wiharjo (INA)
 Imelda Wiguno (INA)
 Qiu Yufang (CHN)
 Zheng Huiming (CHN)
1982  Hwang Sun-ai (KOR)
 Kang Haeng-suk (KOR)
 Kim Yun-ja (KOR)
 Yoo Sang-hee (KOR)
18–13, 7–15, 15–7
1986  Lin Ying (CHN)
 Guan Weizhen (CHN)
 Kim Yun-ja (KOR)
 Yoo Sang-hee (KOR)
15–9, 8–15, 15–10
1990  Guan Weizhen (CHN)
 Nong Qunhua (CHN)
 Chung So-young (KOR)
 Gil Young-ah (KOR)
15–11, 15–4
1994  Shim Eun-jung (KOR)
 Jang Hye-ock (KOR)
 Chung So-young (KOR)
 Gil Young-ah (KOR)
15–9, 15–3
1998  Ge Fei (CHN)
 Gu Jun (CHN)
 Eliza Nathanael (INA)
 Deyana Lomban (INA)
12–15, 15–9, 15–11
2002  Ra Kyung-min (KOR)
 Lee Kyung-won (KOR)
 Gao Ling (CHN)
 Huang Sui (CHN)
11–8, 11–7
2006  Gao Ling (CHN)
 Huang Sui (CHN)
 Zhang Jiewen (CHN)
 Yang Wei (CHN)
18–21, 23–21, 21–14
2010  Tian Qing (CHN)
 Zhao Yunlei (CHN)
 Wang Xiaoli (CHN)
 Yu Yang (CHN)
20–22, 21–15, 21–12
2014  Nitya Krishinda Maheswari (INA)
 Greysia Polii (INA)
 Misaki Matsutomo (JPN)
 Ayaka Takahashi (JPN)
21–15, 21–9
2018  Chen Qingchen (CHN)
 Jia Yifan (CHN)
 Misaki Matsutomo (JPN)
 Ayaka Takahashi (JPN)
22–20, 22–20

Women's team

Year Champions Runners-up Score
1962  Indonesia (INA)
Goei Kiok Nio
Happy Herowati
Corry Kawilarang
Retno Kustijah
Minarni
 Malaya (MAL)
Annie Keong
Kok Lee Ying
Jean Moey
Ng Mei Ling
Tan Gaik Bee
3–2
1966  Japan (JPN)
Hiroe Amano
Kazuko Goto
Noriko Takagi
Tomoko Takahashi
 Thailand (THA)
Sumol Chanklum
Boobpa Kaentong
Achara Pattabongs
Pratuang Pattabongs
4–3
1970  Japan (JPN)
Machiko Aizawa
Mariko Nishio
Etsuko Takenaka
Hiroe Yuki
 Thailand (THA)
Sumol Chanklum
Boobpa Kaentong
Thongkam Kingmanee
Petchroong Liengtrakulngam
Achara Pattabongs
1974  China (CHN)
Chen Yuniang
Liang Qiuxia
Liu Xiaozheng
Lin Youya
Qiu Yufang
Zheng Huiming
 Indonesia (INA)
Regina Masli
Minarni
Taty Sumirah
Theresia Widiastuti
Imelda Wiguno
Sri Wiyanti
3–2
1978  China (CHN)
Li Fang
Liang Qiuxia
Liu Xia
Qiu Yufang
Zhang Ailing
Zheng Huiming
 Indonesia (INA)
Ruth Damayanti
Ivana Lie
Tjan So Gwan
Theresia Widiastuti
Imelda Wiguno
Verawaty Wiharjo
1982  China (CHN)
Li Lingwei
Lin Ying
Wu Dixi
Wu Jianqiu
Xu Rong
Zhang Ailing
 Japan (JPN)
Kimiko Jinnai
Sumiko Kitada
Kazuko Takamine
Fumiko Tokairin
Atsuko Tokuda
Yoshiko Yonekura
1986  China (CHN)
Li Lingwei
Han Aiping
Lin Ying / Guan Weizhen
Li Lingwei / Han Aiping
Zheng Yuli
 Japan (JPN)
Sumiko Kitada
Kimiko Jinnai
Atsuko Tokuda / Yoshiko Yonekura
Sumiko Kitada / Kimiko Jinnai
Yoshiko Yonekura
5–0
1990  China (CHN)
Tang Jiuhong
Huang Hua
Yao Fen / Lai Caiqin
Guan Weizhen / Nong Qunhua
Zhou Lei
 Indonesia (INA)
Susi Susanti
Minarti Timur
Rosiana Tendean / Erma Sulistianingsih
Verawaty Fadjrin / Lili Tampi
Sarwendah Kusumawardhani
4–1
1994  South Korea (KOR)
Bang Soo-hyun
Ra Kyung-min
Chung So-young / Jang Hye-ock
Gil Young-ah / Shim Eun-jung
Lee Heung-soon
 Indonesia (INA)
Susi Susanti
Yuni Kartika
Lili Tampi / Finarsih
Eliza Nathanael / Zelin Resiana
Yuliani Sentosa
4–1
1998  China (CHN)
Ye Zhaoying
Ge Fei / Gu Jun
Gong Zhichao
Tang Hetian / Zhang Ning
 South Korea (KOR)
Kim Ji-hyun
Ra Kyung-min / Chung Jae-hee
Lee Joo-hyun
Kim Shin-young / Yim Kyung-jin
3–1
2002  China (CHN)
Zhou Mi
Gong Ruina
Yang Wei / Huang Nanyan
Gao Ling / Huang Sui
 South Korea (KOR)
Kim Kyeung-ran
Jun Jae-youn
Ra Kyung-min / Lee Kyung-won
Lee Hyo-jung / Hwang Yu-mi
3–1
2006  China (CHN)
Zhang Ning
Yang Wei / Zhang Jiewen
Xie Xingfang
 Japan (JPN)
Kaori Mori
Kumiko Ogura / Reiko Shiota
Eriko Hirose
3–0
2010  China (CHN)
Wang Xin
Wang Shixian
Jiang Yanjiao
 Thailand (THA)
Ratchanok Intanon
Nitchaon Jindapol
Sapsiree Taerattanachai
3–0
2014  China (CHN)
Li Xuerui
Tian Qing / Zhao Yunlei
Wang Shixian
 South Korea (KOR)
Sung Ji-hyun
Kim So-yeong / Chang Ye-na
Bae Yeon-ju
3–0
2018  Japan (JPN)
Akane Yamaguchi
Yuki Fukushima / Sayaka Hirota
Nozomi Okuhara
Misaki Matsutomo / Ayaka Takahashi
 China (CHN)
Chen Yufei
Chen Qingchen / Jia Yifan
He Bingjiao
Huang Dongping / Zheng Yu
3–1

Mixed doubles

Year Champions Runners-up Score
1966  Teh Kew San (MAL)
 Rosalind Singha Ang (MAL)
 Eddy Choong (MAL)
 Tan Gaik Bee (MAL)
18–13, 11–15, 15–5
1970  Ng Boon Bee (MAL)
 Sylvia Ng (MAL)
 Bandid Jaiyen (THA)
 Achara Pattabongs (THA)
1974  Christian Hadinata (INA)
 Regina Masli (INA)
 Tjun Tjun (INA)
 Sri Wiyanti (INA)
15–10, 15–8
1978  Tang Xianhu (CHN)
 Zhang Ailing (CHN)
 Hariamanto Kartono (INA)
 Theresia Widiastuti (INA)
1982  Christian Hadinata (INA)
 Ivana Lie (INA)
 Icuk Sugiarto (INA)
 Ruth Damayanti (INA)
3–15, 15–8, 15–10
1986  Park Joo-bong (KOR)
 Chung Myung-hee (KOR)
 Lee Deuk-choon (KOR)
 Chung So-young (KOR)
15–10, 15–3
1990  Park Joo-bong (KOR)
 Chung Myung-hee (KOR)
 Eddy Hartono (INA)
 Verawaty Fadjrin (INA)
15–7, 7–15, 15–3
1994  Yoo Yong-sung (KOR)
 Chung So-young (KOR)
 Kang Kyung-jin (KOR)
 Jang Hye-ock (KOR)
15–10, 15–12
1998  Kim Dong-moon (KOR)
 Ra Kyung-min (KOR)
 Lee Dong-soo (KOR)
 Yim Kyung-jin (KOR)
15–6, 15–8
2002  Kim Dong-moon (KOR)
 Ra Kyung-min (KOR)
 Khunakorn Sudhisodhi (THA)
 Saralee Thungthongkam (THA)
11–4, 11–0
2006  Zheng Bo (CHN)
 Gao Ling (CHN)
 Xie Zhongbo (CHN)
 Zhang Yawen (CHN)
21–16, 25–23
2010  Shin Baek-cheol (KOR)
 Lee Hyo-jung (KOR)
 Zhang Nan (CHN)
 Zhao Yunlei (CHN)
21–19, 21–14
2014  Zhang Nan (CHN)
 Zhao Yunlei (CHN)
 Tontowi Ahmad (INA)
 Liliyana Natsir (INA)
21–16, 21–14
2018  Zheng Siwei (CHN)
 Huang Yaqiong (CHN)
 Tang Chun Man (HKG)
 Tse Ying Suet (HKG)
21–8, 21–15

List of medalists

Further information: List of Asian Games medalists in badminton

References

  1. ^ "Badminton – History". doha-2006.com. Wayback Machine. Archived from the original on 4 January 2007. Retrieved 12 July 2011.
  2. ^ "Sports – Badminton". gz2010.cn. Guangzhou Asian Games Organising Committee (GAGOC). 30 March 2009. Archived from the original on 3 September 2011. Retrieved 12 July 2011.