2019 Cheshire East Council election
Coat of arms of Cheshire East Borough Council.png

← 2015 2 May 2019 (2019-05-02) 2023 →

All 82 seats in Cheshire East Council
42 seats needed for a majority
  First party Second party Third party
 
Con
Lab
Ind
Leader Rachel Bailey Sam Corcoran Arthur Moran
Party Conservative Labour Independent
Leader's seat Audlem Sandbach Heath and East Nantwich North and West
Seats before 51 16 13
Seats won 34 25 19
Seat change Decrease17 Increase9 Increase6
Popular vote 35.52% 27.91% 19.79%

  Fourth party Fifth party Sixth party
 
LD
Grn
UKIP
Party Liberal Democrats Green UKIP
Seats before 2 0 0
Seats won 4 0 0
Seat change Increase2 0 0
Popular vote 11.02% 5.47% 0.29%

Council Leader before election

Rachel Bailey
Conservative

Elected Council Leader

Sam Corcoran
Labour

Elections to Cheshire East Council took place on Thursday 2 May 2019 in all 52 wards, with each ward returning between one and three councillors to the council. The Conservative Party lost overall control of the council, losing 17 seats; the Labour Party gained 9 seats, independents gained 6 and the Liberal Democrats gained 2.[1]

The elections were held against a background of a number of controversies, with the council facing eight criminal investigations. Multiple Conservative Cabinet members lost their seats, with Ainsley Arnold (Planning) losing out to Independents in Macclesfield Tytherington and Paul Bates (Finance) falling to fifth place in Congleton East, whilst then-Leader of the Council Rachel Bailey came within 78 votes of losing her seat to the Liberal Democrats. The biggest shocks came in Broken Cross and Upton, with Labour's Rob Vernon and James Barber becoming the first ever Labour councillors for the area and unseating the Mayor-elect, Liz Durham, and Sandbach Ettiley Heath and Wheelock, where Laura Crane achieved a huge swing to win the seat for Labour against Conservative councillor Gail Wait.

No party or grouping held a majority of the council seats, and so after a few weeks of negotiation, Labour and the Independents agreed to form a joint-Cabinet that would run the council for the following year, with a focus on changing the system of governance to abolish the Cabinet and replace it with the old committee system.

Results by Ward

Alderley Edge

Alderley Edge (1 seat)
Party Candidate Votes %
Alderley Edge First Craig Julian Browne 1,219 76.86
Conservative Paul Nicholas Brearley 255 16.08
Green Keith Andrew Boxer 112 7.06
Turnout   42.79
Alderley Edge First hold

Alsager

Alsager (3 seats)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Rod Fletcher 1,457 37.30
Liberal Democrats June Elizabeth Buckley 1,340 34.31
Liberal Democrats Phil Williams 1,297 33.21
Labour Jo Dale 1,082 27.70
Conservative Sue Helliwell 1,026 26.27
Conservative Martin William Deakin 920 23.55
Labour Julia Hawkins 919 23.53
Labour Michael James Unett 871 22.30
Conservative Paul Hugh Redstone 799 20.46
Green Hilary Jean Robinson 547 14.00
Animal Welfare Party Jane Catherine Smith 536 13.72
Turnout   40.69
Liberal Democrats hold
Liberal Democrats hold
Liberal Democrats gain from Conservative

Audlem

Audlem (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Rachel Anne Bailey 746 52.76
Liberal Democrats Richard John Derricutt 668 47.24
Turnout   36.03
Conservative hold

Bollington

Bollington (2 seats)
Party Candidate Votes %
Bollington First Amanda Stott 1,447 52.01
Bollington First James William David Nicholas 1,310 47.09
Labour John William Place 705 25.34
Labour Mike Hutchison 635 22.83
Conservative Elaine Mary Houghton 481 17.29
Liberal Democrats Johanna Maitland 309 11.11
Conservative Christopher Paul O'Leary 279 10.03
Turnout 40.11
Bollington First hold
Bollington First hold

Brereton Rural

Brereton Rural (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative John Valentine Wray 850 52.24
Independent Mark Cameron Elves 474 29.13
Labour Geraint Huw Price Jones 303 18.62
Turnout 34.95
Conservative hold

Broken Cross and Upton

Broken Cross and Upton (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Rob Vernon 948 38.23
Labour James William Barber 889 35.85
Conservative Liz Durham 764 30.81
Conservative Gareth Jones 653 26.33
Green David John Mayers 406 16.37
Liberal Democrats Max Muncaster 392 15.81
Independent Martin Christopher Hardy [1] 317 12.78
UKIP Maddie Mitchell 195 7.86
Turnout 36.6
Labour gain from Conservative
Labour gain from Conservative

Bunbury

Bunbury (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Sarah Joanne Pochin 750 54.47
Liberal Democrats Mark Peregrine Ireland-Jones 627 45.53
Turnout 37.51
Conservative hold

Chelford

Chelford (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Marc Nigel Asquith 646 51.75
Liberal Democrats Heulwen Ann Barlow 330 26.48
Independent Laurence Michael Hobday 270 21.67
Turnout 36.21
Conservative hold

Congleton East

Congleton East (3 seats)
Party Candidate Votes %
Liberal Democrats Denis Murphy 1,041 27.66
Independent Rob Moreton 1,040 27.64
Conservative David Thomas Brown 1,028 27.32
Independent Anthony Philip Bolding 989 26.28
Conservative Paul David Bates 950 25.25
Conservative Glen Samuel Williams 894 23.76
Women's Equality Kay Wesley 826 21.95
Liberal Democrats Robert Julian Douglas 765 20.33
Liberal Democrats James Nicholas Andrew Smith 740 19.67
Independent Simon Peter Clodd-Broom 699 18.58
Labour Peter John Ranson 649 17.25
Labour Ethel Mary Ranson 635 16.87
Turnout 34.78
Liberal Democrats gain from Conservative
Independent gain from Conservative
Conservative hold

Congleton West

Congleton West (3 seats)
Party Candidate Votes %
Independent Suzie Akers Smith 1,195 34.03
Conservative George Patrick Hayes 1,059 30.15
Conservative Sally Ann Holland 1,009 28.73
Conservative Geoff Baggot 960 27.33
Liberal Democrats Suzy Firkin 933 26.57
Labour Heather Seddon 700 19.93
Labour Alfie Seddon 685 19.50
Liberal Democrats Paul Michael Duffy 665 18.94
Liberal Democrats Robert Philip Hemsley 660 18.79
Independent Adam Clive Scott 649 18.48
Independent Sharon Smith 636 18.11
Labour Irene Faseyi 567 16.14
Turnout 32.52
Independent gain from Conservative
Conservative hold
Conservative hold

Crewe Central

Crewe Central (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Anthony Jack Critchley 450 60.98
Conservative Jonathan Ford Bebbington 139 18.83
Liberal Democrats Gwyn Griffiths 94 12.74
Independent Adam Ali Mustafa 55 7.45
Turnout 17.52
Labour hold

Crewe East

Crewe East (3 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Joy Bratherton 1,353 52.46
Labour Suzanne Marie Brookfield 1,340 51.96
Labour Hazel Faddes 1,239 48.04
Independent James Albert Connor 610 23.65
Conservative Peter Hargreaves 569 22.06
Conservative Clive Dunning Elverstone 521 20.20
Conservative Dominic John Bernard Wyartt 483 18.73
Green Melanie Ruth English 478 18.53
Turnout 23.69
Labour hold
Labour hold
Labour hold

Crewe North

Crewe North (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Jill Rhodes 471 48.71
For Britain Brian George Silvester 297 30.71
Conservative Ryan Joseph Moore 199 20.58
Turnout 26.90
Labour hold

Crewe South

Crewe South (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Dorothy Hilda Flude 1,138 59.39
Labour Steven William Hogben 1,052 54.91
Conservative Nicola Cooper 471 24.58
Conservative Arnob Ahmed 466 24.32
Liberal Democrats James Clifford Hughes 240 12.53
Turnout 24.95
Labour hold
Labour hold

Crewe St. Barnabas

Crewe St. Barnabas (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Sally Elizabeth Handley 426 74.48
Conservative Cherene Chantel Kefira Bracegirdle-Smith 146 25.52
Turnout 15.95
Labour hold

Crewe West

Crewe West (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Brian Roberts 1,013 58.18
Labour Marilyn Houston 940 53.99
Independent Roy Cartlidge 434 24.93
Conservative Patrick James Timms 409 23.49
Conservative Martin Clynes 344 19.76
Turnout 22.97
Labour hold
Labour hold

Dane Valley

Dane Valley (2 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Les Gilbert 1,583 52.40
Conservative Andrew Michael James Kolker 1,539 50.94
Liberal Democrats Richard James Wilson 936 30.98
Liberal Democrats Michelle Boath 748 24.76
Green Robert Michael St. John Green 402 13.31
Labour Willow Dale 259 8.57
Labour Pete Dale 230 7.61
Turnout 37.58
Conservative hold
Conservative hold

Disley

Disley (1 seat)
Party Candidate Votes %
Independent Brendan Patrick Murphy 762 49.16
Labour Alison Smith 399 25.74
Conservative Harold Davenport 389 25.10
Turnout 39.32
Independent gain from Conservative

Gawsworth

Gawsworth (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Lesley Smetham 883 72.85
Labour Fiona Wilson 329 27.15
Turnout 37.77
Conservative hold

Handforth

Handforth (2 seats)
Party Candidate Votes %
Independent Julie Anne Smith 1,297 52.60
Handforth Ratepayers' Association (Independent) Barry Edward Burkhill 1,086 44.04
Handforth Ratepayers' Association (Independent) Susan Ann Elizabeth Bidwell 918 37.23
Conservative David Lonsdale 595 24.13
Liberal Democrats Chris Fortune 383 15.53
Turnout 33.67
Independent gain from Handforth Ratepayers' Association
Handforth Ratepayers' Association hold

Haslington

Haslington (2 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Steven John Edgar 1,061 44.15
Conservative Mary Elizabeth Addison 1,058 44.03
Labour Pete Gubbins 716 29.80
Green Louise Amber Jewkes 696 28.96
Liberal Democrats Nick Taylor 293 12.19
Green Te Ata Browne 287 11.94
Turnout 35.03
Conservative hold
Conservative hold

High Legh

High Legh (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Kate Parkinson 710 53.71
Green Nigel Robert Hennerley 612 46.29
Turnout 36.62
Conservative hold

Knutsford

Knutsford (3 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Stewart Gardiner 1,310 38.83
Independent Quentin Abel 1,290 38.23
Conservative Tony Dean 1,243 36.84
Conservative Peter David Coan 1,174 34.80
Green Charlie William Abbott Booth 917 27.18
Liberal Democrats Christopher Avery Wetherell 912 27.03
Labour Joe Goddard 848 25.13
Independent Helen Ghislaine Rogers 830 24.60
Turnout 32.57
Conservative hold
Independent gain from Conservative
Conservative hold

Leighton

Leighton (1 seat)
Party Candidate Votes %
Independent Byron Evans 608 44.74
Conservative Sean Owen Alexander Houlston 425 31.27
Labour Alison Joy Spiceer 326 23.99
Turnout 31.48
Independent gain from Conservative

Macclesfield Central

Macclesfield Central (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Liz Braithwaite 1,027 42.83
Labour Ashley Philip Kenneth Farrall 829 34.57
Green John Anthony Knight 783 32.65
Green Charlie Morgan Keller 594 24.77
Conservative Beverley Anne Dooley 505 21.06
Conservative David Philip Dooley 437 18.22
Independent Nigel Manton 216 9.01
For Britain Tony Myrie 105 4.38
Turnout 33.22
Labour hold
Labour gain from Conservative

Macclesfield East

Macclesfield East (1 seat)
Party Candidate Votes %
Independent Mick Warren 984 69.00
Labour Jan Elizabeth Baddeley 205 14.38
Green Lindy Brett 137 9.61
Conservative John Le Moignan 100 7.01
Turnout 39.90
Independent hold

Macclesfield Hurdsfield

Macclesfield Hurdsfield (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Stephen Frank Carter 558 58.80
Conservative Alastair Crawford Kennedy 206 21.71
Green James Andrew Booth 185 19.49
Turnout 27.93
Labour hold

Macclesfield South

Macclesfield South (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Laura Jeuda 1,133 62.49
Labour Brian Mark Puddicombe 1,049 57.86
Conservative Philip Bolton 599 33.04
Conservative John Christopher Waterhouse 528 29.12
Turnout 29.06
Labour hold
Labour gain from Conservative

Macclesfield Tytherington

Macclesfield Tytherington (2 seats)
Party Candidate Votes %
Independent David Edwardes 1,288 43.57
Independent Lloyd Roberts 1,130 38.23
Conservative Ainsley William Arnold 830 28.08
Conservative Nick Taylor 742 25.10
Labour Rebecca Ann Vernon 429 14.51
Green Walter John Houston 394 13.33
Liberal Democrats Ahmad Kamal Ibrahim Arafa 382 12.92
Labour Victoria Amy Vernon 364 12.31
Turnout 40.57
Independent hold
Independent gain from Conservative

Macclesfield West and Ivy

Macclesfield West and Ivy (2 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Nicholas Peter Mannion 1,070 56.26
Labour Alift Iris Eugenie Harewood 950 49.95
Conservative Adam Francis Schofield 608 31.97
Conservative Abhishika Srivastav 387 20.35
UKIP Joseph Nicholas Foster 307 16.14
Turnout 30.32
Labour hold
Labour hold

Middlewich

Middlewich (3 seats)
Party Candidate Votes %
Labour Mike Hunter 1,735 51.93
Labour Jonathan Parry 1,730 51.78
Labour Carol Bulman 1,687 50.49
Conservative Alison Roylance-White 755 22.60
Conservative Paul John Edwards 747 22.36
Middlewich First Bernice Walmsley 704 21.07
Middlewich First Simon Nicholas McGrory 674 20.17
Conservative Bill McCracken 633 18.95
Middlewich First William Walmsley 583 17.45
Turnout 29.94
Labour gain from Middlewich First
Labour gain from Middlewich First
Labour gain from Middlewich First

Mobberley

This ward's single seat was uncontested.

Mobberley (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Charlotte Frances Leach 0 0.00
Turnout 0.00
Conservative hold

Nantwich North and West

Nantwich North and West (2 seats)
Party Candidate Votes %
Independent Arthur Moran 1,345 51.32
Independent Penny Butterill 1,188 45.33
Conservative Vicky Higham 718 27.39
Conservative John Patrick Statham 700 26.71
Labour Joy O'Hara-Douglas 531 20.26
Labour Jake Lomax 520 19.84
Turnout 36.97
Independent hold
Independent hold

Nantwich South and Stapeley

Nantwich South and Stapeley (2 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Andrew Edwin Martin 1,224 46.81
Conservative Peter Graham Groves 1,106 42.29
Labour Richard Alexander Banks 613 23.44
Labour Sinead Vera Lois Wheeler 565 21.61
Liberal Democrats Stephen Ford 520 19.89
Liberal Democrats Matthew Cameron Theobald 516 19.73
Independent Stuart Robert Bostock 426 16.29
Turnout 36.37
Conservative hold
Conservative hold

Odd Rode

Odd Rode (2 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Liz Wardlaw 934 45.94
Conservative Patrick Hugh Redstone 804 39.55
Labour Sam O'Bree 656 32.37
Labour James Longshaw 644 31.68
Liberal Democrats Ronald Tyson 496 24.40
Turnout 30.44
Conservative hold
Conservative hold

Poynton East and Pott Shrigley

Poynton East and Pott Shrigley (2 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Jos Saunders 1,417 57.53
Conservative Nicky Wylie 1,395 56.64
Labour Clayre Reid 693 28.14
Green Renaud Claire 606 24.60
Labour Robert William Sabin 522 21.19
Turnout 36.97
Conservative hold
Conservative hold

Poynton West and Adlington

Poynton West and Adlington (2 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Michael Beanland 1,277 51.51
Conservative Mike Sewart 1,241 50.06
Green Kathleen Marjorie Booth 602 24.28
Labour Sarah Jill Marshall 583 23.52
Green Andrew Gordon Hill 563 22.71
Labour Ronald Geoffrey Thompson 489 19.73
Turnout 36.54
Conservative hold
Conservative hold

Prestbury

Prestbury (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative John Paul Findlow 1,162 88.57
Labour Ted Wall 150 11.43
Turnout 37.13
Conservative hold

Sandbach Elworth

Sandbach Elworth (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Kathryn Anne Flavell 808 56.70
Conservative Gill Merry 617 43.30
Turnout 33.46
Labour gain from Conservative

Sandbach Ettiley Heath and Wheelock

Sandbach Ettiley Heath and Wheelock (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Laura Elisabeth Crane 665 53.54
Conservative Gail Wait 577 46.46
Turnout 29.65
Labour gain from Conservative

Sandbach Heath and East

Sandbach Heath and East (1 seat)
Party Candidate Votes %
Labour Sam Corcoran 754 60.71
Conservative Mike Muldoon 370 29.79
Liberal Democrats Pauline Marie Hubbard 118 9.50
Turnout 34.81
Labour hold

Sandbach Town

Sandbach Town (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Mike Benson 914 59.86
Labour Paula Eaton 613 40.14
Turnout 37.44
Conservative hold

Shavington

Shavington (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative David Frank Marren 586 48.79
Labour Linda Jane Buchanan 508 42.30
Liberal Democrats John Martin Phillips 107 8.91
Turnout 32.10
Conservative hold

Sutton

Sutton (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Andrew Harry Gregory 687 47.12
Green Karen Jane Downard 310 21.26
Labour John Reece Evans 297 20.37
Liberal Democrats Stephen Laurence Broadhead 164 11.25
Turnout 41.30
Conservative hold

Willaston and Rope

Willaston and Rope (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Allen Gage 707 43.89
Labour Ben Wye 536 33.27
Green Richard John Bennett 248 15.39
Liberal Democrats David Joseph Parkes 120 7.45
Turnout 41.14
Conservative hold

Wilmslow Dean Row

Wilmslow Dean Row (1 seat)
Party Candidate Votes %
Residents of Wilmslow Toni Fox 930 69.45
Conservative Frank McCarthy 409 30.55
Turnout 36.13
Residents of Wilmslow hold

Wilmslow East

Wilmslow East (1 seat)
Party Candidate Votes %
Residents of Wilmslow David Jefferay 1,076 73.30
Conservative Barry Estill 392 26.70
Turnout 45.50
Residents of Wilmslow gain from Conservative

Wilmslow Lacey Green

Wilmslow Lacey Green (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Don Stockton 544 42.83
Labour Ribia Nisa 408 32.13
Liberal Democrats Damian Peter Carr 318 25.04
Turnout 36.10
Conservative hold

Wilmslow West and Chorley

Wilmslow West and Chorley (2 seats)
Party Candidate Votes %
Residents of Wilmslow Mark Goldsmith 1,758 56.73
Residents of Wilmslow Iain Macfarlane 1,470 47.43
Conservative Gary Philip Barton 819 26.43
Conservative Ellie Brooks 819 26.43
Liberal Democrats Birgitta Hoffmann 532 17.17
Liberal Democrats Oliver Jeremy Romain 445 14.36
Turnout 39.03
Residents of Wilmslow gain from Conservative
Residents of Wilmslow gain from Conservative

Wistaston

Wistaston (2 seats)
Party Candidate Votes %
Conservative Margaret Joan Simon 1,196 44.23
Conservative Jacquie Weatherill 1,168 43.20
Labour Vicky Smith 1,118 41.35
Labour John Scott 975 36.06
Green Kim Heyes 491 18.16
Turnout 36.33
Conservative hold
Conservative hold

Wrenbury

Wrenbury (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Stan Davies 926 62.86
Liberal Democrats Paul James Weaver 328 22.27
Independent David John Bell 219 14.87
Turnout 34.34
Conservative hold

Wybunbury

Wybunbury (1 seat)
Party Candidate Votes %
Conservative Janet Christine Clowes 1,267 82.11
Labour Joseph Andrew Cosby 276 17.89
Turnout 36.02
Conservative hold

Notes

1. ^ Elected as a Conservative councillor for the same ward in 2015.

References

  1. ^ "Cheshire East Council: 2019 Cheshire East Borough Election Results". Cheshire East Council. 3 May 2019. Retrieved 6 May 2019.